milan278467
15.07.14,06:02
dobry den, rozmyslame nad odchodom z UK do BA, chcem sa opytat ako je to tam s prácou za aku sumu si tam najde pracu obycajny stredoskolsky vzdelany clovek ovladajuci AJ. Ide totizto o to ze nas to taha domov no len nevieme ci sa to oplati ci to nieje len vidina ze ako tam bude dobre atd,,ja som rodak z BA avsak v zivote som tam nepracoval takze vobec neviem ako to tam s pracou chodi,viem len tolko ze je tam polno ludi co sa iba stazuje ako je tam zle,vacsina ludi vam povie nech tam nejdete,a pritom su plne auparky a eurovei ludi,tak by som rad pocul vas nazor na to ako sa vam v BA zije a hlavne pracuje,ci je mozne mat aj dobru pracu a byt s nou spokojny alebo je to tam onicom.
buchač
15.07.14,05:48
Do Blavy néééééé ... ;)

Blaváci sú oný ...:D :D :D
BlackRoses
15.07.14,05:54
paštikári? :)
chandler
15.07.14,06:06
v Bratislave je velmi dobre, akurat je tu strasne drahe byvanie. Ale ked si v UK tak na byt uz asi mate zarobene a na zivot netreba vela, tolko v pohode zarobis. Druha vec je, ze by si mal aj nieco vediet robit, za AJ ti nikdo platit nebude. ved vies ze zaciatky su tazke vsade aj v UK aj v BA.
lujza.j
15.07.14,06:20
Som tu rodena,zijem tu,byvam tu,pracujem tu....v statnej "firme".....moje decko je nezamestnane evidovane na urade....ale brigaduje....moj chlap zacal 4-ty rok v De....buduci rok idem do vysluhoveho dochodku a s najvacsou pravdepodobnostou padam do De aj ja a decko.tak asi tak...staci ti:) nevratila by som sa na tvojom mieste...
Peggynka
15.07.14,06:30
Závisí od toho,čo si predstavuješ pod pojmom kvalita života...Ak si príjmovo v inom leveli,BA tvoje očakávania nenaplní.Ak ťa fascinuje pohyb v auparku a eurovei,tak BA je to správne miesto.Ja žijem ďaleko od BA a som tu šťastná;ticho,pekné prostredie,bez stresu,prachu a smradu z rozpáleného asfaltu.Stačí si len ujasniť priority a podľa toho sa rozhodnúť.
lujza.j
15.07.14,06:39
Peggy u teba juj...parada:) ja som sa tu omylom asi vyskytla....neznasam nakupne centra...v euroveii som bola raz,aupark neznasam uplne naj,idem iba ak musim...ale su ludia co "ziju" v NC....pre takych asi raj.....
korela
15.07.14,06:43
Poznám VŠ geodetov - manželov, boli v Írsku 4 roky, zarobili si, mali sa dobre.
Neostali v BA, rodení, išli trochu do vzdialeného mesta, už si na dôvod nespomínam, asi kvôli rodine. Manželka je na materskej. Ide o to, že je dobre, ak má človek remeslo, alebo VŠ. V strede sú platy nivelizované, nič moc. Si mladý, resp. obaja, dajte sa na diaľkové štúdium, rýchlo to ubehne. Tiež záleží, akú máte strednú školu ukončenú a akú prax máte za sebou v UK. Keby ste to aspoň po bakalára dotiahli. Alebo si otvorte niečo vlastné, nerobte na druhých, to je bieda. Alebo si urobte aspoň nejaké certifikáty, znalosť EN vám veľmi pomôže. K čomu máte vzťah, čo by vás bavilo.
Alebo ak ste zaistení finančne, zostaňte v Rakúsku. Lepšie všetko, kvalita potravín, platy, myslite na dôchodok.
lujza.j
15.07.14,06:43
Ty asi nebudes rodeny v ba?!
korela
15.07.14,06:46
Všetko beriem, až na školy pre deti. Ale ktovie, kde dovtedy budú.
