Lenka278
12.07.14,23:25
potrebujem poradit s problemom:
chcem zamestnat chalana ktory ma 16 rokov, teraz v juni skoncil zakladnu skolu, kvoli istym zalezitostiam nejde dalej studovat na strednu skolu.
Podla uradu prace je do augusta vedeny ako student a plati za neho odvody stat,
Mozem dat v takomto pripade aky som popisala chalanovi dohodu o brigadnickej praci studentov ked nepokracuje na ziadnu skolu a od septembra ide na urad prace? myslene je obdobie na dohodu jul-august. Je potrebne potvrdenie zo skoly aby som takuto dohodu mohla s nim uzatvorit?

dakujem
avalik
12.07.14,22:06
Nemá štatút žiaka strednej školy, takže na DoBPŠ ho nemôžeš zamestnať.

Zakonník práce

§ 227

(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút žiaka strednej školy alebo štatút študenta dennej formy vysokoškolského štúdia podľa osobitného predpisu a ktorá nedovŕšila 26 rokov veku. Prácu na základe dohody o brigádnickej práci študentov možno vykonávať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom fyzická osoba dovŕši 26 rokov veku.
Zuzanka_ba
12.07.14,22:15
ak máš súvisiace problémy, vždy ich napíš do jednej otázky.
avalik
12.07.14,22:29
obidve otazky zadavatelky, su ohladne DoBPS ale su zadane v sulade s etiketou porady - kazda je o inom
Zuzanka_ba
12.07.14,22:38
pravdu máš, len v druhej otázke uviedla, že je študent, čo nie je.. radšej vidím takéto veci v jednej otázke.
avalik
12.07.14,22:44
no ked momentalne nema studenta, tak odpoved jej a aj ostatnym poradakom posluzi do buducna
veronikasad
13.07.14,06:14
Dohodu o brigádnickej práci študenta, príp. aj akúkolvek inú dohodu v zmysle ZP môžeš uzatvoriť len so študentom, ktorý ukončil povinnú školskú dochádzku, ktorá je 10-ročná. Školský rok trvá do konca prázdnin.
veronikasad
13.07.14,06:16
Povinnú školskú dochádzku (10-ročnú) končil na základnej škole ?
Lenka278
13.07.14,09:54
ano to ma aj potvrdene teraz zo zakladnej skoly.
a aby som upresnila, toto som sa pytala na jedneho dohodara a druha otazka je kvoli dalsiemu dohodarovi ten ale je na strednej skole, tak preto som pisala 2 otazky lebo sa tykaju dvoch roznych dohodarov.
Lenka278
13.07.14,09:56
to sa jedna o dvoch rozlicnych dohodarov a nechcela som ich miesat dohromady, tak som sa spytala v dvoch otazkach. toto je jeden co skoncil zakladnu skolu a druha je kvoli dalsiemu dohodarovi co je na strednej skole a ten ma 17 rokov.
Lenka278
13.07.14,09:58
povinnu skolsku dochadzku ma potvdenu zo zakladnej skoly to nieje problem, papier mu uz taky vystavili. len ide o to ci ho tak mozem este zamestnat, ale ako pises tak podla zakona mozem kedze sa jedna len do konca prazdnin jul-august
a musim mu dat potvrdit papier o navsetve skoly ked vlastne skocil a chcem ho dta na dohodu?
avalik
13.07.14,10:19
aky je datum skoncenia povinnej skolskej dochadzky?
Lenka278
13.07.14,10:23
no ma tam datum ked mu vystavili papier iny nieje a ze mu potvrdzuju ze ukocil povinnu 10 rocnu skolsku dochadzku, nic viac, a ze sa ma ist opytat na urad prace ze kedy sa ma ist zaevidovat, a tam mu povedali ze do 5 septembra, na prazdniny mu plati ze je este student tgak teraz neviem
veronikasad
13.07.14,10:47
Povinná školská dochádzka končí 31.8. - dovtedy ho zamestnať nemôžeš.
Lenka278
13.07.14,17:52
ale ja ho chcem zamestnat ako studenta tak preco nie? po auguste ho aj tak nemozem zamestnat ako studenta na dohodu kedze bude uz evidovany na urade prace.
Zuzanka_ba
13.07.14,18:22
Nemôžeš ho zamestnať na žiaden typ dohody - veronikasad píše že dochádzka končí 31.8., kedy končí školský rok.
Myslím si, že on je žiakom ZŠ až do 31.8., veď inak by sa všetci absolventi ocitli počas prázdnin v situácii, že nie sú žiakmi, študentami, boli by s tým problémy.
Mohla by si ho zamestnať jedine, ak by 16 rokov mal už počas školského roka 2012/2013, napr. v auguste 2013. V tom prípade by bola splnená podmienka "Žiak skončil plnenie povinnej školskej dochádzky ... dňom 31. augusta príslušného školského roka, v ktorom žiak dovŕšil 16. rok veku". Čo však nie je pravdepodobné.
Žiak nie je študent.

ZP § 11
(2) Spôsobilosť fyzickej osoby mať v pracovnoprávnych vzťahoch práva a povinnosti ako zamestnanec a spôsobilosť vlastnými právnymi úkonmi nadobúdať tieto práva a brať na seba tieto povinnosti vzniká, ak ďalej nie je ustanovené inak, dňom, keď fyzická osoba dovŕši 15 rokov veku; zamestnávateľ však nesmie dohodnúť ako deň nástupu do práce deň, ktorý by predchádzal dňu, keď fyzická osoba skončí povinnú školskú dochádzku.

Školský zákon:
§ 19
(2) Povinná školská dochádzka je desaťročná a trvá najviac do konca školského roka, v ktorom žiak dovŕši 16. rok veku, ak tento zákon neustanovuje inak.
§ 22
(1) Žiak skončil plnenie povinnej školskej dochádzky, ak od začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky absolvoval desať rokov vzdelávania v školách podľa tohto zákona alebo dňom 31. augusta príslušného školského roka, v ktorom žiak dovŕšil 16. rok veku.
§ 150
(1) Školský rok sa začína 1. septembra a končí sa 31. augusta nasledujúceho kalendárneho roka.
Lenka278
13.07.14,18:30
on mal 16 rokov 10.oktobra 2013 takze ho nesmiem zamestnat na ziadny pracovny pomer....hm super no....
Zuzanka_ba
13.07.14,21:01
najskôr v septembri. zákon nepustí..
Lenka278
14.07.14,09:39
dakujem. som neni moc nadsena,,,ale co uz.,..v septembri nebudem potrebovat---tak si budem musiet najst ineho brigadnika co je na strednej skole....