staramama
13.07.14,21:30
Moji rodicia sa rozviedli uz pred styrmi rokmi. Ja a moja 15 rocna sestra sme zostali s maminkou. Pozemok na ktorom sme byvali sa rozdelil na polovicu medzi mamu a otca. ten si postavil domcek na jeho polovici a byva tam so svojou novou zenou a malym synom. Kym sa nasi rozviedli tak nam ,, otec " povedal ,ze nie sme jeho a sme blbe ku..y. Najhorsie je ze to neprestalo ani po tolkej dobe. Vzdy aspon raz za mesiac na nas cez plot zacne nadavat . Ja som odisla k priatelovi ale moja sestra nema ist kam. Mam o nu velky strach . Ja jeho nadavky pocujem raz za cas ale sestra kazdu chvilu. K sebe si ju nemozem vziat lebo byvame u priatelovich rodicou a moja maminka sa ju snazi povzbudzovat , no niekedy to nezabera. Stavalo sa ze ked isla maminka na zastavku autobusu zacal po nej ,,otec" hadzat kamene . Najhorsie je ze ludia okolo nic nevidia nic nepocuju takze ani policia nemoze nic vyriesit. A mojou hlavnou otazkou je , ci je moznost to nejako zastavit alebo udat ho za psychicke tyranie ? dakujem za pomoc .
lujza.j
13.07.14,19:37
§ 208
Týranie blízkej osoby a zverenej osoby
(1) Kto týra blízku osobu alebo osobu, ktorá je v jeho starostlivosti alebo výchove, spôsobujúc jej fyzické utrpenie alebo psychické utrpenie
a) bitím, kopaním, údermi, spôsobením rán a popálenín rôzneho druhu, ponižovaním, pohŕdavým zaobchádzaním, neustálym sledovaním, vyhrážaním, vyvolávaním strachu alebo stresu, násilnou izoláciou, citovým vydieraním alebo iným správaním, ktoré ohrozuje jej fyzické alebo psychické zdravie alebo obmedzuje jej bezpečnosť,
b) bezdôvodným odopieraním stravy, oddychu alebo spánku alebo odopieraním nevyhnutnej osobnej starostlivosti, ošatenia, hygieny, zdravotnej starostlivosti, bývania, výchovy alebo vzdelávania,
c) nútením k žobrote alebo k opakovanému vykonávaniu činnosti vyžadujúcej jej neúmernú fyzickú záťaž alebo psychickú záťaž vzhľadom na jej vek alebo zdravotný stav alebo spôsobilej poškodiť jej zdravie,
d) vystavovaním vplyvu látok spôsobilých poškodiť jej zdravie, alebo
e) neodôvodneným obmedzovaním v prístupe k majetku, ktorý má právo užívať,
potrestá sa odňatím slobody na tri roky až osem rokov.
(2) Odňatím slobody na sedem rokov až pätnásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním ťažkú ujmu na zdraví alebo smrť,
b) z osobitného motívu,
c) hoci bol v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch za taký čin odsúdený alebo z výkonu trestu odňatia slobody uloženého za taký čin prepustený, alebo
d) závažnejším spôsobom konania.
(3) Odňatím slobody na pätnásť rokov až dvadsaťpäť rokov alebo trestom odňatia slobody na doživotie sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním ťažkú ujmu na zdraví viacerým osobám alebo smrť viacerých osôb.
korela
14.07.14,00:13
S tvojou profesiou sem prispieva ešte petermikuláš, ešte nedávno nick psycholog, ktorého si každý vážil pre jeho cenné rady, ešte andykralik myslím, možno je lekár, kedysi ludmilla a iní, na ktorých si neviem spomenúť, pretože poodchádzali. Ich príspevky boli bázňou pre dušu, nielen pre zadávateľa a odviedli na Porade veľký kus práce svojimi radami a myšlienkami v prospech všetkých čítajúcich.

Od teba ako klinickej psychologičky som tu doteraz nemala to šťastie čítať jeden jediný ľudsky podaný príspevok a radu.
To mínus, čo ti tu svieti, nie je odo mňa, už tu bol.
korela
14.07.14,00:27
Odpovede Aliancie žien
Začnite to hneď riešiť, možností je už na Slovensku dosť, nemáte na čo čakať. Ide o psychické týranie. http://alianciazien.wordpress.com/ Je tam uvedená aj nonstop SOS linka. Informujte sa u nich telefonicky ako máte postupovať. Poradili si ďaleko s horšími situáciami a prípadmi ako je váš a určite sa ujmú i vás alebo vás posunú podľa vášho bydliska k inému občianskemu združeniu v regióne. Okrem toho, je veľmi možné, že to isé robí aj doma za zavretými dvarami so svojou novou partnerkou.

Samozrejme, ze ide o nasilie. Aj trestne oznamenie ma zmysel, ale treba chvilu zbierat o otcovom konani dokazy a svedectva, aby sa vysetrovatelia mali coho chytit. Aj psychicke nasilie spada pod Tyranie blizkej a zverenej osoby. Aliancia zien




