sp3s
15.07.14,19:25
Dobrý deň,
Chcem sa poradiť ohľadom ochrany osobných údajov.
Som zamestnanec v súkromnej nemenovanej firme, z dôvodu platovej nespokojnosti si hľadám novú prácu. Mal som v jednej väčšej firme dohodnutý pohovor mimo mojej pracovnej doby, samozrejme že môjho šéfa som o tom neinformoval ... vôbec ešte nebolo isté či tu prácu vôbec dostanem. Je predsa moja vec čo si ja robím vo voľnom čase mimo pracovnej doby ... V ten deň keď som mal isť na pohovor, môj šéf ma z rána v práci prekvapil s tým že vie že idem na pohovor a dostal som v práci „príjemnú“ prednášku. Zaujímalo by ma či nieje možné podať žalobu na firmu v ktorej som bol na pohovore z dôvodu porušenia ochrany osobných údajov.
Veľmi pekne ďakujem za všetky odpovede.
Tweety
15.07.14,17:34
V čom by mala konkrétne porušiť? Určite len získavala nejaké referencie. A osobné údaje firma, v ktorej pracuješ, má,
buchač
15.07.14,17:41
Ja poviem len svoj názor , také zamyslenie sa .

Dalo by sa povedať, že nie jedna firma si overí svojho budúceho pracovníka .
Keďže si bol pozvaný na pohovor , tak si poslal CV .
Tam boli uvedené určité skutočnosti , údaje a aj nacionále .
Takže o ochrane osobných udajov tu veľmi nemožeme rozprávať .