S NC . ani my sa nepremávame, iba ak mladí musia. Radšej dobierky.
lujza.j
15.07.14,06:47
Buchačisko...čo je ti:---:D
evuš
15.07.14,06:48
Prečo chceš práve BA ??? Mňa by tam teda ani párom volov nedostali....:D;) Ale koľko ľudí - toľko chutí....:)
Nie je však nad krásne letné rána na dedine..štebot vtákov, zurčiaci potôčik....:--- a to, že sú plné NC ľudí je ich vec - ja keď musím na nákupy, mám skazený nie celý deň, ale celý týždeň...:cool:
korela
15.07.14,06:50
Ako vždy, nič nového.
lujza.j
15.07.14,06:55
Tyy Eva:D...provokaterka..c:D
lujza.j
15.07.14,06:57
Niekedy mi pride,ze ich nestavaju pre rodenych,ale aby ohurili exitákov:Dako moje decko povie....
evuš
15.07.14,06:59
Luji, čo sa zabijem, keď pod oknami nám tečie potok a na stromoch poskakujú vtáčiky ??? :-D
tictac7
15.07.14,06:59
plné NC - som sa pobavila. Áno sú - cez obed - keď sa tam všetci idú najesť. Inak, stačí sa prejsť po parkovisku a uvidíš pomer BA a BL k zvyšku Slovenska - do NC sa chodí za turistikou a nie míňať peniaze :) ...a k ostatnému - už to tu máš - určite Ti pečené holuby z neba padať nebudú a pripájam sa - ak by som bola mimo SK, asi by som sa nevrátila....
Peggynka
15.07.14,07:00
Tak,tak...zurčiaci potôčik...vôňa sena a debaty so susedmi cez plotky.Dnes tu mám "frmol",už mi popred okná prešli dve(!) autá od rána,hehe...
Peggynka
15.07.14,07:04
Aký problém so školami? V ZŠ u nás vyrastajú deti určite v lepšom prostredí ako v BA,stredné školy sú 10km (tam docestujú možno rýchlejšie ako v BA MHD) a VŠ je už o samostatnosti - aj škola do života.
Chobot
15.07.14,07:11
Ha ha. Najviac paštet zjedia práve vidiečania.
lujza.j
15.07.14,07:39
Hmmm...baby...:)
alaya1
15.07.14,07:42
Ak by som bola na tvojom mieste, tak by som volila Vieden a BA je len par km. Do BA by som byvat neisla. nepaci sa mi to mesto.
lujza.j
15.07.14,07:43
Kupujem pasteky v dm-ke ks za 2,20e:D:--- tak to bolo myslene?!
korela
15.07.14,07:45
Naozaj neviem kde bývate, ale ak tu je nejaký problém, dá sa dieťa ľahšie premiestniť na inú školu. Je tu viac jazykárov. Stredné neviem porovnať. Ak je dieťa na výške choré, tak škola života by ho zabila.
Na všetko treba pozerať podľa daných realít. Nakoniec, ja tu nie som spokojná so žiadnymi školami, preplnené, na iných po 3 až 5 žiakov v triede a udržali sa s kompletným učiteľským zborom. ZŠ. Štátna škola fungovala lepšie ako súkromná. A po Slovensku sa rušia školy a spájajú. Nezávidím, realita.
alaya1
15.07.14,07:59
"na iných po 3 až 5 žiakov v triede a udržali sa s kompletným učiteľským zborom. ZŠ"- tak to by si mohla konkretne menovat, nakolko takyto pocet ziakov je mozny podla skolskeho zakona len na specialnych skolach, aj tam je to limitovane stupnom.
korela
15.07.14,08:22
Načo si tu mám vytvárať nepriateľov? Veď Min. šk. malo štatistiky vždy, či nie? Aj školské správy. Ja som to náhodou vygooglila. Viem, aký je rozdiel učiť 3! žiakov, 15 a 30. Všetko prejde, keď sa chce. Učitelia by si to mali sledovať a nie počúvať zhora čo sa deje. Teraz sú už plnšie triedy, rodičia dovážajú, ale takýto stav bol možno i viac ako 10 rokov. Už majú iný web. O.i. tam bolo, že všetci ich žiaci sa dostali každý rok na stredné školy. Bodaj by nie. Každá učiteľka musela mať preskúšaného žiaka odpredu dozadu každý deň. O vykladaní látky ani nehovorím. Mali šťastie. Zhodou okolností jedného chlapca čo tú školu vyšiel, tak mi rozprával, čo to bolo za vyučovanie. Už iba to ticho a kľud v triede. Proste jedna báseň.