P.S. Snažila som sa opraviť formátovanie príspevku. Dav
korela
14.07.14,00:38
Nick je staramama. Myslím, že je to dostatočné vysvetlenie, kto mohol príspevok písať, pričom je to v tomto prípade úplne nezmyselné riešiť. Nech to je ktokoľvek z rodiny, prípad je zrelý na riešenie. Najvyšší čas, už na duši sú i tak stopy a zablokovania. V najcitlivejšom veku útočiť na svoje dcéry a deformovať im psychiku, keď sa pripravujú na dospelosť. Nestačí, že prišli o otca. A to mali zažiť psychicky zdravého otca, schopného vychovávať svoje deti a pripraviť ich na život. Každý normálny psychológ vie, čo to obnáša pre budúcnosť.
alaya1
14.07.14,11:16
Mozes mi upresnit tvoju otazku. Nick mas stara mama a pises, ze ty a tvoja 15 rocna sestra ste tyrane otcom spolu s mamou- si teda stara mama, ci dieta. lebo mi velmi nesedi, aby stara mama mala 15 rocnu sestru. lebo ak niekto zalozi nick v roku 2011 pod menom staramama a 1 prispevok je v roku 2014 ako dieta...
vlado 33
14.07.14,11:46
Zmení sa situácia tohto problému, pokiaľ to písala vnučka z nicku staramama, alebo to písala stará mama v mene vnučky? Zadanie je jasné, myslím si.
alaya1
14.07.14,12:02
si nick staramama, ze reagujes sa moj koment k upresneniu otazky ?
buchač
14.07.14,12:25
§ 360
Nebezpečné vyhrážanie

(1) Kto sa inému vyhráža smrťou, ťažkou ujmou na zdraví alebo inou ťažkou ujmou takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.

(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) závažnejším spôsobom konania,

b) na chránenej osobe,

c) preto, aby inému zmaril alebo sťažil uplatnenie jeho základných práv a slobôd,

d) z osobitného motívu, alebo

e) verejne.

§ 360a
Nebezpečné prenasledovanie

(1) Kto iného dlhodobo prenasleduje takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu o jeho život alebo zdravie, život alebo zdravie jemu blízkej osoby alebo podstatným spôsobom zhoršiť kvalitu jeho života, tým, že

a) sa vyhráža ublížením na zdraví alebo inou ujmou jemu alebo jemu blízkej osobe,

b) vyhľadáva jeho osobnú blízkosť alebo ho sleduje,

c) ho kontaktuje prostredníctvom tretej osoby alebo elektronickej komunikačnej služby, písomne alebo inak proti jeho vôli,

d) zneužije jeho osobné údaje na účel získania osobného alebo iného kontaktu, alebo

e) ho inak obmedzuje v jeho obvyklom spôsobe života,

potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.

(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) na chránenej osobe,

b) závažnejším spôsobom konania,

c) z osobitného motívu, alebo

d) verejne.
korela
14.07.14,16:53
Podstatné je zadanie otázky. To sa rieši. Nick si môže každý zvoliť aký chce. Nick sa nerieši.
Aj keby tam bol nick Ferlinghetti alebo cukrová vata, to je v tomto prípade úplne vedľajšie. Som tu dosť dlho, ale takýto prístup k riešeniu si nepamätám. Odpovedá sa k veci a nehľadajú sa obštrukcie.
vlado 33
14.07.14,17:08
Presne tak korela, alaya tu sa nerieši psychologický profil osobnosti ale poskytuje v možnej miere právna rada. Nechcem rýpať.
Peggynka
14.07.14,17:24
Ideálne by bolo získať dôkazy - natočiť na mobil,vyfotiť pri hádzaní kameňov atď.A ešte otázka:platí riadne na sestru výživné?
alaya1
16.07.14,08:38
mimotemy
Takze staramama, ci vnucka, ci kto, sa neozval. Takze moja intuicia o prevetrani stareho nicku opat nesklamala.http://www.celysvet.cz/skin/smile/s3997.gif
korela
18.07.14,09:21
V prvom rade ďakujem Dav za námahu pri úprave textu.

AŽS odpísala ešte 15.7.
Samozrejme, ze ide o nasilie. Aj trestne oznamenie ma zmysel, ale treba chvilu zbierat o otcovom konani dokazy a svedectva, aby sa vysetrovatelia mali coho chytit. Aj psychicke nasilie spada pod § 208 Tyranie blizkej a zverenej osoby.
Aliancia zien.

pre staramama:
Odpoveď je určená vám, je teraz na vás, aby ste im napísali alebo osobne zatelefonovali, alebo priamo polícii, ako by bolo najvhodnejšie pokračovať pri získavaní dôkazov z dôvodu ich právoplatnosti pred políciou alebo súdmi. Majú okrem psychológov aj právne služby. Pokiaľ viem, poradenstvo je zdarma.
Veľa šťastia na ceste k životu bez útrap.
willma
18.07.14,10:32
možno má dievča iné starosti, nemá prístup na net a je tisíc možností, prečo nemôže reagovať takže nesúď.
alaya1
18.07.14,10:38
ja akceptujem nazor, mozete aj moj? takyto styl pisomneho prejavu, sucasne deti nemaju. Ale to je opat len moj, skromny nazor :).
korela
18.07.14,10:48
niekto nedokáže akceptovať ani fakty, nieto ešte aj názory iných. preto nechápem, kto čo očakáva od druhých.
alaya1
18.07.14,10:50
korela, ty si do mna zalubena, ci ako? Sustavne komentujes moje komentare:) To si este ten vchod do hotela neprehryzla? Boze moj, ved je to len moj nazor, na ten hotel, nie na teba . :)
korela
18.07.14,10:59
nielen tvoje, čo si namýšľaš?
alaya1
18.07.14,11:08
:)
Kvaka
18.07.14,11:39
Dala som ti mínus, aby si zase nezmazala. Skús aspoň raz byť milá.
vlado 33
18.07.14,15:45
Alaya škoda, že som nemohol ohodnotiť tvoju odpoveď, nakoľko je už nahlásená ako spam. Iba toľko ti poviem. Arogancia, a možno trochu cynizmu ti nechýbajú. Ten, kto písal túto tému, sa pravdepodobne chcel vyhnúť nepríjemným otázkam a komentárom, preto žiadna reakcia. Možno si odniesla iba to užitočné.