Obcan Rk
14.07.14,19:19
Prosim vás, mame platit do fondu opráv za rekonštrukciu výtahý ale bývame na prízemí máme 70m2 a za každý meter sa nám má zvýšit FO o 0,64€m2 ktorý nepoužívame! A sused ktorý býva na 5 poschodí má 50m2 a ho využíva každý deň min 10-krát a bude platiť menej!Trošku nefér platit za m2 ?!
buchač
14.07.14,17:28
http://www.porada.sk/t161111-prosim-vas-mam-platit-za-vytah-ak-byvam-na-prizemi-a-vytah-nepouzivam.html

http://www.porada.sk/t57056-poplatok-za-vytah.html

http://www.porada.sk/t17115-bytovy-dom-vytah-spolocenstvo.html

Dám príklad z dôb minulých , keď som nebol zástupcom vlastníkov
..a veru , už ani nie som , kvôli takýmto exemplárnym jedincom ( hodilo by sa jedno expresívum )

Jedna rodina býva na 1. poschodí . Najstarší syn chodí občas domov zo zahraničia na dovolenku . Je športovec - tréner futbalistov . Aby nevyšiel z tej kondičky , tak si dával svojho času do tela počas zlého počasia . Hore po vlastných a dole výťahom ...a tak dokolečka - dokola .
Bol som svedkom solídnej hádky , kde zástupca vlastníkov bol za múdreho ... Sused - športovec ho poslal práve týmto argumentom - veď platím za výťah - pekne a krásne do hája .
sito
14.07.14,20:18
Áno!

A podľa čoho by si ty navrhol? Ak nie podľa majetku v dome, teda jeho podielu podľa m2?
tictac7
15.07.14,04:49
ani strechu nepoužívaš, nie?!
Obcan Rk
15.07.14,05:59
Pod strechou bývanie sa v ročnom zúčtovaní nejaké percento odpočitáva a ja som na prízemí, tak aj mne nech odpočítavajú nejaké percento za prízemie! A za druhé nepoužívam výťah,to znamená, že nie že NECHCEM zaplatiť, ale nech je cena za byt rovnaká vo všetkých bytoch
a NIE za m2 !
Obcan Rk
15.07.14,06:10
Bytovka bola zateplovaná a nato sa bral úver, za ktorý ja platím do fondu opráv 57€ a bývam v 3-izbovom byte, v 1-2 izbových bytoch sa platí menej , podľa m2.Celkovo za byt platím 230€, to sa zdá málo? A teraz sa má zvýšiť o 44€ to je dokopy 274€! To nehovorím o ostatných platbách, a čo dochodcovia ,čo majú malý dochodok, z čoho to on zaplatí? Viem ,že sa musí platiť do FO, ale z toho, čo platím si možem postaviť aj dom a splácať hypotéku a mám aj svoj pozemok, keď tu pozemok pod bytovkou nemám!
Obcan Rk
15.07.14,06:42
Každý rovnako a nejaké percento odpočitáva ako aj tym co byvaju pod strechou za teplo!
Chobot
15.07.14,07:07
Pletieš hrušky s jablkami.

Koeficienty odpočtu za vykurovanie sú niečo úplne iné, to tu nebudem rozoberať.

Ty si spolumajiteľom domu v určitom podiele. Podľa zákona sa fond opráv tvorí príspevkom do FO podľa spoluvlastníckeho podielu, takže akákoľvek diskusia je zbytočná. Je to dané zákonom a ty si povinný sa spolupodieľať na obnove a rekonštrukcii spoločných častí a zariadení domu, či ich využívaš alebo nie. Je to aj tvoj majetok.

AK by ste memili strechu, napísal by si, že sa budeš spolupodieľať iba menšou časťou, lebo ty strechu nevyužívaš? NEch to zaplatia tí na najvyššom poschodí, lebo len oni ju potrebujú? Nie, berieš to automaticky ako spoluvlastníctvo a súčasť domu. To isté je aj s výťahom.

Jediné, na čom sa môžete dohodnúť (ale to by ste si museli odsúhlasiť na schôdzi vlastníkov) je, že by si neplatil az prevádzku výťahu - tzn. za elektrinu spotrebovanú tým výťahom, ak ho naozaj nepoužívaš.

Všetko ostatné už bolo na porade povedané, prečítaj si témy, na ktoré dal buchač odkaz, prípadne si vyhľadaj iné staršíe témy. Takáto otázka tu už padla veľa krát.



Pridal som ešte prílohu v súvislosti s mojim komentom nižšie - do komentov ale nie je možné pridať prílohu.
Obcan Rk
15.07.14,07:26
Nepochopil si ma, ja sa NEBRÁNIM plateniu, ja len že by sa to malo platiť rovnako na každý byt. Ja som býval aj na 8-mom poschodí pod strechou a teraz na prízemí, malo by to byť zohľadnené, že ten výtˇah nepoužívam.
Chobot
15.07.14,07:39
A prečo rovnako na každý byt? Keby si mal garzónku a všetci okolo teba 4 izbové mezonety, asi by si mal iný názor.

Diskusia je zbytočná - viď § 10 zákona o vlastníctve bytov:


(1) .........Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.

Je to dané zákonom, a hotovo.

Sú aj iné súčasti či spoločné časti domu, ktoré nepoužívaš a prispievaš na ich rekonštrukciu. Napr. schodište - ak budete maľovať schodište, tiež povieš, že budeš argumentovať, že schody nepoužívaš?

