nikula
15.07.14,11:28
Chcem sa opýtať: len dnes som sa dozvedela, že jedna dohodárka na BPŠ už nie je študentkou (skončila koncom mája!!!), potrebujem to teraz dať do poriadku.
Je lepšie ju odhlásiť zo SP spätne ku dňu ukončeniu školy alebo môžem dať aj ku dnešnému dňu. Čo môžem čakať v prípade prvého alebo druhého postupu od SP???
Tiež ide o to, že ona u nás pracuje ďalej... takže ak ju odhlásim spätne, potom jún nemám vykrytý, lebo spätne prihlášku tiež nemôžem dať...???
Ak by som ju až teraz odhlásila z jednej dohody a prihlásila na dohodu o PČ zajtrajším dátumom - bolo by to správne???!!!
evuš
15.07.14,09:44
Ak skončila strednú školu je študentkou do 31.08.2014.... avšak ak ukončila VŠ štátnou skúškou, tak musíš urobiť odhlášku k tomuto dňu.....
nikula
15.07.14,09:48
skončila VŠ... takže odhláška spätne a čo bude od SP za oneskorenie odhlášky?
evuš
15.07.14,09:50
Zatiaľ som sa ja s pokutou zo strany SP ohľadom neskorého zaslania RL nestretla.... penalizujú neskoré odvody, a pod.... ale možno poradia iní....
evuš
15.07.14,11:30
Skús zavolať priamo na SP a spýtaj sa ako postupovať...budeš to mať vykonzultované priamo s pracovníčkou, pod ktorú spadá vaša firma..... Ja to občas robím..
Zuzanka_ba
15.07.14,15:01
Treba odhlásiť ku dňu, keď prestala byť študentkou, a hneď ďalší deň prihlásiť buď DVP alebo DPČ, treba sa ňou samozrejme novú dohodu podpísať, keďže u vás naďalej pracuje.
Možno bude treba podať opravný výkaz - ak časť jej príjmu za máj pripadá na novú neštudentskú dohodu. V tom prípade by bolo treba aj doplatiť prípadný nedoplatok, samozrejme čím skôr, tým lepšie. V súvislosti s prípadnou zmenou odvodu možno bude treba opraviť aj dane.

Platnosť DBPŠ je podmienená jej štatútom študenta, oprava je nutná, teraz robí na v podstate neplatnú dohodu.

Ad pokuty za RLFO - niektorí sa s nimi stretli, niektorí nie. Ešte doplním info, referentka v oddelení registra, ktorá sa zaoberá vašimi prihláškami a odhláškami nemusí byť nutne tou osobou, ktorá vám nadelí pokutu. Aj tak ale nie je odveci nápad sa jej ozvať.
KEJKA
15.07.14,19:50
kde je v zákone uvedené, že DBPŠ treba ukončiť a podmienky, kedy?
Zuzanka_ba
15.07.14,22:03
Nikde to nie je uvedené. Zákon stanovuje, že DBPŠ je možné *uzatvoriť* s osobou majúcou štatút študenta [v čase uzatvárania]. Obsahom dohody však nie je jednorazový úkon, ale dohoda, ktorá má určité trvanie. Podľa môjho názoru je potrebné, aby bola splnená podmienka štatútu študenta v každom momente trvania dohody, v prípade nedodržania neštudent požíva výhody (práva, ktoré už nemá) vyplývajúce zo štatútu študenta.
Prakticky, jedná sa napríklad o Zdr.Poi. Dňom absolvovania štátnic prestáva byť študentom a zároveň aj poistencom štátu.
Príjem z DBPŠ nie je VZ pre ZP; a nevstupuje do RZZP. Pokračovaním v dohode by študent /aj zamestnávateľ/ neoprávnene využili výhody, ktoré sú určené pre študentov v dennej forme.
Moja skúsenosť - na ÚP vyžadovali od študenta po štátniciach doklad, že ukončil DBPŠ, v prípade neukončenia by ho odmietli zaevidovať.
V našej organizácii končím DBPŠ dohodou ku dňu ukončenia štúdia, v prípade potreby hneď uzatváram DPČ/DVP.
Zo ZP:
"Neoddeliteľnou súčasťou dohody je potvrdenie štatútu podľa § 227 ods. 1." Je zrejmé,že potvrdenie má pochádzať z času uzatvárania dohody; spravidla ho žiadame od študenta také, aby bolo platné na aktuálny školský rok. Potvrdenie je však platné najmä v deň vydania, nevieme totiž, či si študent nezmyslí zrazu zanechať či prerušiť štúdium, apod., preto žiadame ďalšie potvrdenia po skončení roka, resp. prvého semestra prvého ročníka, čo sú kritické body z hľadiska šancí na ukončenie štúdia.
Teoreticky si viem podľa doslovného dodržiavania ZP predstaviť *uzavretie* dohody napr. 15.06. so študentom, o ktorom viem, že bude o týždeň štátnicovať. V deň uzavretia by však bol ešte študentom:)
Lenka278
16.07.14,06:39
ahoj, zavolaj pracovnicke co ma nastarosti vasu firmu, ona ti povie co a ako a aj to sa da spatne len musis sa s nou dohodnut ....mam skusenost...len som pisala ziadost o danu operaciu a s akym dovodom...to som jej zaniesla a urobila...a ona si to potom priamo v ich systeme upravila rucne.
nikula
25.07.14,11:27
volala som pani, povedala mi, že spätne nemusím... ich to nezaujíma, skôr inšpektorát práce. Takže odhlásiť k terajšiemu dňu a prihlásiť na DoPČ.