alaya1
15.07.14,08:36
Preco si neodpovedala, ktora to bola skola, lebo potom hrubo porusila skolsky zakon, kde je jasne specifikovane, kolko ziakov na byt vzdelavanych na akom type skoly v iriedach. Info, ze ostal cely ucitelsky zbor je skreslena, nakolko je to sledovane a pri znizeni poctu ziakov len o jedneho, ak stav PG zamestnancov prekroci limit, je s nimi ukonceny PP.
korela
15.07.14,09:00
A čo s tým chceš spätne urobiť, keď na ministerstve bolo krytie? Škola veľká pekná ako hangár. Už iba to vykúriť.
Nemyslím si, že by znižovali stav, nakoľko v každom ročníku bolo po jednej triede. A niekto ich musel učiť, či nie?
Peggynka
15.07.14,09:02
Ja by som tiež na dôchodok hľadala kľudnejšie prostredie na život,je to také oslobodzujúce,keď človek nemusí žiť v takom prostredí kvôli pracovným príležitostiam.A životné náklady mimo veľkomesta sú aj podstatne nižšie.A tebe bude fajn,vyriešiš aj iné veci.
alaya1
15.07.14,09:08
korela, to co si zverejnila, ak je to pravda, zo strany vedenia skoly velky preslap .Neverim tomu, ze pri plnom stave ucitelskeho zboru bolo v triedach 3-5 ziakov na beznej skole. Uz pri pocte 14 ziakov sa triedy spajaju a prepusta sa z Pg zboru. Ved stavy ziakov sa kazdy polrok hlasia na nadriadeny organ.To si asi nevedela. To sa neda potichucku len tak vegetopvat pri 3 ziakoch. :) Statistiky by to odhalili. Inokedy si rozmysli, co zverejnis, lebo aj je to pravda, skola ma teda dobry pruser, mozno vykazovali mrtve duse ? :) Ak si to nahodou vygooglila, ako púises inde, " Ja som to náhodou vygooglila."- odklial veis, ze to bolo kryte na ministerstve a pod. ved ZS patria pod obecne urady, specialky pod samospravny kraj. Ministerstvo s tymto nema nic spolocne. :)
korela
15.07.14,09:17
Mali sme pedagógov v rodine, preto viem, aký je rozdiel v počte detí v triede.
Podnes ľutujem, že som si to neuložila. Mali web, rozpísané triedy, počet žiakov v nich, mená a počet učiteľov, upratovačky, proste všetko. Ja sa spýtam, mohol niekto štátnu školu sponzorovať? Inak si to ani ja neviem predstaviť. Ale veď som spomínala, že mali krytie na ministerstve. Politika. Veď som vedela, kto robí ministrov a tajomníkov. Prečo by som si mala vymýšľať, plus keď tohto chlapca veľmi dobre poznám. Ako, sorry.
Prepáč, ale musím ti napísať, že si asi veľmi naivná. Jediné vysvetlenie by bolo, že ich niekto ešte financoval. Možno z daní za psov, ja netuším. Ty mi zisti to sponzorovanie. Pretože ak by to bolo možné, tak bolo všetko v rámci zákona.
alaya1
15.07.14,09:24
Korela vymyslas si, tak si to vygooglila, ci tam mas znamych. .Ved je to sledovane, ziadny sponzoring na platy ucitelov a normativ ziakov neexistuje. Ved ak by mali 3 ziakov v triede, ako by skola vyzila z normativov? Zahovaras, tak to necham tak, idem radsej robit papiere. Tiez ma sleduju, ako aj skoly :) ja naivna nie som, len sa v tejto oblasti roky pohybujem, tak poiznam podmienky. ty asi nie. tato tema je o Blave, tak toto uz neriesim, ale vidim, ze sa vyznas :)
lujza.j
15.07.14,09:32
Mne sa paci prva At dedina,ale vedela by som sa zasit aj na zahori...
