Janka Lauková
15.07.14,08:08
Dobry den. chceli by sme sa vediet, na co vlastne mame pravo. V istej predajni detskeho sortimentu sme si vyhliadli kocik.podla vzorkovnika sme si vybrali farbu, aka sa nam paci, majitelke dali zalohu 200 eur a vlastne kocik dali vyrobit. Na druhy, alebo treti den sme potom vlastne volali majitelke, ze vlastne uz o kocik nemame zaujem, kedze medzitym sa stalo, ze sme dostali kocik ako dar od svokrovcov. majitelka povedala, ze ziadne problem, aleze nas to zrusenie vyjde na nejakych 20 eur/ tvrdila, ze to vyrobca kocika bude mat s tym nejake naklady /. suhlasili sme teda, ze si tych cca 20 eur teda odrata z nasej poskytnutej 200 eurovej zalohy. tak sme sa teda rozlucili a cakali sme, ako sa bude situacia vyvijat. dni ubiehali a od majitelky sme nedostavali ziadnu odpoved.presli 2-3 tyzdne. mali sme cestu do BS, tak sme si povedali, ze sa zastavime v predajni v DT a opytame sa, ako sa cela situacia vyvija. vobec nas nespoznala, ale to je asi nepodstatne.povedala nam, ze sa na tom stale pracuje a ze caka, ze jej zalohu poslu nazad. vraj bola u dcery v Indii, dostala malariu, bola aj v nemocnici a zatial ju zastupovala nejaka mlada a ze ona nevie, co tu porobila zatial. dohodli sme sa teda, ze zalohu nam vrati vlastne na nas ucet. napisala si aj cislo uctu a opät nas uistila, ze sa nemusime bat, ze peniaze nam iste vrati. peniaze nam vsak stale nechodili , tak sme tam po vyse tyzdni opät volali. zase nas uistila,ze peniaze budu atd. telefon vsak zdvihla s tym, ze ani nevedela kto vola a zacala hned bez pozdravu najprv hovorit, ze: ,, ano, ano, kocik urcite pride,, . evidentne ma toto svoje zavadzanie a klamanie v krvi...
par dni po tomto telefonate mi prisla od majitelky sms-ka, ze kocik je uz na predajni, ze jej to je luto, ze sa vsetko skomplikovalo, mala s tym len vydaje, ze vyrobca uz vraj latku vystrihol !! skoro nas porazilo. ze vraj ked sa kocik preda,vie nam dat uz z predaneho nejaku cast penazi. doklad o zalohe mame. je z 03.06 2014. dala nam vsak novsi doklad, ten prvy sme mali vystaveny uz ovela skor, ale niekde sa stratil, alebo sme ho dali jej-uz nevieme/ bolo to niekedy v polke maja, ked sme tam boli prvykrat a dali jej zalohu/. smsku mi posielala 18.06.2014. myslite si, ze mame nejaku nadej na vratenie zalohy? dakujeme za akukolvek radu.
Chobot
15.07.14,07:23
Ja sa len jednu vec spýtam. Máš dôkaz o tom, že si objednávku zrušil? Lebo keď nie, tak je zbytočné akékoľvek dohadovanie či riešenie súdnou cestou. Bude to tvrdenie proti tvrdeniu.

Viem, že teraz bude každý generál a že ste poučení a nabudúce si na takéto veci dáte pozor, ale ak odstupuješ od objednávky, treba to urobiť písomne (listom, mailom) a vyžiadať si aj potvrdenie o odstúpení druhou stranou.

Zober si aj ju - možno má týždenne 10-20 objednávok a niekto zavolá, že objednávku ruší. Nie je nepravdepodobné, že na telefonát zabudne - nie ste jediný jej klienti.

Áno, je to nespoľahlivý obchodník (možno aj neseriózny), ale trochu viny nesiete aj vy, že ste pri objednávke zmätkovali - objednali, dali zálohu, zároveň zrušili objednávku..). Ale ak nemáte relevantné dôkazy ....

