aduska.p
13.07.14,19:19
dobrý večer, chcem sa opýtať na nasledujucu situaciu.Sme so synom v prenajme, majitel bytu robí zahraničí, jeho brat ma splnomocnenie na všetky ukony.Mame klasicku zmluvu. MY so synom mame bydlisko ako mesto.Teraz sme sa dohodli,že možeme si tu spraviť trvalý pobyt.Chem sa opýtať, čo potrebujeme na to, aby sme tam mohli isť s nim a nič nam nebude chybať.Je pravda ,že existuje aj taký trvalý pobyt v prenajme podla zmluvy,že budeme nadalej v prenajme a trvalý pobyt budeme mať kým neskončíme prenajom? S bývaním je všetko ok, len potrebujem spraviť nový občiansky a pas malemu a mať trvalý pobyt.A ešte jednu otázku ak má jeho otec tiež trvalý pobyt v tom istom meste, možem mu dať sem pobyt alebo bez neho alebo jeho povolenia to nejde? Dakujem za rýchlu odpoved Adriana
misoft
13.07.14,17:33
Trvalý pobyt má len orientačný a registračný charakter - nezakladá právo k majetku.
V tvojom prípade - s trvalým pobytom by musel súhlasiť majiteľ bytu. A ešte - keďže ste v podnájme - trvalý pobyt ako taký nie je reálny - skôr prechodný pobyt (pretože nájomná zmluva je na určitú dobu, nie teda zaručené, že v tom byte budete i v budúcnosti (a znova vystavovať nové doklady, odhlasovať z trvalého pobytu a pod. to stojí prachy, nervy a čas).
https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/main/zivotne-situacie/pobyt/pobyt-t/trvaly-pobyt-prihlasenie
- tu sú podrobnosti.
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-hlaseni-pobytu-obcanov/
§3, §4, §5
lujza.j
13.07.14,17:36
"A ešte jednu otázku ak má jeho otec tiež trvalý pobyt v tom istom meste, možem mu dať sem pobyt alebo bez neho alebo jeho povolenia to nejde?"

koho otec?
aduska.p
13.07.14,17:44
maleho otec
aduska.p
13.07.14,17:46
majitel bytu suhlasil s trvalým pobytom, mam sa obratit na jeho brata.zmluva je na dobu neurčitu, nakoľko sa nechysta domov.s majitelom sa pozname
arizona
13.07.14,17:58
Na trvaly pobyt ta moze prihlasit majitel bytu /prip.ten, koho splnomocnil/,potrebuje ist mestsky urad s LV nie starsim sko 3 mesiace.

Trvaly pobyt ti nekonci automaticky so skoncenim podnajmu,ale musi ta ist znovu majitel osobne na urad odhlasit.
aduska.p
13.07.14,18:10
takže je to možne.dakujem . Jeho brat je splnomocnený vo všetkom a mam sa na nho obratit.a my sme neboli manzelia len sme spolu bývali este spolu.trvale som tam mala len ja so synom, kde som vlastnila byt.po predaji sme sa rozišli,on si kupil byt a tam ma trvale a my sme evidovaní so synom pod mestom.Ajtak to nejde to bez neho?aj ked sme neboli manželia?
avalik
13.07.14,18:11
Aktuálne znenie Zákona č. 253/1998 Z. z. o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov Slovenskej republiky nájdeš tu www.zakonypreludi.sk/zz/1998-253

(8) Občan je povinný pri hlásení trvalého pobytu predložiť

a) platný občiansky preukaz alebo potvrdenie o občianskom preukaze;4c) ak ide o dieťa do 18 rokov, predkladá jeho zákonný zástupca rodný list tohto dieťaťa vydaný orgánmi Slovenskej republiky,

b) platný cestovný doklad Slovenskej republiky alebo osvedčenie o štátnom občianstve Slovenskej republiky, ak nemá občiansky preukaz alebo potvrdenie o občianskom preukaze,4c)

c) doklad o vlastníctve alebo spoluvlastníctve budovy alebo jej časti podľa odseku 2 vydaný podľa osobitného právneho predpisu,4d)

d) písomné potvrdenie o súhlase s prihlásením občana na trvalý pobyt s osvedčeným podpisom vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti s údajmi podľa § 4 ods. 6 písm. b); toto potvrdenie sa nevyžaduje, ak