Skôr by som sa ale pozastavil nad tým , že tá väčšia firma také niečo urobila pred pohovorom , bez reálneho pokecu ...keby až po pohovore , ani by som sa nečudoval .
sp3s
15.07.14,17:58
No veď práve to zarazilo i mňa ... nepoviem ak by to bolo aspoň po druhom kole výberového konania, a nie ešte pred prvým ...
Vraj oni apropo o "ničom" nevedia ... nevedia ako sa to mohlo stať.
sp3s
15.07.14,18:00
Len ma zaráža že každý tu rozpráva o ochrane osobných údajov a takto sa potom s informáciami nakladá ...
Zuzanka_ba
15.07.14,18:07
Zdravím,
pri zasielaní CV sa spravidla uvádza niečo v zmysle:
Zaslaním Vášho životopisu zároveň dávate súhlas so spracovaním a uchovaním Vašich osobných údajov uvedených v životopise za účelom výberu kandidátov na inzerovanú pozíciu v zmysle Zákona č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov.
Názov zamestnávateľa a tvoje umiestnenie môže v tomto prípade byť osobným údajom (nemusí).
V tomto prípade ale otázka bude, či je zavolanie zamestnávateľovi v súlade s tým, za akým účelom si údaje firme poskytol (nesmie totiž údaje svojvoľne použiť na iné účely). Podľa mňa využiť vedomosť o zamestnávateľovi je ok, napr. za účelom preverenia pravdivosti poskytnutých údajov.
Podávať žalobu je podľa mňa absurdné a nenapadá mi ani žiaden právny dôvod, prečo tak urobiť.
Možno info o tom, že ideš na pohovor, prekĺzlo z firmy ku zamestnávateľovi cestou pomedzi zamestnancami /Ide k vám na pohovor ten môj kolega, čo som ti ho už spomínal, myslí si, že u vás lepšie zarobí!/ Však sa opýtaj svojho šéfa ako to zistil. Ak sa ho príliš nebojíš. Inak, pýtal sa ťa na dôvody, prečo si hľadáš ˇiné zamestnanie, alebo nie?
Namiesto žaloby odporúčam riešiť iné problémy.
Tweety
15.07.14,18:08
ale v čom porušil? veď osobné údaje si mu dal v CV a CV má aj tvoj terajší zamestnáv.
sp3s
15.07.14,18:14
Dobre ďakujem,
Ja som len potreboval počuť Váš názor, len ma to tak zaujímalo čiže z vašich odpovedí je zrejmé že je to v poriadku a nieje tam čo riešiť.
ešte raz ďakujem za odpovede :)
Zuzanka_ba
15.07.14,18:23
Zrejmé to nie je - jednak nie som právnik, a jednak mám len čiastkové informácie. Povedala by som, že pravdepodobne je to ok:) Môžeš to porovnať so situáciou, keď by si dajme tomu žiadal o úver. Pri tom sa často poskytuje údaj o zamestnávateľovi a kontakt, a súhlas so spracovaním za účelom posúdenia a poskytnutia úveru. Ak by ti bolo nepríjemné prípadné overenie u zamestnávateľa, potreboval by si nejakým spôsobom poriešiť svoj nesúhlas u budúceho veriteľa, inak má veriteľ za to, že údaje môže použiť. Povedala by som, že je to celkom dobrá paralela s tvojou situáciou.
Ing. Ľubomír Janoška
16.07.14,05:08
Adresát Vášho životopisu závažným spôsobom porušil zásady spracúvania osobných údajov - bez Vášho súhlasu poskytol Vaše osobné údaje ďalšej osobe.
Máte právo požiadať Úrad na ochranu osobných údajov o konanie o ochrane osobných údajov podľa § 62 až 65 zákona o ochrane osobných údajov (osobne odporúčam).
Mila123
16.07.14,05:14
a ako vieš, kto povedal, podal info šéfovi o tom, že ideš na pohovor??????
Ing. Ľubomír Janoška
16.07.14,05:15
:Tweety
V tom, že informovala súčasného zamestnávateľa o tom, že jeho zamestnanec sa uchádza o prácu inde.
Štandardne sa referencie riešia tak, že uchádzač sám uvedie, kto naňho dáva referencie.
(Mimochodom, ak si nový zamestnávateľ nevie sám urobiť názor na budúceho zamestnanca a potrebuje o ňom vyzvedať skôr, než sa s ním stretne, je to nielen porušovanie zákona, ale ešte aj fušerstvo)
Ing. Ľubomír Janoška
16.07.14,05:17
:Zuzanka_ba
Vám keď niekto neznámy zavolá a telefonicky si bude pýtať informácie o fyzickej osobe - Vašom kolegovi - dáte mu ich? Na základe akého zákona?
clen
16.07.14,05:30
Je to neserioznosť firmy kde si robil pohovor, s nimi by som si to skusil vydiskutovať... môžeš skúsiť ten úrad na ochranu osobných údajov a INŠPEKCIU PRACE. Im daj podnet, popíš veci a oni to prešetria. Isto sa s tým stretávajú. Tvoj šéfko sa môže rozdrapovať koľko chce, zákon mu nedáva možnosť akokoľvek ťa za to postihovať. Pravda, môže urobiť veľa vecí ako ti zneprijemní život, ale musí to inak zabaliť.... Čl. 11 Zákonníka práce:

Zamestnávateľ môže o zamestnancovi zhromažďovať len osobné údaje súvisiace s kvalifikáciou a profesionálnymi skúsenosťami zamestnanca a údaje, ktoré môžu byť významné z hľadiska práce, ktorú zamestnanec má vykonávať, vykonáva alebo vykonával.
Zuzanka_ba
16.07.14,06:09
mená a pracovné kontakty na našich zamestnancov sú už zverejnené. iné informácie, než tie, nepodávam, pokiaľ nemám dôvod. v tomto prípade pravdepodobne firma, kde bol na pohovore, zavolala jeho zamestnávateľovi a vytárali, že k nim ide na pohovor, takže porušenie by som videla skôr na strane firmy než na strane zamestnávateľa. na otázku, či u nich pracuje, nemusel zamestnávateľ ani odpovedať.
nevieme, aký súhlas presne podpísal, takže sú to dohady. každopádne škoda sa už stala.
Ferdosondo
16.07.14,07:21
"Aj horšie veci sa na svete stávajú". A kôli takejto prkotine podávať nejaké žaloby? Smiešne a trápne zároveň.
Namiesto toho si mal pri šéfovej "prednáške" naznačiť, že je o teba záujem a rád by si ostal, ale pri tom plate aký máš, tak asi dlho nevydržíš. Snáď by sa spamätal.
Chobot
16.07.14,07:29
Z údajov, čo si poskytol sa nedá jednoznačne poradiť, chýbajú tam dôležité fakty.

