jessick
13.07.14,12:09
ahojte, viem ze sa tu uz preberalo hodne ohladom rekonstrukcie starych domov. nenasla som vsak radu na to co potrebujem vediet. samozrejme dostala som x rad, kazda ina, hlava ako melon. ale k veci:
jedna sa o 100 rocny dom, asi 8 rokov sa v nom nebyvalo, okna su uz 5 rok vymenene za eurookna, nekurilo sa, nic. podlahy su klasika palubovky, nevrzgaju, natrete farbou, bez znamok vlhkosti. problem je na niektorych miestach cervotoc v podlahe, tak ze drevo je krehke, srobovakom rozrypem dosku. vytrhli sme dve dosky z podlahy. tramy su ako nove, suche blede drevo, pod palubovkou je hlina, kusky tehal, piesok, vsetko suche.

1.otazka znie, zrenovovat tak ze vymenit zle dosky napadnute cervotocom? vychadza to asi tretina vsetkych dosiek... brusenie je otazne, stary nater by musel ostat, lebo vo firme co brusia podlahy povedali, ak su tam klince, tak sa to brusit nemoze aby neznicilo brusku... to bude vyzerat ako kikirik kotkodak podlaha...

2.alebo vytrhat ich vsetky, dobre dosky odlozit na ine pouzitie, samozrejme osetrit. tramy nechat, osetrit proti cervotocu, vyhadzat skvaru piesok atd spomedzi tramov, nahradit to bud nobasilom tvrdenym alebo inym izolantom ktory dycha a na to dat novu palubovku... (aky izolant, pripadne co sa este dava-postup)

podlahy su asi meter nad urovnou chodnika, a po 8 rokoch neobyvania, nekurenia a nevetrania su na dvoch miestach vlhke steny, pri kupelni, vlhky vnutorny mur do vysky cca 40 cm a sirka vlhoby asi 60 cm, bez plesne opadavania omietky dalsia vlhkost je na stene susediacej s chodbou, dlzka vlhkosti asi 2 metre, ide to do obluka, najvyssi bod ma asi tiez cca 70cm vlhkosti, malicko dole vidno ako plesnie - plocha plesne asi rozpatie dvoch dlani...

3. btw, dostala som rady aj take ze neriesit nic, len na drevene podlahy dat osb dosky, izolaciu a plavajucu podlahu. no cenovo mi to pride to iste... a stare dobre drevo ukryte pod osb doskami, skoda ho ked sa moze pouzit na dalsie prace... uvazujem dobre?? ked vyhodim skvaru, polamane tehly, piesok, a dam tam vatu s nobasilom, nebude to vadit?

NECHCEM TAM NIC BETONOVAT!
tak su tri varianty (hranoly likvidovat nechcem)
1.vymenit zle dosky
2. alebo dat nove dosky uplne alebo
3. prikryt to vsetko osb doskami a potom plavajucou...
mne sa pozdava dvojka ;) co vy na to ?
buchač
13.07.14,10:20
2.alebo vytrhat ich vsetky, dobre dosky odlozit na ine pouzitie, samozrejme osetrit. tramy nechat, osetrit proti cervotocu,
Môj názor je :
- vytrhať všetky
- dobré dosky ??? hm , ale skladoval by som ich dosť ďaleko od iného dreva . Jeden nikdy nevie , čo je vo vnútri tej dosky .
- trámy ošetriť chemickým bordelom ...aj tri krát natrieť , nech to vojde poriadne do tých dieročiek .


Nové podlahy a postup ukladania podkladu a paluboviek je už iná káva , to sa rozhodnite už sami ...
arizona
13.07.14,10:35
Ak je tam cervotoc, tak bez milosti vytrhat a drevo co najskor spalit! Lebo zachvilu mas tu pliagu vsade.
Tiez sa mi nezda, ze by tramy boli bez cervotoce, ked su v podlahe...mozno ich len zatial nie je z povrchu moc vidiet .
A ked su vlhke steny,tak pravdepodobne aj podlaha bude smrdiet vlhostou,toho smradu sa nezbavis. Pokial je dom neobyvany, tak to moc necitit,ale ked zacnes byvat, tak smrad bude ovela intenzivnejsi.

Ak na stare dosky das plavajucu, po case sa ti moze vydut.