Treba tlačit na ňu a nejakým spôsobom sa dohodnúť.
Janka Lauková
15.07.14,08:24
dakujem za odpoved. vobec ste nas ale nepotesili :-( nemame dokaz o tom, ze sme objednavku zrusili, ale podla mnaz tej sms co nam poslala je evidentne, ze sme sa tymto smerom uberali, kedze tak aj ona sama napisala, ze vyrobca neakceptoval zrusenie.nebol by to dostatocny dokaz? dakujem
Janka Lauková
15.07.14,08:28
cele znenie jej smsky:
Dobry den, je mi luto, ale vratenie penazi za vas kocik sa skomplikovalo.vyrobca neakceptoval zrusenie objednavky, nakolko uz mal latku vystrihnutu a vas kocik mi ako objednavku poslal do predajne.musela som ho zaplkatit.mozeme sa dohodnut na vrateni casti vasich penazi az po predani v podstate vasho kocika.mala som s tym iba vydaje.suhlasite?Lehotska
Chobot
15.07.14,09:03
No tá SMS je práve dôkazom proti tebe. Zo SMS nie je jasné, kedy bola objednávka zrušená - dokonca z nej vyplýva, že výrobca zrušenie neakceptoval, lebo už bolo neskoro na zrušenie (či to bolo skutočne tak, alebo výrobca klamal, teraz už nezistíme). Faktom je, že ste si kočík objednali, zaplatila si zálohu a neskôr si ju chcela zrušiť (ani ja ti nemusím veriť, že to bolo deň - dva po objednávke - mohlo to byť týždeň po tom - je to len tvoje tvrdenie). Verím, že keby sme sa spýtali predajcu, tak jeho verzia by bola, že to bolo vyše týždňa po objednávke. Takže dokázať sa to nedá.

PRedajca vám práveže vyšiel v ústrety tým, že sa ponúkol, že po predaji kočíka zo zálohy vráti časť. Teoreticky nie je povinný vrátiť zálohu, tá slúži na pokrytie nákladov pre prípad, že zákaník odstúpi od objednávky alebo si hotový výrobok neprevezme.

Navyše, ak ide len o sprostredkovateľa a konci reťazca je výrobca, tak sa sprostredkovateľ ani nedá viniť. On ten kočík od výrobcu prevziať musel, keďže výrobca ho už vyrobil.

Bohužiaľ neviem sa oprieť o legislatívu, ktorá by bola v tvoj prospech. Navyše je to zákazková výroba a nie napr. nákup cez internet, kde by si mohla vrátiť tovar do 14 dní. Skôr by som povedal, že ten predajca by od vás mohol žiadať, aby ste si kočík odobrali a uhradili mu kúpnu cenu.

Ale snáď ho predá niekomu inému a časť zálohy vám vráti. Ak tam nebolo nič špeciálne, tak to môže vystaviť a niekto ho už len kúpi.
Janka Lauková
15.07.14,09:17
ok teda. tak asi neuspejeme. kocik si teda pojdeme prevziat. a co teda v pripade, ze sa nam kocik nebude pacit? ze ho z nejakeho dovodu odmietneme? vie nam v tom pripade vratit zalohu? ona nam nevie dokazat, ze sme si ho predtym v predajni odskusali, ze sme boli spokojni a nasledne ho objednali?da sa nejakym takymto sposobom dostat k nasim peniazom? sme fakt uz v uzkych, ta zena nas oklamala, klamala skaredo do oci, chceli sme jej vyjst v ustrety, chceli sme sa vzdat aj 20-30 eur a ona urobi toto? najprv povie ok, zrusim to a urobi toto, aby sa obohatila? boze, kde to zijeme...
evuš
15.07.14,09:48
Prepáč, ale tá sms je proti Tebe..... storno objednávky výrobca neakceptoval... byť na Tvojom mieste dohodnem sa s predajcom, aby kočík predal a potom mi zálohu vrátil - aj keby som prišla o tých 20€... veď to bola chyba z vašej strany.....
Janka Lauková
15.07.14,10:12
ano, ved my sme aj chceli prist o tych 20 eur-uvedomili sme si, ze ona za to nemoze, tak aspon takuto formu kompenzacie by sme boli prijali., ale zrazu bolo vsetko inak..naco nas drzala v tom, ze peniaze nam vrati, ona to podla nas nechala naschval vyrobit, teda to nezrusila, aby mala z nas viacej penazi....len my a ona vieme ako to vsetko bolo, prebiehalo a ze nas vlastne oklamala a zavadzala.
Chobot
15.07.14,12:44
Myslím, že len ona vie ako to skutočne bolo. Ty sa môžeš len domnievať.

