pizzanoel
13.07.14,12:12
Ahojte,

chem sa spýtať na pár otázok ohľadne podnikania ZŤP. Moja babka je ZŤP poberateľ starobného dôchodku. Chce si otvoriť živnosť v oblasti predaja tovaru ( teda preda a kúpa končenému spotrebiteľovi-maloobchod) ako ambulantny predaj.
Viem že zo zakona je takato osoba oslobodena od registr. pokladne chcem si len naozaj overiť že nemusí vydávať žiadne pokladničné doklady?
Je potom vobec povinná podať daňové priznanie?
Na základe čoho potom eviduje tržby?
Katy a R
13.07.14,10:22
To, že nemusí mať registračnú pokladňu ešte neznamená, že nemá pokladňu!
Robí buď učtovníctvo, alebo daňovú evidenciu (odst 11) alebo evidenciu podľa odst 10 (odst 11 a,d) - § 6 zák o DzP
avalik
13.07.14,10:34
To, že SZČO ŤZP nemusí použivať ERP ešte neznamená, že nemusí dodržiavať ostatné zákony - napr. Zákon o ochrane spotrebiteľa

§ 16

(1) Predávajúci je povinný vydať spotrebiteľovi doklad o kúpe výrobku alebo o poskytnutí služby, v ktorom je uvedené
a) obchodné meno a sídlo predávajúceho, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby,
b) adresa prevádzkarne,
c) dátum predaja,
d) názov a množstvo výrobku alebo druh služby,
e) cena jednotlivého výrobku alebo služby a celková cena, ktorú spotrebiteľ zaplatil.


Zákon o dani z príjmov
§ 32
Daňové priznanie

(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak

a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo

b) daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.


Poz. 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) za rok 2014 je 1901,67 €
veronikasad
13.07.14,10:54
Myslím, že pri predaji tovaru je oveľa jednoduchšie evidovať tržbu cez ERP, aj keď táto povinnosť živnostníkovi so zdr.postihnutím zo zákona o ERP nevyplýva.
pizzanoel
13.07.14,11:29
ok, ale ona podla zakona nemusi mat pokladnu... teda ju mať ani nebude...z toho mi vyplýva ze nemusí vydávať pokladnične dokaldy kedže nemá tú povinnosťalebo sa mýlim?
ako potom ma evidovat tržby ked ju mať nemusí....musí ich evidovať?
viedla by jednoduché účtovníctvo len neviem ze na základe coho bude mať príjem kedze nemusí mať pokladnu...
Katy a R
13.07.14,11:33
kde si zobral, že nemusí mať pokladňu?
pokladňou je hocijaká škatuľa (od topánok), alebo obálka, alebo peňaženka ... hocičo, kam dáva hotovosť, ktorú príjme.
samozrejme - môže to robiť aj tak, že jej budú peniažky chodiť len na účet ...
ale zákon nepustí :)
pizzanoel
13.07.14,11:50
za pokladňu považujem ERP. To že tam má nejaký šuflík, penazenku..... s peniazmi to je ok. Je to živnostnik ktory je ZTP a podla zakona o ERP ju mat nemusí a ked ju mat nemusi tak na zaklade coho vyberá peniaze? To moze iba tak bez dokladu....???
Katy a R
13.07.14,11:57
čítal si, čo píšeme? - aj čo avalik pripla ?
je úplne jedno - čo považuješ za pokladňu ty - a že nevieš rozlíšiť čo je pokladňa - a čo elekronická registračná pokladňa :)
pizzanoel
13.07.14,12:10
jasne ze som citala co pisete, len treba to napisat normalne nie formou zakonu teda ked sa pytam ze ako ma evidovat trzby tak treba napisat ze formou ,, pokladnicneho dokladu alebo podobne.....so zákonov je vela veci nejasnych a kebyze chcem takuto odpoved tak to si rovno mozem citat zbierku zakonov ale kedze pisem do porady tak ocakavam normalnu radu nie len uryvky zo zakonov...
avalik
13.07.14,12:22
jasne ze som citala co pisete, len treba to napisat normalne nie formou zakonu teda ked sa pytam ze ako ma evidovat trzby tak treba napisat ze formou ,, pokladnicneho dokladu alebo podobne.....so zákonov je vela veci nejasnych a kebyze chcem takuto odpoved tak to si rovno mozem citat zbierku zakonov ale kedze pisem do porady tak ocakavam normalnu radu nie len uryvky zo zakonov...

a co je nezrozumitelne na "Predávajúci je povinný vydať spotrebiteľovi doklad o kúpe výrobku" s naslednym vymenovanim co ma dany doklad obsahovat?

