Jozef H.
15.07.14,17:57
Zdravim.
Pred 3 rokmi som kupil byt na hypoteku. Nastala možnosť postaviť dom a tak sme sa pre neho rozhodli. Stavať môžeme až na druhý rok a tak dovtedy musím splacať uver a tie peniaze viac menej letia do vetra. Prvých x rokov sa splacaju len uroky.
Je nejaka možnosť ako neprísť o dalsích 12x250 eur? Nejaká finta?
Môžem si znížiť splatky na minimum na ten rok? Je to v konečnom dôsledku aj tak jedno alebo? vdaka
buchač
15.07.14,16:57
Žeby si sa šiel opýtať do banky , ktorá hypo poskytla ?????????
bubkoch
15.07.14,17:38
nechapem, a to ked zacnes stavat dom, tak uz nebudes musiet splacat hypo na byt ?
Jozef H.
15.07.14,18:39
tam ti akurat poradia ako ich odrbať. Bol som v sportielni pred 2 dnami a jedny odkazuju na druhých
Jozef H.
15.07.14,18:40
nejak si sa domotal :D
draik
15.07.14,20:43
Pomôže iba predčasne splatiť úver. Úroky sa totiž platia z nesplatenej istiny.
Jozef H.
15.07.14,22:04
cize aj keby som obrazne znizil splatky z 250 na napr. 100 aj tak by si to prepocitali a proste ptidem o tie iste penuaze tak ci tak?
buchač
16.07.14,02:24
Ani si nemyslím .

Lebo bubkoch vždy vie , kde je sever .;)
Ohľadne položenej otázky si skôr myslím opak ...ako keby sa strelka zbláznila .:D :D :D
draik
16.07.14,05:48
Budem sa len opakovať - úroky sa počítajú z neplatenej istiny. Ak sa zníži splátka, tak bude pomalšie klesať zostatok istiny a úroky budú v konečnom dôsledku vyššie. Súčasne však bude potrebné potrebné splatiť istinu.
P.S. Odporúčam naštudovať si percentá a anuitné splácanie.
Jozef H.
16.07.14,08:45
NEROZumiem sa do toho preto sa pýtam, ak by som to mal naštudované, tak tu nezakladam temu
bubkoch
16.07.14,16:04
splatka hypo sa neda len tak jednoducho znizit, ako pri sporeni, kde ked na to nemas, mozes znizit mesacny vklad ...vysku splatky je mozne zmenit len vo velmi specifickom pripade: pri vyroci ked konci fixacia, ked zaroven zaplatis mimoriadnu splatku a zachovas obu splacania ... v inom pripade to nie je mozne, ak by si teoreticky znizil splatku, banka by musela predlzit dobu splacania, co je zmena zmluvnych podmienok a cakal by ta mastny poplatok
tiez nie je pravda ze "prvych x rokov sa splacaju len uroky" ... samozrejme od prveho mesiaca sa splaca aj istina, samozrejme pomer uroky/istina v splatke je na zaciatku splacania v neprospech istiny
jslancik
17.07.14,03:36
niektoré kľúčové info si zabudol napísať. Ty si medzičasom vyhral v lotérii? Máš hypo na byt, a ideš stavať dom. Netuším, čo riešiš. Buď máš peniaze na predčasné splatenie hypotéky, alebo ich nemáš. Splatiť predčasne sa dá prakticky vždy. V závislosti na podmienkach banky ťa to bude stáť viac či menej.
draik
17.07.14,06:21
Práve preto si to naštudujte a v exceli spravte konkrétny príklad, aby ste vedeli, ako to chodí. Ak však nemáte hotovosť na vyplatenie úveru, neušetríte nič. Splátku je možné znížiť aj tak, že požiadate o odklad splácania istiny - v tom prípade splácate iba úroky. Neskôr však musíte splátky navýšiť, ak má byť zachovaná doba splácania úveru. Tým, že by ste neplatili riadne splátky, by zároveň neklesal zostatok úveru, z ktorého sa počítajú úroky. V konečnom dôsledku by ste tak zaplatili viac, ako keby ste pokračovali v riadnych splátkach prípadne aj neskôr vyplatili celý úver.
Jozef H.
17.07.14,08:48
ja som to zrejme napísal nezrozumitelne. Ide o to že som spekuloval, aby som si znížil splatky na čo najnižšie ešte pred splateným hypoteky predajom bytu na druhy rok.
Teraz platím peniaze do vetra, ale zistil som že je to jedno aj keby som teraz platil len 100 euro a papierovo do buduceho roku prisiel napr. o 12x100 euro tak aj tak by mi to vypočítali zo zostatkovej istiny a o tie peniaze aj tak pridem.
Jozef H.
17.07.14,08:49
jasne vdaka