Nechcem ju obhajovať, lebo ani ja neviem, či to urobila schválne alebo skutočne nemohla objednávku zrušiť, ale ak výrobca nesúhlasil so zrušením objednávky, tak ona nič nezmôže. Je len sprostredkovateľ.
Janka Lauková
18.07.14,12:11
ok, dakujem pekne za odpovede. ale co napriklad v pripade, ze si ja dany kocik teda odkupim a na druhy den pridem s tym, ze sa mi na nom nieco nepaci? mam pravo kocik vratit a ziadat peniaze nazad?
kopretinka
18.07.14,12:21
nemáš žiadne právo kočík vrátiť,lebo sa ti nepáči! bol vyrobený PRESNE PODĹA TVOJICH POŽIADAVIEK: to kam by predajcovia a výrobcovia došli?? veď by skrachovali,keby sa všetci zákazníci chovali ako ty!
arizona
18.07.14,12:38
To by si mohla vratit,jedine kebyze kupujes kocik cez eshop. Ale ak cez predajnu,tak nemas narok na vratenie tovaru./jedine, ze by bola dohoda vopred s predajcom. Ale aj tak sa mi nevidi ten tvoj pribeh...to naozaj svokrovci len tak, bez spytania sa,z vlastnej hlavy kupili kocik? Ved taketo dary sa zvacsa riesia po predoslom dohovore,nie len tak od buka do buka. Rodina sa zvacsa spyta, co ma kupit,aby nekupili nieco,co nepotrebujete. Nevieme, kde kupili kocik svokrovci,ale mouno by oni uspeli s vratenim...a vy ste mali prevziat ten vas .-)
kopretinka
18.07.14,13:00
ak by kupovala na objednávku robený z eshopu,tak by tiež nemala nárok na vrátenie.
arizona
18.07.14,13:08
to je aky robeny v eshope? A ako inac sa da v eshope nakupit bez predoslej objednavky? xi,xi-iba ti vraciam hru so slovickami .-P
kopretinka
18.07.14,13:14
zlý slovosled.........robený na objednávku a dodaný cez eshop.......alebo robený na objednávku priamo u výrobcu......výrobca môže mať tiež eshop
arizona
18.07.14,13:14
Pises, ze si si dala robit kocik na objednavku...Co si mame predstavit pod tou objednavkou?
Akoze nemali na sklade zrovna farbu, co by si chcela a tak ti ponukli ich katalog vyrobkov,aby si si vybrala inu farbu? V tom katalogu boli ostatne kociky,ake bezne predavaju, ci si mala nejake specialne poziadavky? Lebo ak si si vyberala z ich katalogu bezne predavanych vyrobkov, tak potom to nebol tovar vyrobeny na objednavku iba pre teba. Ale iba dodanie tovaru, ktory je v predaji bezne,akurat nebol skladom v predajnu, kde si nakupovala.
