Miropb
13.07.14,10:52
Ako sa zbaviť suseda, ktorý neprávom ohradil a užíva pozemok pred mojou chatou? Odkúpil som väčšinový podiel na pozemku pred mojou chatou a chcem si ho ohradiť, ako sa ale mám zbaviť suseda ktorý ho neoprávnene užíva? Nemá na ňom žiadny vlastnícky podiel. Pre rokom som ho ústne vyzval aby odstránil svoje oplotenie, že som väčšinovým vlastníkom, doteraz tak neurobil a tvári sa akoby sa nič nedialo. Chcem to urobiť sám, ale chcem sa vyhnúť prípadnej žalobe za poškodzovanie cudzieho majetku. Má tam oplotenie z pletiva na kovových stĺpikoch.
erik555
13.07.14,09:01
Ako sa zbavit suseda? :eek: Skus gulovnicou :D
buchač
13.07.14,09:10
Pre rokom som ho ústne vyzval aby odstránil svoje oplotenie, že som väčšinovým vlastníkom, doteraz tak neurobil a tvári sa akoby sa nič nedialo.
...a Ty si akože ( vzhľadom k vymožiteľnosti práva ) aj normálny ( bez urážky ) ???
Nemáš papier ? Nemáš nič !!!
Veď daj tú výzvu písomne a pošli DOPORUČENE !
Neakceptuje , nuž ho môžeš kľudne na príslušný súd pozvať , kde si to vysvetlíte .
Ak máš patričný LV , kde sú vyznačené tie hranice pozemkov , tak Ti nič nebude brániť v tom konaní .
On príde na súd so svojim názorom a odíde s názorom ( rozhodnutím ) súdu ...dokonca ešte aj ten plot bude musieť odstrániť na vlastné náklady .

P.S.:
Ale doporučujem sa dohodnúť po dobrom ... susedské vzťahy budú po súde na bode mrazu .
sito
13.07.14,09:50
Zabiť, či zbaviť? Sa plota.
buchač
13.07.14,09:59
Jedna rana úplne postačí .

Ak dobre trafí , sused ťažko rozchodí alebo strávi ...;)

Ak bude sudca zmierlivý , tak vymeria nejakú pálku v spodnej hranici trestného činu vraždy z osobitného dôvodu , t.j. IBA 15 rokov ...:D
arizona
13.07.14,10:38
Odkupil si vacsinovy podiel? A chces si oplotit cely pozemok? A co ostatni spoluvlastnici? Oni suhlasia, ci ako?
Miropb
13.07.14,17:02
Áno, viem, že vymožiteľnosť práva v našom štáte je mizerná a chcem sa tomu vyhnúť, navyše nechcem vyhadzovať ďalšie peniaze na súd, právnikov. Pošlem mu to písomne do vlastných rúk aby som mal potvrdenie o prevzatí, ale čo ak tú výzvu neprevezme? Viem, že u právnických osôb sa aj neprevzatá doručenka po uplynutí lehoty považuje za doručenú neviem, či to platí aj pre fyzické osoby? Lehotu na odstránenie oplotenia určím s ohľadom na lehotu vyzdvihnutia doporučenej zásielky.
Miropb
13.07.14,17:07
Oslovil som všetkých za účelom odkúpenia podielu, niektorí sa neozvali, iní predali. jedná sa o cca 400 m2 a tí vlastníci tam majú minimálne podiely. Chcem to po 10 rokoch vydržať.
právnik-probono
13.07.14,17:50
Dobrý deň. Svedomie môžete mať čisté, pretože ako uvádzate, pred rokom ste suseda vyzval na vypratanie vašej parcely, čím ste sa pokúšal vec urovnať mediačne v rámci zachovania dobrých susedských a medziľudských vzťahov, avšak sused nezjednal nápravu zásahu aj do vášho vlastníckeho práva, na základe čoho je možné sa dôvodne domnievať, že si túto zákonnú povinnosť dobrovoľne nesplní. Je teda určite potrebné pristúpiť k iným represívnym (donucovacím) možnostiam, ktoré vám ponúka zákon. V prvom rade z dôvodu lepšej vykonateľnosti výzvy na vypratanie parcely (aj keď dúfam, že pri ústnej výzve ste mal minimálne aspoň jedného svedka) vám odporúčam sa susedovi po roku pripomenúť ešte v priateľskom duchu, a to doručením písomnej výzvy, kde ho vyzvete k vyprataniu vašej parcely do 15 dní odo dňa doručenia výzvy a upozorníte ho, že pokiaľ tak neučiní, budete sa tohto práva domáhať na obci alebo súde, čím mu vzrastú náklady, ktoré môžu v prípade súdneho sporu hodnotu parcely aj prevýšiť. Ďalej je ho potrebné upozorniť aj na skutočnosť, že vám obmedzuje triádu vlastníctva, tj. na základe jeho protiprávneho konania nemôžete pozemok užívať a ani čerpať jeho plody. Pokiaľ po uplynutí doby uvedenej vo výzve nedôjde k náprave zo strany suseda, bezodkladne vám odporúčam podať na obci návrh, aby obec rozhodla o zákaze zasahovania do pokojného stavu medzi vašimi susediacimi pozemkami a aby bola susedovi uložená povinnosť časť nezákonne zabratej parcely uvoľniť (odstrániť plot). Pokiaľ sused toto rozhodnutie starostu nebude rešpektovať, môže mu byť za priestupok uložená poriadková pokuta, aj opakovane. Treťou možnosťou, ktorú by som ja osobne zvolil až po vyčerpaní uvedených dvoch je sa domáhať práva na súde. V tomto prípade je dôvodná žaloba o vypratanie pozemku, v ktorej súd uloží povinnosť odporcovi odstrániť plot a zároveň po zistení stanoviska príslušného stavebného úradu môže jednému z účastníkov prikázať, aby susediace pozemky oplotil podľa v KN platného geometrického plánu. Ak by sa vám podarilo mať vo veci úspech, súd by vám priznal aj trovy advokáta v prípade ak by ste sa nechal ním zastupovať a následne po právoplatnosti rozsudku by ste mal exekučný titul na nepeňažnú exekúciu, v ktorej v rámci výkonu rozhodnutia by exekútor daný plot odstránil aj proti vôli a na náklady suseda. Záverom pre úplnosť odpovede je potrebné dodať, že v prípade ak máte daný pozemok v ideálnom spoluvlastníctve aj s inými spoluvlastníkmi, je potrebné sa s nimi o týchto krokoch poradiť a získať aj ich zvolenie (odporúčam v písomnej forme) v prípade jedna a dva, pričom v treťom prípade je potrebné návrh na súd podať spoločne aj s nimi ako účastníkmi konania, alebo aspoň získať zmocnenie na ich zastupovanie na súde. Želám veľa úspechov!
právnik-probono
13.07.14,17:58
ešte k súdnemu konaniu: ak sa rozhodnete podať návrh na súd, pripravte si 99,50Eur súdny poplatok a zároveň bude určite potrebné si dať pozemky zamerať vytýčovacím náčrtom, ktorý vám vypracuje geodet a tento aj vyznačí rúrami hranice v prírode (na pozemkoch). Služby geodeta stoja v tomto prípade do 300 Eur. V prípade úspechu vo veci vám súd obe poplatky prizná ako trovy konania, len o to treba v návrhu požiadať.
AmmiS
13.07.14,18:08
Tejto odpovedi (právnemu rozboru) sa hovorí "rada nad zlato"... :-)
buchač
13.07.14,18:20
..." ktorý vám vypracuje geodet a tento aj vyznačí rúrami hranice v prírode (na pozemkoch)..."