Dám ti ešte jeden príklad, snáď to pochopíš.

Zdedíš s bratom rodinný dom. On bude vlastniť 9/10 a ty 1/10. Bude treba opraviť strechu, oprava bude stáť 10.000 EUR. Brat ti povie, že ste dvaja vlastníci, tak pôjdete na polovicu. Čo na to povieš?
Obcan Rk
15.07.14,07:52
Veď ja to všetko beriem, l čo si povedal, vravím,len že by to malo byť zohľadnené. Ani mne nik neprispieva a bý vam nad nevykurovanov
pivnicou. Tak nech mi prispieva ten ,čo je pod strechou. Ja som tiež prispel na novú strechu. Už si ma pochopil o čo mi ide? Ja prispievam do FO aj súhlasím s prerobením výťahov, len som chcel poradiť, či sa to nemože platiť inak.
Chobot
15.07.14,08:01
Však ti píšem, že sa to nemôže - je to dané zákonom.

Jedine, že by ste sa na tom VŠETCI tak dohodli, ale aj tak by to bol stav, ktorý by nebol v súlade so zákonom a stačil by jeden (možno aj nový) spoluvlastník, ktorý by takúto dohodu namietol, tak by ste to znovu museli dať do súladu so zákonom.
Emka Roman
15.07.14,08:21
Prízemie logicky neplatí za elektrinu na výťah
Emka Roman
15.07.14,08:26
nad pivnicou máš zo zákona korekciu na spotrebu

šfrb vyžaduje/ komerčný úver nie :

ak sa zatepľuje strecha a štítové steny, logicky by sa mali zatepliť stropy pivníc = detto ochladzovaná stena
aj stropy vestibulov (a tam aj zákon zabudol na korekcie !!!!!!!!!!! :D )
Emka Roman
15.07.14,08:32
Pozri si najprv vyúčtovanie
za pivnicu musíš mať korekciu, tak sem nepíš, že chceš, keď máš
(min je 10 , max 20 % za radiátor)
a keby si nemal, nájdi vyhl. o rozpočítavaní a otrep správcovi o hlavu
Chobot
15.07.14,09:08
Logické to možno je, ale nie je to automaticky tak. Všetky náklady sa rozpočítavajú medzi spoluvlastníkov na základe nejakého kľúča - najčastešia podľa osobomesiacov. A pokiaľ si vlastníci neodsúhlasia, že spodné byty nemusia platiť elelktrinu za výťahy, tak ju platia.

Kedysi to bolo legislatívne upravené (tuším to bola nejaká vyhláška) podľa ktorej prízemné byty neplatia za výťahy, ale to už bolo dávno zrušené.

Našiel som to, bola to vyhláška č. 60/1964. Viac som o tom písal v jednom mojom staršom príspevku, Obran Rk, prečítaj si ho:

http://www.porada.sk/t17115-bytovy-dom-vytah-spolocenstvo.html#post164222

Náklady nie sú len za spotrebovanú elektrinu, ale to sú aj fixné mesačné náklady na elektromer. A aj ľudia z prízemia majú k dispozícii výťahy - ak by išiel niekto k susedovi na 8 poschodí, asi nepôjde pešo. To, že býva na prízemí, neznamená, že je absolútne vylúčené, že niekedy ten výťah nepoužije.
Obcan Rk
15.07.14,09:15
Prosím ťa, kde to mám pozrieť vo výučtovaní, pri radiatoroch mám len koľko mi namerali na mojich radiatoroch a celkový stav za bytovku.
sito
15.07.14,09:40
--- Kaaaždý rovnako? Ak máte rovnako veľké byty, áno. Ak by si býval v jedno izbovom, tiež by si na tom trval?

Strecha je strecha, spoločná časť domu.

Teplo je teplo, spoločne zabezpečovaná služba, plnenie. Pri službách platí toto! ---

"Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome."

--- Aká miera a čoho? ---

"Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním."

--- Stavy na meracích zariadeniach tepla a vody v byte. ( PRT, vodomery)

Spoločné zariadenia domu sa uhrádzajú z Fondu opráv. Ale tie si platíš sam, že? To ti neprekáža, len preto, že sú v tvojom byte, aj v tvojom ich musíš umožniť namontovať, nie platiť! Ale musíš, každý musí platiť do fondu opráv, podľa podlahovej plochy bytu.

Pri výťahu nemá žiadna osoba na sebe merač, ale ako miera využívania sa berú pri rozpočítaní nákladov osobomesiace. Za tie predsa náklady neuhrádzaš, či? ---

"Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu."

"Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu."
sito
15.07.14,09:45
"A aj ľudia z prízemia majú k dispozícii výťahy - ak by išiel niekto k susedovi na 8 poschodí, asi nepôjde pešo."

Na návštevu, pohárik?

A ak k nemu na to ôsme poschodie ide návšteva, tá ho nemá k dispozícii?
Chobot
15.07.14,10:03
Malo by to byť uvedené vo vyúčtovaní. Pozri si prílohu, ktorú som pridal do môjho príspevku (do komentára sa nedá dať príloha) - je tam časť môjho vyúčtovania, kde uvedený koeficient polohy. Ja mám jednu rožnú izbu, kde mám koeficient 0,75, ostatné miestnosti nemajú zľavu.