V takomto pripade je divny postup vyrobcu...to akoze nevie predat jeden kocik naviac? /alebo predavacka klame/
kopretinka
18.07.14,13:19
hore píše,že objednávka sa nedala stornovať,lebo látka už bola vystrihnutá.neobjednávala hotovú vec z katalógu
luja5
18.07.14,13:21
Arizona, ja to chápem ako keď som kupovala sedačku, ktorú mali v predajni vystavenú, ale látku som si vyberala podľa vzorkovníka (oni si v predajni vyhliadli kočík a podľa vzorkovníka farbu). A keď som si podľa katalógu vyberala pre zmenu nábytok, z ktorého mali v predajni len niektoré časti v rôznych odtieňoch dreva, pri podpísaní objednávky som zároveň podpisovala, že keď ho neprevezmem, dostanem naspäť zaplatenú zálohu len ak sa im podarí ten nábytok predať v nie nižšej cene, v akej som si ho objednala.
kopretinka
18.07.14,13:25
presne takto to je z toho jej popisu
misoft
18.07.14,19:36
Jáááj - všetko, čo je robené na objednávku a podľa presných špecifikácií zákazníka - je ťažko vrátiteľné, pretože je to skoro nepredajné. Výrobca musel predsa aj materiál zháňať, prispôsobovať.
Nie, nie! V tomto prípade má Janka smolu - musí zacálovať, výrobca jej ho späť nezoberie, obchod jej ho nezoberie!
Ona však ho potom môže predať inému, alebo zase darovať....
Janka Lauková
15.08.14,06:49
A teraz zvrat...Do dnesneho dna sme sa s majitelkou dohodli, ze nam vrati nazad aspon cast zalohy z 200 eur, teda 150 eur. mala nam sumu poslat do dnesneho dna. kocik sme teda nevzali, ale dohodli sme sa na vrateni casti zalohy. sama na paragon napisala, dala tam peciatku firmy a podpisala to.citujem:,,garancia vratenia zalohy za kocik vertigo c.046 biela vana/ bez autosedacky/ v sume 150 eur do 15.08.2014 na c.uctu:0000000000/0000,,.nedavno som jej volala aj na obidva mobil.cisla a su vypnute. tato zena nas od zaciatku zavadza a klame, klame, klame! co mozeme vobec robit? ved mame teraz v rukach rukolapny dokaz, ze peniaze mala poslat a neposlala do terminu. vdaka za kazdu radu
Chobot
15.08.14,07:15
Janka, netreba to znovu písať celé, stačí len pokračovať v téme. Príspevok som skrátil a pripojil k pôvodnej téme.

