Wiliems
12.07.14,21:36
Dňa 11.7.2014 som prevzal DZ do vl.rúk od Všeobecnej Zdrav. Poisť. Jedná sa o Výkaz nedoplatkov č. .......... vo výške 1.120,90,-EUR. Pre mňa však je nepochopiteľný fakt, že ja som bol kvôli vážnym zdrav. problémom hospitalizovaný, následne operovaný viacej krát. Po nástupe do nemocnice mi bola vystavená PN ktorá, začala plynúť dňa 15.11.2012 a trvala celý rok, teda ukončená bola dňom 15.11.2013. Následne lekár s LPK podal návrh na plný invalid z dôvodov trvalých následkov chorôb ktoré mám. Nakoľko mi však Sociálna poisťovňa vymerala neskutočne vysoký invalid a to až vo výške 210,-EUR/mesiac, tak je pochopiteľné že som musel ostať pracovať ďalej. Podnikám ako SZČO. Invalidný dôchodok mi bol priznaný v tomto roku, teda 2014 v mesiaci apríl. Na základe minuloročného daňového priznania mi VZP vyrátala takíto nedoplatok napriek tomu, že som bol celý rok PN, teda začal som pracovať dňa 16.11.2013 a pracoval som do 25.06.2014 nakoľko môj zdravotný stav sa opäť výrazne zhoršil a podľa vyjadrenia odbornej ošetrujúcej lekárky nie je možné aby som za daných okolností pracoval, takže od 25.06.2014 som znova PN. Poraďte mi prosím, či je vôbec takíto postup možný a normálny. A ako by som mal, alebo mohol v takomto prípade postupovať ? Nemocenské dávky som poberal len šesť mesiacov. Soc.poisťovňa mi za túto dobu vyplatila celkovú sumu: =1.021,-EUR= potom som ale maródil naďalej len mi už nevyplácali nemocenské dávky s oddôvodnením, že aj pred tým som bol dlhodobo PN celkom 15 mesiacov a táto PN-ka mi skončila v máji/2012.
Základ dane za rok 2013 som mal 16.856,57,-EUR. Podľa vyjadrenia VZP som za minulý rok zaplatil do VZP sumu 145,-EUR. PN-ku som mal do VZP nahlásenú a aj som im po ukončení trvania PN-ky odovzdal potvrdenie o nemocenských dávkach vyplatených Soc.poisťovňou a za aké obdobie to bolo. Teda Začiatok PN 15.11.2012 koniec PN 15.11.2013 Základ dane som už uviedol, je to 16.856,57,-EUR=/2013
Za predošlé roky, teda 2012 a 2011 som bol v mínuse, nakoľko som prekonal päť chirurgických zákrokov. V období od 15.11.2012 do 15.11.2013 som bol celý rok PN a prekonal som jeden chirurgický zákrok.
Za odpoveď vopred Ďakujem s úctou, Erik.
Katy a R
12.07.14,19:41
ak chceš odpoveď - treba aj nejaké údaje (z DP) . ZP sa počíta z VZ .. a tiež chýba info, či si poberal nemocenskú dávku ?
aj si doplnil - ale! nie je zaujímavá PNka , ktorá skončila v máji 2012 - ve´d riešime rok 2013 - takže bol si vôbec nemocensky poistený - ako to bolo s tou ročnou PNkou od 15.11. 2012 ? a údaje z DP ???
veronikasad
12.07.14,19:43
Doplň výšku základu dane za rok 2013+sumu zaplatených odvodov.
veronikasad
12.07.14,19:46
Vyplácala ti sociálna poisťovňa počas PN-ky nemocenské ? Ak ano, nahlásil si PN-ku do ZP ?