Ja by som skor rozmyslala nad variantou stare podlahy vyhodit uplne, odizolovat podlahy aj mury a potom nahodit novu drevenu podlahu.Mozno to je drahsie riesenie,ale mas pokoj na dlhe roky.
Vsetky ostatne varianty su iba docasneho charakteru. Ked uz budes zabyvany a zacnu sa ozyvat problemy, tak sa ovela tazsie pusta do takejto rekonstrukcie.
lapejko
13.07.14,10:45
ideálne by bolo dom podrezať a spraviť ko,mpletnú hydroizoláciu...tie dosky sú ten najmenší problém, ak sa v budúcnosti dom zateplí, všetka neodvedená vlhkosť vystúpa do stien.http://www.aco.sk/4004.html
Ak sa nedá podrezať, treba v každom prípade dom oddrenážovať, takisto spraviť drenážnu skladbu v podlahách, násyp sa dá nahradiť aj tzv. iglú: http://www.youtube.com/watch?v=cBHxGy8eVM0&feature=player_embedded
jessick
13.07.14,11:07
dakujem za reakciu :) co sa tyka cervotoca, je na to nater lignofix, co mi doporucil jeden pan, ktory sa zaobera renovaciou historickych nabytkov a vyrobkov z dreva, ma s tou cervotocovou pliagou skusenosti, a lignofix vraj dobre vsiakne a je vystarano na x rokov. snatreli by sa aj nove dosky samozrejme
podklad - izolacia, neviem prave ako to robit, nemam odbornikov okolo seba, a fin. rozpocet je velmi obmedzeny. problem je v tom ze nutne potrebujem byvanie, tak hladam co najlacnejsiu variantu v pomere s kvalitou...

stare dosky sa vraj maju macat v tom roztoku lignofix, vlastne ich "namarinovat" a potom dalsich sto rokov na ne ziaden drevopazravec nepozrie, staru vanu mam na dvore :)
jessick
13.07.14,11:13
dakujem, uvazovala som aj nad touto variantou, z financnych dovodov je to dost nakladne a aj treba chlapov na to... aj casovo, vsetko vykopat, zrusit tramy... som trocha obmedzena nielen financne ale aj co sa tyka ludi, a ich casu travenia na dome... dom sa zateplovat nebude. pokial bude podlaha dychat, co by mohla palubovka s tvrdenym nobasilom dychat, je to vlastne na podobny sposob... neviem uvazujem, dolezite je aby dychala plocha podlahy.
podrezanie je nenormalne drahe....
inak to iglu zvazujem do pivnice kde je vlhkost citelna a okienecka malicke... a asi sa na to dam, ale najprv potrebujem byvat niekde
lapejko
13.07.14,17:36
si na omyle, drahé to ešte len bude potom, keď spravíš kozmetické úpravy, ktoré o päť rokov vyhodíš...
alltracboy
13.07.14,17:48
pokial tam bol cervotoc, tak uz je davno vykapany. Presne do tohoto sa putil brat, vybral podlahy, ale on mal tramy hnile odspodu a vlhku zem, teraz tam spravil betonnove dosky na ktore pojdu izolacie a podlahovka, dal podrezat mury, musi porobit vsetky rozvody opravit omietky.. no poviem ti, ze to mozes rovno zacat stavat novy dom.
jessick
13.07.14,20:46
dom je v centre vacsieho mesta, burat sa to len tak neda a byvat kdesi musim.... samozrejme hladam info stale kde kade, akonale sa nieco dozviem nove, dam to sem, ze by to pomohlo aj dalsim. ja tramy nemam hnile a vaj ta vlhoba na dvoch miestach na stenach moze byt len preto ze sa tam nevetralo a nebyvalo skoro 9 rokov. inak je dom suchy. elektrika bola menena este ked stari rodicia zili pred 10 rokmi. kanalizacia bola robena pred 40 rokmi, skontrolovali sme to kamerou, je ok. omietky su zdrave...robene vtedy ako elektrina...
alltracboy
14.07.14,06:21
aj nase tramy vyzeraly z vrchu dobre, ale skus odkopat okolo tramu az po spodok. Pokial to je polozene iba na hline, je mozne ze to bude tiez hnile,
jessick
14.07.14,08:07
mrknem, dobry napad, cosi sme odkopali, ale cez tu malu sparu cca 28 cm siroku co sa dalo popod tram, vsade sucho, samozrejme uvidime ked sa vyvozi skvara piesok.
inak ten LIGNOFIX ma vraj velmi dobre nici vsetok drevokazny hmyz a ked sa dobre naimpregnuje drevo, tak ma vydrz po dobu zivotnosti stavby...