radkio
12.07.14,19:39
Ahoj.
O pár mesiacov očakávame prírastok do rodiny. Je to naše prvé dieťa, tak som prirodzene vyplašený zo všetkého.
Naša životná situácia je momentálne takáto. Mám trvalý pobyt v SR. Pracujem v ČR (platím všetky odvody, mám české poistenie). Nemám tu ani prechodný pobyt žiadny.
Manželka má trvalý pobyt tiež v SR. Pracuje ale v SR, čiže má slovenské poistenie.
Počas materskej budeme obaja žiť v ČR. Dieťa sa nám narodí na Slovensku. Mňa ale zaujíma, čo s krpcom. Bude mocť chodiť k lekárovi v ČR? Bude sa dať nejako dopísať na moju poistku, alebo musí ísť na poistku matky a teda v ČR nebude mocť chodiť k lekárom? Musíme nejako riešiť cudzineckú políciu? Bude potrebovať pas? Prípadne, napadá vás ešte niečo podstatné, čo som nespomenul?

Za všetky reakcie moc ďakujem, R.
lujza.j
12.07.14,17:52
radkio
12.07.14,17:56
Google som si samozrejme preštudoval, ale nedopátral som sa k našej konkrétnej situácii.
Ešte som upresnil otázku, naše bábo sa narodí na Slovensku, žiť ale budeme v Česku.
ivka70
12.07.14,17:57
Ty pracujes v CR, mas cesku ZP, ale manzelka co? tej ostane slovenska ZP?
radkio
12.07.14,18:02
áno, ona by mala mať stále slovenskú
avalik
12.07.14,18:05
tusim sa to tu uz riesilo, kedze pracujes v CR tak vsetko sa riesi v CR - manzelka nech sa ide informovat na UPSVaR a aj do SP, ZP

doplnenie:

Zdravotné poistenie:

§ 3
(2) Povinne verejne zdravotne poistená je fyzická osoba, ktorá má trvalý pobyt3) na území Slovenskej republiky; to neplatí, ak

a) je zamestnaná v cudzine a je zdravotne poistená na území štátu, v ktorom vykonáva činnosť zamestnanca,

b) vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť v cudzine a je zdravotne poistená na území štátu, v ktorom vykonáva činnosť,

c) dlhodobo sa zdržiava v cudzine a je zdravotne poistená v cudzine a na území Slovenskej republiky nie je zamestnaná ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť; za dlhodobý pobyt v cudzine sa považuje pobyt dlhší ako šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov,

d) je nezaopatrený rodinný príslušník osoby, ktorá podlieha právnym predpisom iného členského štátu podľa osobitných predpisov3a) na účely vykonávania osobitných predpisov;3a) za takého nezaopatreného rodinného príslušníka sa považuje

1. nezaopatrené dieťa podľa § 11 ods. 7 písm. a),

2. manžel alebo manželka, ktorá je poberateľom rodičovského príspevku,

3. manžel alebo manželka, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov,

4. manžel alebo manželka, ktorá nevykonáva zárobkovú činnosť podľa § 10b ods. 1 písm. a) a b), je vedená v evidencii uchádzačov o zamestnanie a nepoberá dávku v nezamestnanosti,

5. manžel alebo manželka, ktorá nevykonáva zárobkovú činnosť podľa § 10b ods. 1 písm. a) a b) a ktorá dosiahla dôchodkový vek a nevznikol jej nárok na dôchodok,

6. manžel alebo manželka, ktorá nevykonáva zárobkovú činnosť podľa § 10b ods. 1 písm. a) a b) a je invalidná a nevznikol jej nárok na invalidný dôchodok,

7. manžel alebo manželka, ktorá nevykonáva zárobkovú činnosť podľa § 10b ods. 1 písm. a) a b) a nie je poistencom štátu podľa § 11 ods. 7.

3a) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 883/2004 z 29. apríla 2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia (Mimoriadne vydanie Ú. v. EÚ, kap. 5/zv. 5; Ú. v. EÚ L 200, 7. 6. 2004) v platnom znení.
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 987/2009 zo 16. septembra 2009, ktorým sa stanovuje postup vykonávania nariadenia (ES) č. 883/2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia (Ú. v. EÚ L 284, 30. 10. 2009) v platnom znení.
Zuzanka_ba
12.07.14,21:12
Materskú by mala manželka poberať z našej SP, keďže tu pracuje a je poistená - Česká správa soc. zabezpečenia má podobné kritéria pre vznik nároku na materský ako naša, keďže tam nie je poistená, nevznikne jej nárok.

VšZP: https://www.vszp.sk/poistenci/pre-mamicky/ako-poistit-dieta.html

Neuvažujete nahlásiť si do budúcna pobyt v ČR?

Polícia už toto nerieši, ale Min. vnútra, prečítaj si:
http://www.mvcr.cz/clanek/obcane-eu-a-jejich-rodinni-prislusnici.aspx