Takto je to zrozumitelnejsie?

Musí vydať doklad o kúpe výrobku alebo o poskytnutí služby, v ktorom je uvedené
obchodné meno a sídlo predávajúceho, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby,
adresa prevádzkarne, dátum predaja, názov a množstvo výrobku alebo druh služby, cena jednotlivého výrobku alebo služby a celková cena, ktorú spotrebiteľ zaplatil.
pizzanoel
13.07.14,12:26
jasne ze som citala co pisete, len treba to napisat normalne nie formou zakonu teda ked sa pytam ze ako ma evidovat trzby tak treba napisat ze formou ,, pokladnicneho dokladu alebo podobne.....so zákonov je vela veci nejasnych a kebyze chcem takuto odpoved tak to si rovno mozem citat zbierku zakonov ale kedze pisem do porady tak ocakavam normalnu radu nie len uryvky zo zakonov...

a co je nezrozumitelne na "Predávajúci je povinný vydať spotrebiteľovi doklad o kúpe výrobku" s naslednym vymenovanim co ma dany doklad obsahovat?

no je to dosť všeobecny pojem.......
avalik
13.07.14,12:45
jasne ze som citala co pisete, len treba to napisat normalne nie formou zakonu teda ked sa pytam ze ako ma evidovat trzby tak treba napisat ze formou ,, pokladnicneho dokladu alebo podobne.....so zákonov je vela veci nejasnych a kebyze chcem takuto odpoved tak to si rovno mozem citat zbierku zakonov ale kedze pisem do porady tak ocakavam normalnu radu nie len uryvky zo zakonov...

a co je nezrozumitelne na "Predávajúci je povinný vydať spotrebiteľovi doklad o kúpe výrobku" s naslednym vymenovanim co ma dany doklad obsahovat?

no je to dosť všeobecny pojem.......

vseobecny pojem asi sotva ked je tam uvedene co ma obsahovat

a mimochodom, ak by si dodrziavala etiketu porady a pouzila vyhladavac - nasla by si http://www.porada.sk/t186126-aky-doklad-o-kupe-bez-erp.html#post1967375
veronikasad
13.07.14,13:17
ok, ale ona podla zakona nemusi mat pokladnu... teda ju mať ani nebude...z toho mi vyplýva ze nemusí vydávať pokladnične dokaldy kedže nemá tú povinnosťalebo sa mýlim?
ako potom ma evidovat tržby ked ju mať nemusí....musí ich evidovať?
viedla by jednoduché účtovníctvo len neviem ze na základe coho bude mať príjem kedze nemusí mať pokladnu...
Čítala si citáciu zo zákona na ochranu spotrebitela, ktorú priložila avalik ? Bude pre živnostníka jednoduchšie ku každému nákupu vystavovať doklad so všetkými náležitosťami alebo zaevidovať tržbu cez ERP ?
Anik
13.07.14,13:19
avalik, Katy a R, veronikasad pomyselný klobúk dole pred Vašou trpezlivosťou v tejto téme. Myslím, že tak nejak to vyzerá ak si niekto nechce uznať čo je jasne napísané len preto, že mu to nevyhovuje.
Chce sa pýtať a diskutovať dovtedy kým to ostatní nevzdajú.
Mimochodom pizzanoel ty by si bola spokojná s tým ak by si kúpila niečo od človeka so ZŤP a nedostala by si žiaden doklad. Skús sa na to pozrieť aj z pozície isto aj Tvojej ako aj nás všetkých ako spotrebiteľ.
Peggynka
13.07.14,13:39
za pokladňu považujem ERP. To že tam má nejaký šuflík, penazenku..... s peniazmi to je ok. Je to živnostnik ktory je ZTP a podla zakona o ERP ju mat nemusí a ked ju mat nemusi tak na zaklade coho vyberá peniaze? To moze iba tak bez dokladu....???
ERP nemusí mať,ale musí mať toto:
http://www.ofisprofis.sk/obchodne-tlaciva/20419-paragon-samoprepisovaci-cislovany.html
Bude všetko vypisovať ručne a musí vydať kupujúcemu doklad o kúpe.
Správne delikty :http://www.enoviny.sk/?cid=81242
A paragon aj s návodom na použitie,hehe:
http://www.skorkoviny.cz/722734-paragon-asijskeho-prodavace.php
Peggynka
13.07.14,13:42
čítal si, čo píšeme? - aj čo avalik pripla ?
je úplne jedno - čo považuješ za pokladňu ty - a že nevieš rozlíšiť čo je pokladňa - a čo elekronická registračná pokladňa :)
Však oni (finančáci) ju naučia čítať;len to bude drahé školenie (30-330€)