Iste je to nepríjemné, keď tvoj súčasný zamestnávateľ mal informáciu o tom, že ideš na pohovor. Otázne ale je, odkiaľ sa o tom dozvedel. Vieš s určitosťou povedať, že odkiaľ tú informáciu mal? Vieš to preukázať?

Dajme tomu, že ju mal od firmy, kde si sa uchádzal o prácu. Potom je tu ďalšia otázka - aké osobné údaje poskytla tá firma tvojmu zamestnávateľovi a prípadne aké osobné údaje poskytol zamestnávateľ tej druhej firme. Tu môžeme len špekulovať a domýšľať si. Je dosť možné, že neboli poskytnuté žiadne osobné údaje, takže Úrad na ochranu osobných údajov by ani nemal čo riešiť.

Píšeš o žalobe - za čo chceš tú firmu žalovať? Alebo čo chceš žalobou dosiahnuť? Dajme tomu, že by si jednoznačne vedel preukázať, že oni dali informáciu tvojmu zamestnávateľovi a ten by ťa vyhodil z práce. V takom prípade by som si vedel predstaviť žalobu na firmu za poškodenie mena a žiadať nejaké odškodné. Dôkazné bremeno by ale bolo na tebe - musel by si preukázať, že to oni informovali tvojho zamestnávateľa (napr. ako svedok by to musel uviesť tvoj nadriadený, že od nich mal tú informáciu).

Ja to vidím tak, že ak tá informáciu aj išla od firmy, kde sa o miesto uchádzaš, tak ide o neetické jednanie tej firmy a asi by som sa na to na pohovore spýtal a veľmi by som už tej firme neveril. Ak chcela referencie, mali sa ťa spýtať, aké vieš predložiť. Takéto veci sa nerobia pred pohovorom.

Skôr si ale myslím, že sa to k tvojmu šéfovi dostalo nejakými neoficiálnymi cestami - niekto niehoko pozná, ten to povedal ďalšiemu, ktorý to povedal tvojmu šéfovi. Takže jednoznačný zdroj innformácie sa asi nedozvieš.

Inšpektorát práce to asi nebude riešiť, lebo nevidím porušenie zákonníka práce.

Je to nepríjemné, ale z toho, čo si nám uviedol, veľa vody nenamútiš. Ak si presvedčený, že to spôsobila firma, kam si chcel ísť, asi by som viac nemal záujem k nim ísť.
Chobot
16.07.14,07:32
ako vieme, že to bola tá firma, kam poslal životopis? A aké osobné údaje poskytol? To nevieme? To, že sa jeho nadriadený dozvedel o pohovore, nevidím na únik osobných údajov.
misoft
16.07.14,07:36
Tu musím súhlasiť s Chobotom - nikde sa nepíše, že poskytol údaje osobného charakteru (a tie predsa má i predchádzajúci - terajší zamestnávateľ) - no poznámka šéfa o pohovore v inej firme - tá na mieste nebola. Ako keby direktívne určoval, kde, kedy, ako si môže zamestnanec nakladať so svojim súkromím.... toto už považujem za zasahovanie do súkromia a osobnej slobody....
Ing. Ľubomír Janoška
16.07.14,07:55
:Chobot
To musí vedieť sp3s, či informácia mohla ísť aj z iného zdroja, predpokladám, že túto možnosť vylučuje.
Zuzanka_ba
16.07.14,21:05
Chobot, ak by ho vyhodili len na základe infošky, že chodí po pohovoroch /jasné že by si vymysleli na papier nejaký iný oficiálny dôvod/, bola by to neplatná výpoveď a mohol by neplatnosť namietať na súde. Poškodenie mena? Ťažko, keď, tak narušenie súkromia. Tiež som názoru, že nemá zmysel dumať o žalobách, treba si nájsť zamestnanie s normálnym šéfom, čo nebľačí po zamestnancoch a lepšie platí. Istej miery nekorektnosti a blbosti sa človek v styku s ľuďmi nevyhne, nevidím tento prípad ako krivdu hodnú chodenia po úradoch a súdoch.