alaya1
15.07.14,09:35
No, oni maju teda ine dediny, ako my :)
lujza.j
15.07.14,09:36
Veru maju...
wirgi
15.07.14,09:56
evuš, ja priamo vo dvore mám potôčik, 2 rybníčky spravené so pstruhmi a aj druhé dieťa teraz skončilo VŠ mi odišlo do Blavy za prácou, ani vtáčiky a potôčiky nepomohli :D
lujza.j
15.07.14,10:12
Parada...dalsia provokaterka:Dnechces si ma adoptovat:D
wirgi
15.07.14,10:19
lui , samozrejme adoptujem budeme na dôchodku spolu husi pásť :D a mydielka vyrábať :D a pstruhy napájať :D čo to dá roboty
lujza.j
15.07.14,10:29
Ja uz idem 1.1.2016 ti zvonim aj s kufrom v ruke:D
Peggynka
15.07.14,10:34
Dediny hej,kočky,ale nátura nie je slovanská...Tu som doma a tam...asi si nikdy nevytvoríš sociálne kontakty a na staré kolená zistíš,aké je to dôležité...mať ich.
korela
15.07.14,10:40
Vieš, on je rodák z BA, tak preto chce zostať tam. Možno rodina, ktovie, boli dlho preč.
Ak si niekto myslí, že Bratislavčan nezapočuje vtáka, krkavca, sovu a pod., tak je na omyle. Aj srnky uvidíte ak vám slúžia oči na 300 - 500m. Stačí bývať v Záhorskej Bystrici, Devíne, Devínskej, Rači a pod. a ste na dedine, niekde kultivovanejšej, niekde menej. Jedno moje dieťa muselo odísť, lebo tu nemalo klientov. Každý žije, kde mu to vyhovuje. Potoky..., ak človek zarobí, tak môže ísť hoci i cez víkendy fakt kam chce. Osobne nemám nič proti dedinám, Slovensko je krásne, ale podmienky mladých nepustia.
buchač
15.07.14,10:44
POCHODIL som dosť Slovensko a aj Česko , že si trúfnem porovnávať . Hlavne oproti tým , čo poznajú lepšie tie hore - dole pláže ako naše územie ...

Takže .....BLAVÁCI SÚ ONÝ ....;)

P.S.:

Nie každý asi pochopil , ako vždy , ten koment ...
Holt , tiež ľudia ...

Kto pochopil , tak sa aj zasmial .....a o tom to je .
lujza.j
15.07.14,10:44
Tiez to tak beriem a tak to aj je.....aj ked napr. moj chlap nie je odstrceny z De kolektivu...funguju s nim normalka....Ale to moze byt svetla vynimka....mozno,ze by tym,ze mu minule povedali,ze je cista arijska rasa:D
lujza.j
15.07.14,10:47
Tiez som prezila mladí...krasnany,raca...ale aj to sa uz zopsulo..
korela
15.07.14,10:48
Hlavne Viedeň. Tam ani párom volov.
Ale starosta Kitsee, alebo Wohlstalu? je rád, že Slováci prichádzajú, veď to bol kút vymierajúci pre AT. Dedina sa konečne rozrastá a pozemky sa proti ostatnému územiu AT predávajú mnohonásobne kvôli dopytu. Zasa otvárajú škôlky, niekedy sú aj Slováci k niečomu dobrí.
Pritom boli Slovensko oproti nim po vojne oveľa lepšie. Rakúšania boli chudáci aj oproti DE aj nám.
lujza.j
15.07.14,11:07
V tychto dedinach ostala len sedlac co neodisla do wídna...oni su vysmiati,hej ceny stupli...
bjuty smis
15.07.14,13:46
nevie nič, len po anglicky....

vo viedni sa lahšie uchytí ??
alaya1
15.07.14,16:06
Napisala som, ze ja by som nesla do BA,. ale do Viedne.!!. Co splietas o uchyteni a angline. ja by som do Blavy neisla, do Viedne hej.
korela
15.07.14,19:05
Neviem, ktorú sedlač máš na mysli, či rakúsku alebo slovenskú. Pretože Slováka architekta nepokladám v najlepšom produktívnom veku za sedláka, na Slovensku dobré miesto, a má to blízko do práce. Pobyt v AT mu prináša iné istoty, aké tu nie sú.
