fogke
15.07.14,09:48
Dobry den, budem mat jednorazovy zarobok 300€, ide o vytvorenie fotodokumentacie pre jednu firmu a jej budovy. Som studentom vysokej skoly.

Firma po mne ale chce fakturu, je mozne nejako vystavit fakturu ked nemam zivnost?
Musi podavat danove priznania? neviete mi poradit, aku zmluvu a fakturu im ja ako stuent fyzicka osoba mozem poskytnut, tak aby mi nemuseli zo sumy strhnut odvody a dan?

dakujem !
tictac7
15.07.14,07:50
a kde je otázka?
fogke
15.07.14,07:51
uz tam je. pardon. enter som nchtiac stlacil
Emka Roman
15.07.14,08:45
Otázky tam má :D

NeSZČO nemože vystaviť faktúru
odvody z fa nie
300 éčok nie je ani na daň
alebo ti strhnú / dajú potvrdenie / ty si ju v 03/2014 uplatníš / DU ti ju vráti
ak ju chcú faktúru, musel by nejaký kamarát so živnosťou

alebo ZoD - to by oni mali napísať za hodinu
a potom
robota
VPD
Mária27
15.07.14,14:17
Ak neúčtuješ, účtovný doklad im dať môžeš, nie? V zákone sa nehovorí o faktúre

zákon o účtovníctve č. 431/2002
§ 10
Účtovný doklad

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.
Chobot
15.07.14,14:26
Ja by som to videl priechodné, keby ste uzatvorili Dohodu o vykonaní práce. Ak si štdent, tak to môže byť aj dohoda o brigádnickej práci študenta podľa § 227 zákonníka práce. Ak je to tvoj jediný prac. pomer, tak daň z toho nebudeš platiť, iba poistné na zdravotné poistenie.

Vzory dohôd o brigádnickej práci nájdeš na nete, stačí ich len trochu upraviť.

Keďže nemáš štatút podnikateľa, tak im nemôžeš vystaviť faktúru. A zakladať si živnosť kvôli jednému foteniu je podľa mňa zbytočné. Takže budeš musieť byť na krátko ich zamestnancom.
Zuzanka_ba
15.07.14,14:47
Potrebujú od neho fotky a licenciu na ich použitie, treba autorskú zmluvu.
ZP § 223
Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru
(4) Tieto dohody nemožno uzatvárať na činnosti, ktoré sú predmetom ochrany podľa autorského zákona.
Poznámka: s tou licenciou nevieme, nenapísal ako presne bude fotodokumentácia použitá.
Chobot
15.07.14,15:09
Neviem, či je to nutné komplikovať nejakými autorskými licenciami, veď on nebude mať na tie fotky autorské práva. Ale ak to chce takto ošetriť a komplikovať, tak môže.
Zuzanka_ba
15.07.14,15:32
Je pravda že je diskutabilné, či tvorba fotodokumentácie je tvorivá duševná činnosť:) Autorské právo vzniká autorovi vytvorením diela a niekedy jeho časti, bez ohľadu na papiere.
Katy a R
15.07.14,15:47
milan - prečo by nemohol vystaviť faktúru? ... (ako neSZČO)
Katy a R
15.07.14,15:50
Podľa mňa by v takomto prípade stačil aj príjmový pokladničný doklad - resp nech to to firma vyplatí na účet. - tam sa tiež dá uviesť účel platby.
tebe to stačí. Ak je to naozaj len raz - je to príležitostný príjem - a ten je oslobodený do výšky 500 eur-
A ak im to nestačí - nech spravia zmluvu...
Emka Roman
01.08.14,06:23
katulienka
odkedy neSZČO vystavuje faktúru ?? :D
Katy a R
02.08.14,07:55
duša milená - ale pýtam, že prečo "nemôže" ?? -keby si napísal, že nemusí - tak nereagujem!;)
veronikasad
02.08.14,08:20
Ak nemáš uzatvorenú Dohodu o brigádnickej práci študenta v inej firme, skús sa s touto firmou dohodnúť na uzatvorení DoBPŠ na obdobie dvoch mesiacov s odvodovým zvýhodnením a odmenu nech ti vyplatia po častiach. Ty aj zamestnávatel sa vyhne plateniu odvodov do sociálnej poisťovne. Tiež môžeš podpísať Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov (ak ho nemáš podpísané u iného zamestnávatela) a vyplatená odmena ti nebude zdanená.
miso333
03.08.14,17:45
Dobrý večer,

odporúčam uzavrieť zmluvu o vytvorení autorského diela s licenciou na použitie diela. V zmluve je potrebné dostatočne určite špecifikovať dielo ako aj následný rozsah licencie (napr. koľko rozmnoženín sa môže z diela použiť a na aké účely, a pod.). Ak sa z Vašej strany bude jednať o jednorazovú záležitosť, živnosť si zakladať samozrejme nemusíte.

Vcelku podarený vzor takejto zmluvy nájdete na http://www.onlinezmluvy.sk/vzory_zmluv1.php?stranka=zmluva&zmluva=zmluva_o_vytvoreni_diela

Čo sa týka účtovného hľadiska, faktúru spoločnosti vystaviť nemôžete, avšak spoločnosť si môže uvedený výdavok zaúčtovať napríklad v podobe výdavkového pokladničného dokladu. Firma má určite účtovníka, tak nech sa o praktickej realizácii poradí s ním.

Pekný večer

Mišo
Emka Roman
06.08.14,16:00
Tibor ti odpovedal : " Keďže nemáš štatút podnikateľa, tak im nemôžeš vystaviť faktúru "
Katy a R
06.08.14,17:21
ja som fakt nikde nenašla - že prečo by neSZČO nemohla faktúru vystaviť ??? ktorý zákon to zakazuje?
a kukni ;) kvôli tebe som našla (odborníčky tam píšu) http://www.porada.sk/t61865-faktura-od-fyzickej-osoby-nepodnikatela.html?highlight=daniell
Emka Roman
07.08.14,13:56
Katuška.
S takýmto na mňa nechoď =

Veď tá téma/ debata má 7 rokov = už by mala ísť do školy :D :D

PS1
A podľa čoho usudzuješ že URČITE nemôže ??? Je to niekde v zákone uvedené kto môže a kto nie ? Rád by som sa o niečo oprel ked to budem prezentovať ďalej.
skúsim pohľadať, ale :

vystavená FA musí obsahovať min. IČO a DI

PS2
Zdravý rozum
PS3
Lenivosť
PS 4
Stačí ZoD (alebo niečo podobné) a k tomu VPD

PS5
Také oklieštené údaje na papieri by som nenazval faktúrou = účtovným dokladom
- - a to som ako neúčtovník vo veľa veciach veeeeeeľmi benevolentný :D