veronikasad
12.07.14,19:56
Doplň základ dane (zisk) z podnikania za rok 2013, ktorý si uviedol v daňovom priznaní
veronikasad
12.07.14,20:09
Bohužial pri tak vysokom základe dane VšZP postupovala správne, bez ohladu na to že si takmer celý rok bol PN. ak priložíš kopiu RZZP (so zamazanými osobnými údajmi), skontrolujeme presnosť výpočtu

Poistné sa počíta podľa vzorca :
základ dane + zaplatené poistné : 1.9 x 14 % - zaplatené preddavky = nedoplatok RZZP

V tvojom prípade :
(16 856,57 +145) : 1,9 x 14% - 145 = 1 252,74 - 145 = 1107,74,74€
Wiliems
13.07.14,06:20
Prajem krásny deň "Veronikasad" Ospravedlňujem sa že som už včera nereagoval, ale bol som skutočne vyčerpaný a ani sám neviem že ako, ale podarilo sa mi zaspať. Za Tvoje obšírnejšie podanie vysvetlenia ďakujem, ale rád by som sa na niečo ešte opýtal. Ja som v podstate za minulý rok reálne odpracoval 1,5 mesiaca, teda od toho 16.11.2013 do 31.12.2013. Čo sa týka toho, dajme tomu že to nazveme vyššieho daňového základu za rok 2013, tak ten vznikol tak, že som poveril osobu mne blízku v určitých obdobiach keď to bolo s finančného hľadiska nevyhnutné, zastupovať ma v mojej organizácii a tam potom vznikali tie príjmy. Na základe týchto skutočností som potom podľa DP ostal v plusových číslach a vyšiel mi takíto základ dane, teda: 16.856,57,-EUR. Ako som už pred tým písal, tak za predošlé dva roky som bol v strate, keďže som svoje podnikateľské aktivity nepozastavil, teda podnikal som ďalej, ale len formárlne, teda na papieroch, nakoľko fyzicky som zo zdravotných dôvodov podnikať nevedel. Lenže prenájmy za kancelárske priestory, energie, parkovné a.t.ď. treba hradiť aj v takýchto prípadoch, nakoľko v dnešnej dobe to nikoho nezaujíma či tá osoba je reálne prítomná v tej kancelárii a pracuje, alebo nie. Proste zaplatiť treba. A nakoľko som od roku 2010 až doposiaľ bo PN celkom 39 mesiacov ale vtedy som túto cestu nevolil, teda nikto ma nezastupoval a prímy neboli, ale platiť som všetko musel, tak som sa ocitol v červených číslach. A toto bolo aj dôvodom môjho terajšieho rozhodnutia, že som sa nechal zastúpiť aby sa mi zbytočne nezačali tvoriť dlhy. Lebo predpokladám že každý kto podniká v akomkoľvek smere a robí to dlhšiu dobu, tak má určitú rezervu práve na takéto prípady. Lenže ja som tiež nemohol predpokladať že sa dostanem do situácie, keď nebudem môcť normálne fungovať a na miesto toho budem chodiť z jednej nemocnice do druhej a budem PN viac ako tri roky.
Takže týmto som sa Ti snažil objasniť ten môj stav a vzniknutú situáciu. A pokiaľ tomu mám porozumieť správne, tak to že tie príjmy som nepreberal ja ale mnou poverená blízka osoba, tak to VZP zaujímať nebude, že ? Nakoľko príjmy figurujú na mojom DP.
Alebo sa mýlim ? Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
13.07.14,06:24
Wiliems, zopakujem to čo som už napísala. ZP nezaujíma tvoj zdravotný stav, ani doba výkonu práce. Zdravotné poistenie sa počíta zo základu dane - s tým nič neurobíš. Iba pri nízkom základe dane (čo nie je tvoj prípad) sa za obdobie PN-ky neplatí z min.vymer.základu.
Mila123
13.07.14,06:25
teda prečo si priznával príjem keď si ho ty nedostal? urobil si chybu....
1/ obávam sa, že si na čierno zamestnával človeka
2/ vyplatil ho za jeho prácu bez dokladov
3/ na každú situáciu sa musíš prichystať, rýchlo zareagovať, pretože dopadneš tak ako si obšírne napísal........
veronikasad
13.07.14,06:30
Súhlasím, nemusel si dať aspoň vyplatiť celú sumu do konca roka 2013, mohlo to dopadnú z pohľadu nedoplatkov zdr.poistenia lepšie.
veronikasad
13.07.14,06:39
Wiliems, ešte k poslednej vete - ak si príjmy nepoberal ty, ale tebou poverená osoba, mal si s ňou uzatvoriť dohodu v zmysle ZP a vyplatená odmena by bola tvojím výdavkom, ktorý zníži základ dane. Samozrejme z dohody si bol povinný odviesť odvody do zdr. a soc.poisťovne, ale to určite účtovníčka, ktorá ti robila DP ovláda ...
Wiliems
13.07.14,06:52
Vďaka za poskytnuté informácie v každom prípade mi pomohli. Čo sa týka tej mnou blízko zverenej osoby, tak sa v mojom prípade jedná o moju manželku. A samozrejme že s toho dôvodu som s ňou neuzatvoril ani dohodu o pracovnej činnosti a ani dohodu o vykonaní práce. Teda tým pádom som samozrejme za ňu odvody neplatil nakoľko nebol na to žiaden dôvod.
Mila123
13.07.14,06:56
je manželka dôchodkovo poistená?
Wiliems
13.07.14,07:07
Áno.
veronikasad
13.07.14,07:09
V tom prípade ti môže vypomáhať v podnikaní bez zmluvy, ale celé odvodové zaťaženie znášaš ty. Preto RZZP dopadlo tak ako dopadlo - nič s tým neurobíš, nedoplatok treba v lehote 45 dní od nadobudnutia právoplatnosti Výkazu nedoplatkov zaplatiť, lebo budeš mať na krku exekútora.
Wiliems
13.07.14,07:11
Tých mám najradšej. :-) Ale v každom prípade ďakujem za poskytnuté informácie. Boli pre mňa užitočné. Tak ale čo už ? Človek sa učí celý svoj život a je zjavné že to platí aj tomto mojom konkrétnom prípade. Posledné to obdobie som nesledoval legislatívne zmeny a ani úpravy zákonov, nakoľko som mal úplne iné starosti a problémy. Ale ako vidím, ide to tu dolu vodou. Najlepšie je takým čo nerobia vôbec nič, len kradnú a zavádzajú všade tam kde to je možné a oni takéto problémy riešiť evidentne nemusia. Celý tento systém je postavený na hlavu a je to choré !!! Nemám k tomu viac čo dodať. Ešte raz vďaka.