KatkaPaľkova
11.07.14,21:11
Moja otázka asi vyznie hlúpo, no predsa sa spýtam. Momentálne žijem s priateľom v Nemecku a chcela by som si otvoriť živnosť na reklamnú činnosť a pod. Budem však faktúrovať iba na Slovensko. No tiež mám obavy zo zdravotného poistenia v Nemecku. Keď sa mi niečo stane, radšej by som mala poisťovňu tu. Nevie niekto z Vás, aké sú podmienky otvorenia živnosti v Nemecku a či sa to vôbec takouto formou oplatí? Veľká vďaka
Anik
11.07.14,19:47
Katka Tvoja otázka vôbec nevyznie hlúpo, ale musíš čítať
je rozdiel či budeš pracovať na SVK živnostenský list, alebo nemecký - ja som z Tvojho príspevku pochopila, že chceš nemecký ŽL a na SVK platiť odvody na ZP
v prípade, že to chceš vykonávať na SVK ŽL-musíš mať vybavenú PDA1 zo sociálnej poisťovne a splniť ich podmienky, aby si odvodovo mohla patriť pod SVK
keď na nemecký ŽL
zadaj do googlu
založenie živnosti v Nemecku
alebo http://www.een.sk/docs/NADSME_DE_Zalozenie_firmy.pdf
vieš po nemecky predpokladám, keď tam žiješ pozisťuj si, nemyslím to v zlom,
KatkaPaľkova
11.07.14,19:55
Ďakujem krásne. Ja som sa zle vyjadrila. Vlastne ešte nemám živnosť, zvažujem, čo by bolo lepšie. Najradšej by som si otvorila živnosť tu v Nemecku, aj platby, všetko a fakturovala na Slovensko, ale keďže klientela bude iba slovenská (zatiaľ), tak uvažujem, či si radšej neotvoriť živnosť slovenskú. Vôbec som netušila, že sa dá otvoriť nemecká živnosť a platiť odvody na Slovensku. Je to najmä o poplatkoch a odvodoch, a teda čo je výhodnejšie. :-) Vážim si radu a link na potrebné info.