1. ide o prihlásenie vlastníka alebo spoluvlastníka,

2. ide o prihlásenie občana, ktorý má zriadené vecné bremeno doživotného užívania nehnuteľnosti,

3. ide o prihlásenie manžela alebo nezaopatreného dieťaťa4f) vlastníka alebo

4. vlastník alebo všetci spoluvlastníci budovy alebo jej časti potvrdia svojím podpisom na prihlasovacom lístku na trvalý pobyt súhlas s prihlásením občana na trvalý pobyt pred zamestnancom ohlasovne.
Zuzanka_ba
13.07.14,19:15
Ak som správne pochopila, ide ti o to, či môžeš zmeniť trvalé bydlisko synovi bez súhlasu jeho otca. Poďla zákona o rodine predpokladám, že sa jedná o podstatnú vec súvisiacu s výkonom rodičovských práv, nie bežnú, t.j. mala by si mať súhlas otca. Pravda je, že na tej adrese tak či tak bývate, a určite je ku prospechu syna mať trvalé bydlisko.
Či ste boli alebo neboli manželia nie je podstatné.
V spravovaní vecí týkajúcich sa syna je vo všeobcnosti podstatnejšie, či a akým spôsobom máte upravené práva a povinnosti k synovi.
Zuzanka_ba
13.07.14,19:43
prečo trvalý pobyt nie je reálny? zaručené nie je nič. ak sa majiteľ alebo jeho brat rozhodnú, pobyt odhlásia. len neviem, prečo odhováraš zadávateľku - nikto predsa nechce mať ako trvalý pobyt nahlásené mesto.
arizona
13.07.14,20:04
tu poslednu vetu z mojho prispevku som zmazala, aby ta nemylila. Ja som z tvojho povodneho prispevku pochopila, ze chces TP vybavit aj manzelovi, bez jeho pritomnosti...pis prosim zrozumitelnejsie,lebo ked zadas zle info, dostavas zle odpovede.
Lenka278
13.07.14,20:16
neviem ci som spravne pochopila. ty sa pytas na trvaly pobyt maleho alebo tvojho byvaleho? ak na maleho tak suhlas otca nepotrebujes. Ja mam maleho s priatelom, sme spolu ale niesme zosobaseny. a prehlasovala som maleho zo stareho trvaleho pobytu na novy a nikto sa nepytal ci s tym druhy rodic suhlasi. ty mozes ist s dietatom aj do kosic ak nemate sudom urceny styk a prava s dietatom., mi nemame nic cez sud . az keby si chcela ist mimo SR tak potrebujes suhlas otca.
právnik-probono
14.07.14,03:25
dovolím si oponovať vo vzťahu výkonu RPaP k maloletému. Podľa mňa trvalý pobyt je len evidenčného charakteru a tak nepatrí medzi podstatné veci súvisiace s výkonom RPaP, ale medzi bežné. Nie je teda podstatné kde má dieťa trvalý pobyt ale kde sa fakticky zdržuje. Dieťa štandardne má trvalý pobyt podľa jedného z rodičov. Medzi podstatnú vec patrí podľa mňa zmena napr. faktického pobytu rodiča (odsťahovanie), ktorý má dieťa v osobnej starostlivosti do iného mesta alebo zahraničia. Na takýto úkon je už potrebný (nie mal by byť) súhlas oboch rodičov, prípadne súhlas jedného z rodiča sa dá nahradiť súdnym rozhodnutím, ktorým súd udelil za rodiča súhlas na daný úkon presahujúci rámec bežných práv a povinností.
aduska.p
14.07.14,04:49
ďakujem pekne všetkým za pomoc. V priebehu týždňa to idem vybavovať a určite dám vedieť ako som skončila. Veľmi ste mi pomohli. ďakujem ešte raz
Adriana
Zuzanka_ba
14.07.14,06:12
Ďakujem za info - máte pravdu, aj z praxe sa tu objavila poznámka, že súhlas druhého rodiča nebol vyžadovaný.