Julo
15.04.06,16:46
Prosím Vás viete mi poradiť - odpovedať ?
Dcéra, ktorá ešte študuje na SŠ dovŕšila tento rok (IV.2006) 18 rokov. Štúdium ukončí v škol.roku 2006/2007 - aspoň dúfam :rolleyes:.
Dopočul som sa - ale ešte nepreveroval - že po dovŕšení 18-teho roku prestáva štát platiť za ňu niektorú z povinných poistiek (myslím, že dôchodkové) a že táto povinnosť prechádza na rodičov.
1/ je to pravda ?
2/ ak áno, tak čo ďalej ? -je povinnosť rodiča ?, z akého V.Z. ..... atď.
Ďakujem.:)
VieraM
15.04.06,15:00
Dcera sa moze poistit dobrovolne a budete za nu platit do poistovne.
Alebo nebude dochodkovo poistena do doby kym sa nezamestna.
ondrejvla
15.04.06,15:06
Julo
15.04.06,16:33
Ujúúúúj, keby som tomu všetkému rozumel ...., ale díky.
Julo
15.04.06,16:35
Vierka, mám tomu tak rozumieť, že pokiaľ skončí SŠ a prípadne ešte VŠ tak bude dôchodkovo nepoistená, ak nebudú za ňu platiť rodičia ?
A V.Z. je aký, keď sme už pri tom ?
VieraM
15.04.06,17:40
Vierka, mám tomu tak rozumieť, že pokiaľ skončí SŠ a prípadne ešte VŠ tak bude dôchodkovo nepoistená, ak nebudú za ňu platiť rodičia ?
A V.Z. je aký, keď sme už pri tom ?

Ano presne tak. Ak sa dobrovolne poisti V.Z. si urci sama podla moznosti
kolko za nu chcete ako rodicia platit. Ja mam dceru na VS a zatial za nu
neplatim, boli by to pre mna uz vysoke naklady. Na starobny dochodok ma casu dost zacat platit az bude robit. Moze sa nieco stat ze by musela nedajboze na invalidny dochodok ale teraz sme to riesili dobrym komercnym poistenim.
Jozef Mihál
15.04.06,17:56
Štát za stredoškolákov ani za vysokoškolákov do Śociálnej poisťovne neplatí nič.

Čo Vás asi mýli je fakt, že podľa § 70 ods.2 zákona o sociálnom poistení, fyzická osoba má nárok na invalidný dôchodok vtedy, ak sa stala invalidnou v období, v ktorom je nezaopatreným dieťaťom a má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt. Nárok na invalidný dôchodok tejto fyzickej osobe vzniká najskôr odo dňa dovŕšenia 18 rokov veku.

Ale ani to nie je dôvod aby ste po dovŕšení 18-tich rokov veku dcéry za ňu začali platiť poistné.

Ak ale veľmi chcete, prihláste ju ako dobrovoľného poistenca, a to najmä na nemocenské poistenie. Nikdy neviete, či sa to nebude hodiť, najmä pokiaľ ide o materskú...
dazap
18.04.06,19:59
Štát neplatí za študentov od roku 2004 (nie od dovŕšenia 18r.). Dobrovoľne poistenou nemocensky aj dôchodkovo môže byť osoba po dovŕšení 16 rokov veku, ktorá má na území SR trvalý pobyt alebo povolenie na trvalý, prechodný pobyt.
Za dcéru dôchodkové platiť nemusíte, študenti na základe potvrdenia o štúdiu si môžu obdobie štúdia doplatiť spätne ale minimálne z minimálneho vymeriavacieho základu platného včase spätnej registrácie. Ale pri spätnom doplatení sa neplatí rezervný fond solidarity.
Čo sa týka nemocenského poistenia, to sa spätne nikdy nedá, to sa prihlasuje dňom podania prihlášky. Vymeriavací základ si určuje dcéra sama v rozpätí od 6900,- Sk do 23738,- Sk a nemocenské tvorí 4,4 % z určeného VZ.
Z nemocenského poistenia sa vypláca PN, materské, OČR-ka.
Je to dobrovoľné, t.z. dcérine rozhodnutie.
aaa..netreba hlavne ale zabudnúť..že ak to budete chcieť v budúcnosti zrušiť..ruší sa to dňom podania odhlášky, nikdy nie spätne!!