tris
15.07.14,10:32
Pekný deň,
chcela by som sa opýtať, aké následky môžem niesť za neznalosť niektorých práv a povinností rodiča. Popravde, môj synček trpí silnými alergiami a tak nám lekárka odporučila, aby sme navštevovali soľnú jaskyňu, príp. more. Pre jeho zdravie urobím čokoľvek a tak sme sa s mojimi rodičmi vybrali na dovolenku. Vôbec ma nenapadlo, že musím mať súhlas od ex, že môže maloletý vycestovať do zahraničia. Dieťa po rozvode je zverené do opatery mne - ako matke, jeho otec sa s ním nestretáva a nezaujíma sa oň aj napriek neobmedzenému styku a odrazu sa vyhráža, že podá oznámenie. Podotýkam, bol to výlet na 10 dní ( cesta tam aj späť ), nie vycestovanie do zahraničia natrvalo. Čo môžem očakávať? Ďakujem.
Peggynka
15.07.14,09:17
Kukni tu:
http://www.e-pravo.sk/questions/view/190/suhlas-otca-s-vycestovanim-dietata-do-cudziny-a-vyzivne-maloleteho-dietata
Ja by som ho ešte pýtala príspevok,však si tam išla kvôli zdravotným problémom.A eviduj si jeho záujem o dieťa (návštevy atď).V tvojom prípade nejde o podstatné rozhodnutie (nejedná sa o vycestovanie z republiky).
Chobot
15.07.14,09:21
Trestné oznámenie môže podať, ale podľa môjho názoru polícia vyšetrovania zastaví, nakoľko sa nepreukáže žiadny trestný čin. S dieťaťom si nechcela utiecť, ani trvalo sa vysťahovať do cudziny. Išli ste na dovolenku a aj ste sa z nej vrátili. A to, že si ho zabudla informovať ... no nech sa nezblázni... nie je to tvojou povinosťou.

To, čím ťa straší, je zákon o rodine § 35, v ktorom sa uvádza:

"Ak sa rodičia nedohodnú o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, najmä o vysťahovaní maloletého dieťaťa do cudziny, o správe majetku maloletého dieťaťa, o štátnom občianstve maloletého dieťaťa, o udelení súhlasu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a o príprave na budúce povolanie, rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd."

Informovať (ba dokonca mať jeho súhlas) by si ho musela, keby si sa s dieťaťom trvalo vysťahovala do cudziny. Pobyt na dovolenke ale nie je podstatnou vecou pri výkone rodičovských práv, preto o dovolenke v cudzine ho nemusíš informovať.

Takže môžeš byť kľudná, nech sa aj roztrhá, nemá pravdu.

Skôr by sa ho mali spýtať, či prispel na dovolenku svojho dieťaťa.

Pozri si viac tu:

http://www.e-pravo.sk/questions/view/190/suhlas-otca-s-vycestovanim-dietata-do-cudziny-a-vyzivne-maloleteho-dietata
Chobot
15.07.14,09:22
si ma predbehla o 4 minúty... kým som stihol dopísať... :)
Peggynka
15.07.14,09:25
A to klovem jedným prstom,hehe...A kukám,že sme písali detto,len ty obšírnejšie,sranda,tie myšlienkové pochody...
lujza.j
15.07.14,09:29
Ak je zverene decko do vychovy matke....treba davat biovi na znamost,ze idem s deckom prec....nikdy som mu nic nehlasila....moze byt rad ze je rad:Dby skusil na mna nieco podat....
alaya1
15.07.14,09:33
Ak si isla cez cestovku, mas doklad o tom, ze si zaplatila 10 dnovy dovolenkovy pobyt v zahranici, tymto by som apelovala, ze si nemala v plane s dietatom ostat v cudzine.
Peggynka
15.07.14,09:54
Hlavne skúša jej robiť nervy...Najhorší,čo si vybavujú mindráky cez decko.Ách,keby to človek vedel,čo sa z nich vykľuje...
BXLmiami
15.07.14,10:03
Peggynka napísala dobre.Zaplať si u lekára potvrdenie o chorobe,a že doporučuje more a následne sploditeľovi predlož účet a pýtaj polovicu.Do budúcna ho to prejde,sekírovať.To je hra,ktorú môžu hrať dvaja.
lujza.j
15.07.14,10:10
No chcu byt velky otcovia...asi tak...ja som chcela suhlas na zmenu priezviska na moje rodne...nesuhlasil...ze on by potom uz nemal potomka:eek:skoda ze velky bio nebol pri vyzivnom....33,19e presne:D
Mária27
15.07.14,11:23
O vycestovaní s dieťaťom do cudziny môžeš rozhodnúť sama. Zákon upravuje rozhodovanie o podstatných veciach, kde sa musia rodičia dohodnúť, napr. o vysťahovaní sa.
Pozri § 35 zákona o rodiene . 36/2005