A čo robiť? Nuž, na trestný čin to nevidím - za prvé suma nenapĺňa podstatu trestného činu a za druhé, neviem o aký trestný čin by malo ísť. Krádež to nie je, podvod tiež nie. Uzatvárali ste riadnu (asi ústnu, lebo neviem, aké doklady k tomu máš) kupno-predajnú zmluvu, ty si od nej odstúpila. Ide o to, kto je v práve, predajca sa trestného činu nedopustil.

Jediné, čo ti zostáva, je obrátiť sa žalobou na súd, nech rozhodne, či predajca má na tú zálohu právo alebo nie.

SKúste sa s ňou dohodnúť, že si za tých 150 EUR zoberiete niečo z jej tovarov. Veď hádam len nepredával len kočíky - možno nejakú autosedačku, alebo detskú stoličku či ohrádku....
fortunka
15.08.14,07:19
Je to na nich, môžu robiť kočíky aj "iba" na základe objednávky, nikde to nie je napísaé, že sa to nesmie... a tento prípade je robený celý zle... pretože je to celé zamotané, bez adekvátnych dokladov... niečo si objednám, začnú na tom hneď pracovať a potom sa to zruší... celkom verím, že to čo povedala predavačka je pravda, pretože toto sa nerobí. Keď niečo na objdnávku chcem, mám sa ustiť že to chcem NAOZAJ. A predajkyňa nechce riskovať, že jej tam ten kočík bude stáť... ponúkla sa, že keď ho predá vráti ti peniaze aj keď to nemusela v podstate robiť...
Rukou písaný paragón je diskutabilný, ale v podstate by to mohlo stačiť pre SOI. Len neviem, či máte aj objednávku tovaru, doklad ku zálohe. Stačí, že oná preukáže že kočík objednala a že dodávateľ neakceptoval zrušenie objednávky a ona ho musela uhradiť a budú sa na to pozerať inak, aj keĎ určite niečo nájdu :) minimálne dosť neštandarné postupy :)
Janka Lauková
15.08.14,07:53
ano, kocik evidentne objednala, bol aj na predajni, avsak nie taky, ako sme si my objednali. konstrukcia kocika a farba vanicky bola ina. to sme vsak neriesili. dohadovali sme sa o vrateni penazi. teraz by sme vsak mali mat aj pravo na vratenie celej sumy, kedze kocik na predajni nie je vobec taky, aky sme si mi objednali.mylim sa? toto je hotove kocurkovo, chceme, aby to uz skoncilo, obom nam dochadza trpezlivost.
Janka Lauková
15.08.14,07:56
a my nechceme iny tovar od nej z predajne, chceme nazad peniaze, aj ked len cast penazi, ona o tom vie, slubila, ze vrati , ze ona si nechce kazit dobre meno obchodu. ona je asi chronicka klamarka, ja neviem co si uz mam mysliet. kazde jedno slovo klamstvo. ja som taka naivna, ze jej stale verim, ze to vrati, aj ked moj priatel uz na zaciatku povedal, ze ona proste klame.klame vo vsetkom. a je to dokonca majitelka predajne, nie predavacka.
Chobot
15.08.14,08:09
Myslím, že by si nemala byť tak tvrdohlavá a zásadová. Ten tovar by pre vás aj pre ňu bol kompromisom. Z pohľadu nezaujatej strany by som povedal, že ona je v práve - vy ste si niečo objednali, dali ste nevratnú zálohu a potom ste od objednávky odstúpili, pričom ona už výrobu nemohla zastaviť.

Ak by ste sa s ňou aj súdili, takto to bude ona prezentovať.

Neviem, aké dôkazy máte v ruke, preto neviem, posúdiť šancu na úspech v súdnom spore.

Možno čaká, kým sa ten tebou objednaný kočík predá a z toho vám vráti tú časť zálohy.

Píšeš, že je iný - máš presný popis kočíka v objednávke? Vieš jednoznačne dokázať, že je iný? Možno to by si mohla použiť na súde ako dôkaz. Lenže vy ste nereklamovali dodaný tovar z dôvodu, že je iný, takže to môže zase sudca neuznať.

Nuž, netreba unáhlene robiť rozhodnutia. Ak sa raz pre niečo rozhodneš, treba to zobrať, ak sa to nedá zrušiť.

A koľko stojí celý kočík, keď záloha bola 200 EUR?
Janka Lauková
15.08.14,08:14
to naozaj sa taketo nieco moze diat len na Slovensku? moje c.mobilu ma, cize mne nedviha pani majitelka. napisala som jej predchvilou, ci sa nieco deje, ze neposlala peniaze a ona nic. teraz jej volal priatel z jeho cisla a zodvihla na prvy sup, koktala, habkala, ze peniaze posle dnes, zajtra. toto je normalne prosim vas?
Janka Lauková
15.08.14,08:20
novy kocik stoji cca 430 eur.tak ale preco stale tvrdi a klame, ze peniaze posle, ked ich nechce poslat? to kde sme v kocurkove? teraz povedala priatelovi zase do telefonu, ze do utorka to posle. ona neustale klame. toto sa neda pouzit na sude?
Chobot
15.08.14,09:00
Treba ju naháňať, vyvolávať jej. Kopec ľudí sľúbi, že vráti, zaplatí ... a skutek utek.