Nikde nie je napísané, že o nejaký čas bude na ktoromkoľvek mieste na svete, ak bude profesne žiadaný.
Možno ho tu viažu starší chorľaví rodičia. Netreba posudzovať bez info. Každý hľadá svoje optimum.
Takže či Viedeň, alebo kľudná dedina nie vzdialená ďaleko od domova je, podľa mňa dobrá voľba.
Ak si myslela na rakúsku sedlač, tak Slováci to "omladia" aj po intelektuálnej stránke.
lujza.j
16.07.14,04:40
Rakusku som myslela....kazdy kto mohol isiel het....Ja by som do viedne nesla....asi by som sa tam citila "cudzo" to je u mna ze sa niekde citim nesvoja,ale kazdy.sme iny...v De tiez urcite nie velke mesto...ale nejaka lubezna dedina...ako napriklad Garmišparten:Dpis ako pocujes...tam to je parada....
chandler
16.07.14,04:42
nechapem co si tym myslela, sice som sa narodil v BA, ale ta otazka bola uplne odveci -nejaky komplex?
chandler
16.07.14,04:56
teraz uz trocha chapem tu reakciu na moj prispevok. ja som bol vonku pracovat viac krat (nebolo to v zapadakove nikdy). bolo mi tam fajn, ale v BA je lepsie, urcite tu clovek tolko nezarobi, ale ten klud a pokoj je na nezaplatenie :)
lujza.j
16.07.14,05:06
No vidiš:)to som uz nespomenula svagrinu,ktora si rok nevedela najst pracu a reagovala na vsetko co nasla..nakoniec skoncila v KE firme v Ba kde montuje kable do PC a kazdu chvilu je doma na % lebo nemaju robotu...
Lenka278
16.07.14,06:34
ahoj, ja som byvala v BA asi 4 r. vzhladom ze som bola zviknuta na iny zivot, teda dedinsky tak to bola riadna zmena. ale v podstate je to lepsie v tom ze vsetko mas poruke a vsade sa dostanes. zalezi co si predstavujes a co chces ty. moja skusenost je v BA taka ze som vyse 2 rokov hladala pracu ale popritom som brigadovala tak sa to dalo. akurat su hrozne drahe podnajmi ak nemas vlastny byt tak vela penazi minies len na byvanie. a s robotou zalezi co chces robit a aku mas prax. priatel tam tiez robil asi 3r. ale skusenost je taka je moc nezarobis a musis si fakt davat pozor kde sa zamestnas.
skus sa najskor poobzerat po praci a potom ries pripadne stahovanie. aspon tolko moj nazor.
bjuty smis
18.07.14,05:29
napísala si, že keby si bola na jeho mieste, išla by si do viedne....
načo ? čo by si tam robila ?? umývala s turkynami a afričankami riady?
takých bez znalosti jazyka a vzdelania tam majú dosť.....

téma je život v blave...ako sa tam žije, ceny, práca...
a ty tu trepneš ako odpoved, že by si tam nešla....:)))))))))))))))))
ale hlavne že ty nesplietaš...
lujza.j
28.07.14,08:07
chandler
28.07.14,10:27
pochopil som spravne, ze 16 rokov sa poflakovala v belgicku, nic poriadne nerobila a teraz caka ze v BA prerazi ako supervizor casnikov? alebo som nieco nepochopil?
korela
28.07.14,20:08
Ešte dnes majú všetko na stránke. Na druhom stupni sú v jednej triede 3 žiaci. A tí takto idú od prvého ročníka.
Je to pravda, nevymýšľam si. Čítať ešte viem. Zbytočne ma urážaš, dá sa to inak povedať. Zverejňovať školu nebudem, mám preto dôvody. Keby bola napr. v KE, problém nemám. Nech si učitelia, alebo koho to zaujíma, zisťuje sám.
Preto napr. daň za psa nikdy platiť nebudem. Nikto nevie, kam tie peniaze idú. Bolo raz v TV, nejaký muž sa chopil iniciatívy.
Asi tak je to u nás na SK.