benoza
11.07.14,10:31
máme tieto IS: E-shop, pam, účtovnictvo, vernostný systém, kamery, správa registratúry,reklamácie. mám skúšku zodpovednej osoby. prosím poraďte mi, čo ďalej.
1.Má ma zamestnávateľ poveriť zodpovednou osobou - potom treba osobitnú registráciu na kamery? oznámenie ostatných IS netreba?
2. zemstnávateľ nepoverí zodpovednou osobou - potom preba oznámiť IS E-shop, vernostný systém a čo kamey? stačí ich iba oznámiť alebo osobitne registrovať?

Čítala som diskusiu, ale je tu veľa starých vecí, tak nie som si istá...

Ďakujem veľmi pekne.
Ing. Ľubomír Janoška
11.07.14,13:12
Ak prevádzkovateľ poverí ZO dohľadom nad ochranou osobných údajov, prenesie na ňu gros zodpovednosti.
A priori má ale zodpovednosť za ochranu osobných údajov prevádzkovateľ (§ 19 ods. 1).
Niekde ne pol ceste s čiastočným prenesením zodpovednosti je vymenovanie osobitnej pozície, ktorá má vymenované kompetencie v ochrane osobných údajov (napríklad kontrolnú činnosť), ale nemá status ZO (jej zodpovednosť je daná pracovnou náplňou, nie zákonom).
Čo sa týka kamerových systémov, od novely platí pre ne oznamovacia povinnosť nezávisle na vymenovaní ZO. Viď tiež odkaz
http://www.porada.sk/t246122-kamerovy-system-na-pracovisku-a-pred-vstupom-do-arealu-oznamenie-alebo-evidencia.html
PS - aký máte právny základ v IS "účtovníctvo"? :)
Ing. Ľubomír Janoška
14.07.14,08:14
Dodatočný komentár 14.7.2014:
Keď ide o údaje z e-shopu, pôjde o dva IS s rozličnými právnymi základmi:
1/ zákazníci, ktorí majú otvorené objednávky - ust. § 10 ods. 3 písm. b zákona o ochrane osobných údajov (dotknutá osoba je zmluvnou stranou)
2/ registrovaní zákazníci bez objednávok - súhlas dotknutej osoby.
benoza
17.07.14,09:47
takže na účtovnictvo netreba IS? účtovníčka prichádza do styku v rámci e-shopu s týmito údajmi: Meno, č.účtu, mesto. Alebo potom stačí účovníčke dať poučenie s IS e-shop? Nerozumiem prečo dalšie 2 IS iba pre účtovníčku. ďakujem vám veľmi pekne.