potrebujemradujednu
11.07.14,21:25
Nie je den kedy v mediach neukazuju ako si treba odrobit 60 eurovu davku v hmotnej nudzi aktivacnymi pracami. Je pravdou ze ukazuju vacsinou asocialnych ludi v dedinach alebo malych obciach. Media to vykresluju tak ze je to zamerane hlavne na osoby, ktore su socialne najslabsie. Mna by zaujimalo ako to vyzera vo vacsich mestach? Napriklad ja som z Kosic. O davku v hmotnej nudzi som si poziadal. Mam ukoncenu obchodnu akademiu mam 27 rokov. Ukoncil som zivnost z dovodu slabeho dopytu po sluzbach a vysokeho odvodoveho systemu. Ked som ukoncil strednu pred 8 rokmi som bol nepretrzite na UP 2,5 roka. Referentka ma dobre pozna, ale dobry pocit z nej nemam. Teraz co som bez prace vidim ako hrabu travu, cistia v okoli kontajnerov okolo bytoviek ale neviem si predstavit seba. Je moznost ze mi poskytnu kultivovanejsi sposob aktivacnej prace? Ak to odmietnem zrusia mi aktivacny prispevok a zaroven ma vyradia z evidencie UP? Alebo v evidencii UP mozem ostat? Ide mi o platenie zdravotneho poistenia.

60eur sa zide ale nie za cenu robit otroka pre stat - pracovna sila za almuznu
ake mate vy skusenosti?
veronikasad
11.07.14,19:45
Aktivačné práce môžeš nahradiť výkonom práce na dohodu v rozsahu viac ako 32 hodín mesačne. 75 % príjmu z dohody sa ti však započíta do príjmu a UP ti doplatí len rozdiel.

Tu je kalkulačka čistej mzdy

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&sqi=2&ved=0CB4QFjAA&url=http%3A%2F%2Fekonomika.sme.sk%2Fkalkulacky%2Fk alkulator-cistej-mzdy-2014.php&ei=PlPAU_6cPMbe7Ab89oHYCQ&usg=AFQjCNFBN8VIVTxi7U7VmVF4uuYTaTBdww&sig2=tf312wE9TjD8NwNUU9G3PQ&bvm=bv.70810081,d.bGE

do príjmu sa započítava 75 % čistej mzdy, dosaď si odpracované hodiny x 2,023€/hod. a 75 % čistej mzdy porovnaj s nárokom na dávku v HN
potrebujemradujednu
11.07.14,19:50
pracovat na dohodu vramci evidencie na up je limit tusim 138eur za mesiac takto by som ziskal 60e davku v hmotnej nudzi a este 138eur maximum mozny za dohodu?
veronikasad
11.07.14,19:53
Nie, čítaj čo som napísala. UP ti doplatí len rozdiel medzi 75 % čistého príjmu a nárokom na dávku v HN. Hodinová mzda nesmie byť nižšia ako minimálna (akt.2,023€/hod). Ak tvoj upravený príjem bude vyšší ako dávka v HN, žiadny nárok ti nevznikne
Budeš poberať aj príspevok na bývanie ?
veronikasad
11.07.14,20:02
Ak by si si počas živnosti platil dobrovolné poistenie v nezamestnanosti aspoň 730 dní(ak si bol povinne poistená SZČO), vznikol by ti nárok na dávku v nezamestnanosti po dobu 6 mesiacov
potrebujemradujednu
11.07.14,20:06
urcite nie zijem s rodicmi
zo 138 eur 75% je 103,5 - v takomto pripade narok na davku v hmotnej nudzi mi nevznika?
potom nesmiem zarobit viac ako 80eur na dohodu.

to som ani nevedel ze ked mam pracu na dohodu nevznika mi narok na davku v hmotnej nudzi.
potrebujemradujednu
11.07.14,20:07
veronika neplatil som odvody do socialnej len do zdravotnej
veronikasad
11.07.14,20:15
doplnila som predch.odpoveď