Hm ...rúrami ??? :eek: :rolleyes:

No ďakujem pekne , pán kolega ...
právnik-probono
13.07.14,18:20
ďakujem pani kolegyňa :-)
právnik-probono
13.07.14,18:27
buchi ty musíš byť riadne zúfalý keď sa chytáš rúrok :-) teraz sa smejem parádne ...
buchač
13.07.14,18:31
Nepochopil si ma .

Ja nikomu neberiem jeho odbornosť .
Právo ako také samotné je môj ( nazvem ) koníček . Že som ho chcel niekedy študovať ? Nuž bola iná doba a aj tých fakult len zo dve . Neskutočné známosti bolo potrebné .
Dnes je iná doba a tých fakult práva ( aj iných ) je do aleluja . Úroveň o ničom a aj absolventi sú takí ( nebrať osobne ) .

Tie rúry ???
Nuž jeden nevie , čo si má myslieť .
Lebo mne geodet vyznačil tie hranice obyčajným sprayom žltej farby a fertig .

Preto slovíčkárim ...
Čo sa týka tých mojich rád a či " rád " ???
Nuž vedz , že ja zvyknem vravieť z vlastnej - prežitej praxe ...síce nie odborne , ale stručne , jasne zrozumiteľne . Teória je niekde inde .

Zúfalý ??...to som bol len pár krát a nemalo to do činenia s netom nič - absolutly .

Capisci ?
avalik
13.07.14,18:34
este by to chcelo pouzivat odseky, a bude to zrozumitelnejsie ;)
Miropb
13.07.14,18:42
Veľmi pekne ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď.
buchač
13.07.14,18:44
avalik

Aj tie rúrky by ma ešte zaujímali ...

Nech je odpoveď kompletná - vyčerpávajúca ...;)

Lebo ak nedostanem odpoveď , tak ja snáď od zúfalstva ani nezaspím ...:D
misoft
13.07.14,21:17
No tu musím dať buchačovi za pravdu - bo čo nie je privarené, pribetónované, je presunuteľné.....
Vraj rúrky do zeme...... a sused večer vitiahne a zabije podľa svojho.... a môžeš sa ísť pásť.
Inak - právnik-probono - rady dobré - žiaľ realizácia v praxi (tie rúrky) - nonsens.....

Kedysi som s geodetmi (ako študent) makal - niveláky, trianguláky ---- vsjo pevne v zemi!