Jozef H.
15.07.14,21:39
zdravim
Dá sa preniesť hypoteka pre mladych s tým že byt by sme predali a preniesli hypoteku na stavanie rodinneho domu?
Nechceme prist o bonusy a o 3 roky čo sme platili splatky.
Je to realizovatelne?
Chobot
16.07.14,07:08
To sa musíš spýtať v banke, od ktorej máš úver. Teoreticky sa takéto zmeny na úvere dajú spraviť, stojí to však poplatky, lebo ide o zmenu zabezpečenia úveru. Záleží od prístupu banky, či je ochotná takúto zmenu urobiť.

Takže šup-šup do banky a tam sa pýtaj. My ti nevieme povedať naisto. (navyše si ani nenapísal názov banky...).
Jozef H.
16.07.14,09:46
viem viem, že tam toho poriešim viac, ja len tak pri večernom dumaní, či s tým niekto nemá skusenosti.
Ide o SLSP
Chobot
16.07.14,09:52
Ja som robil zmenu zabezpečenia vo Wustenrot stav. sporiteľni. Nebol s tým problém, len ten poplatok bol tuším 50 EUR (pred 4 rokmi).
Jozef H.
16.07.14,10:00
bral by som aj keby to 500 bolo, ak vyplatim hypoteku ked predam byt a zoberiem novu, tak rpidem o cca 12 000 eur, čo som prepočitaval
janka01
16.07.14,19:42
Ja to presne teraz riesim v tatra banke. Poplatok som platila 110,-eur. Zalozne pravo menim z bytu na rozostavany dom pred kolaudaciou.
Zuzanka_ba
16.07.14,23:28
Máte hypotéku so štátnym príspevkom pre mladých?
Kúpený byt je zároveň zábezpekou?
Zuzanka_ba
17.07.14,09:20
Zdravím,
ak máte príspevok mladých - http://www.nbs.sk/_img/Documents/_Legislativa/_UplneZneniaZakonov/Z4832001.pdf

§ 85b
(5) Nárok na štátny príspevok pre mladých zaniká, ak
a) mladý poberateľ hypotekárneho úveru
1. nedodrží účel, na ktorý bol hypotekárny úver poskytnutý, 112
2. prevedie záväzok z hypotekárneho úveru na inú osobu s výnimkou jemu blízkej osoby, pričom blízka osoba musí ku dňu prevodu záväzku spĺňať podmienky podľa § 85a ods. 1 a 3 písm. a),
3. splatí hypotekárny úver pred uplynutím štyroch rokov od poskytnutia hypotekárneho úveru,
4. predložil pri uzatváraní zmluvy o hypotekárnom úvere so štátnym príspevkom pre mladých nepravdivé údaje o výške priemerného mesačného príjmu alebo
b) fyzická osoba, ktorej bol poskytnutý štátny príspevok pre mladých, predložila pri uzatváraní zmluvy o hypotekárnom úvere so štátnym príspevkom pre mladých
nepravdivé údaje o veku.
Jozef H.
17.07.14,09:45
aha, len problem bude asi v tom, že nemam peniaze na to aby som ten dom rozostaval. Teda firma ktora ten dom bude stavať potrebuje postupne uvolnovanie financíí, myslíš že je to reálne?
Jozef H.
17.07.14,09:47
ano presne. Ak to vyplatím predajom bytu, pridem o 3 roky splácania a štátnu budem musieť celu vratiť a novu hypoteku daju už len pre mladých bez prispevku. Dá sa to nejako poriešiť?
janka01
17.07.14,14:53
a tú hypotéku máš na ten byt, ktorý je zablokovaný v prospech banky? Ak áno, tak potom nie je riešenie. Buď im splatiš hypotéku a oni odblokujú byt, alebo budeš musieť niečo iné založiť v prospech banky, aby si mal tú hypotéku. Ale toto je potrebné riešiť s bankou ako by sa to dalo ďalej financovať.
Zuzanka_ba
17.07.14,17:01
Za tie 3 roky splácania si splácal najmä úrok, takže nič moc. A je aj problém so štátnym príspevkom. Mne nič rozumné nenapadá. Snáď aspoň počkať kým uplynú 4 roky od poskytnutia.
A inak, na koľko percent z hodnoty bytu máte hypo? Nedala by sa zobrať ešte tá americká hypotéka (bez štátneho príspevku) aby ste mohli rozostavať dom do štádia, že by bol založiteľný? (Samozrejme ak máte dostatočný príjem na splácanie toho všetkého, suma = masaker:)
Jozef H.
17.07.14,19:15
bol som s finančným poradcom tak jedina šanca ako neprísť o x tisic eur je založiť počas výstavby domu rodičkovský dom. takže komplikacie ale tak neviem no