sibirka
15.07.14,23:14
pred necelym rokom som pozicala znamej 150e s tym, ze buduci mesiac mi ich vrati, odvtedy vsak uz preslo 10 mesiacov a penazi nikde. Stale sa len vyhovara, ze je v zahranici a podobne.
Svedkov sice nemam, ale celu nasu konverzaciu sme viedli cez internet, cize je to cierne na bielom ze mi tie peniaze dlzi a nie a nie vratit.

Ako mam v takom pripade postupovat?
Je mozne podat trestne oznamenie alebo nieco podobne?

Za odpovede vopred dakujem.
Zuzanka_ba
15.07.14,22:13
Kým zadáš otázku, skús hľadať, už sa táto téma veľakrát riešila, napriklad tu
http://www.porada.sk/t178810-ako-vymoct-pozicane-peniaze.html
Zrovna trestným oznámením by som to neriešila.
právnik-probono
15.07.14,22:29
Dobrý deň. Jedinou šancou ako sa domôcť finančnej pôžičky, v prípade ak sa dlžník zatajuje alebo nekomunikuje, je cestou súdu. V dôkaznej situácii Vám však priťažuje, že nemáte o pôžičke zmluvu v písomnom vyhotovení. Občiansky zákonník taxatívne nestanovuje povinnosť mať zmluvu o pôžičke v písomnej forme, takže aj ústna forma je platná, avšak náročnejšia na dokazovanie. Preto pred samotným súdnym konaním Vám odporúčam zaslať danej známej písomnú upomienku, v ktorej uvediete, že ktorého dňa, kde a koľko si od Vás požičala a zároveň, že si svoj záväzok voči Vám neplní a touto výzvou jej dávate dodatočnú lehotu XY (odporúčam max. 15 dní) na dodatočné splnenie si záväzku, v opačnom prípade sa budete svojho práva domáhať na súde, čo jej pôžičku predraží. Vo výzve jej zároveň dajte možnosť sa k dlhu vyjadriť, prípadne ho uznať čo do výšky a čo do dôvodu a ponúknite jej prípadne možnosť splátkového kalendára. Nezabudnite uviesť, že v prípade ak sa k dlhu nevyjadrí, budete to brať, že nemá voči nemu námietky. K výzve priložte aj avizovanú internetovú komunikáciu o dlhu. List zašlite doporučene (nie do vlastných rúk, aby si to mohol v prípade jej pobytu v zahraničí prevziať aj niekto z členov jej rodiny, ktorý obstará doručenie listu adresátovi) aj s doručenkou, ktorá sa Vám vráti s údajmi o prevzatí. Ak zostane výzva bez povšimnutia, podajte na príslušný súd podľa pobytu odporcu návrh na vydanie platobného rozkazu ("PR"), ku ktorému pripojte internetovú komunikáciu s danou osobou a výzvu aj s doručenkou. To či súd PR v skutočnosti aj vydá, záleží na rozhodnutí daného sudcu, nakoľko neviete vieryhodne preukázať existenciu pohľadávky. V prípade ak PR sudca nevydá, nariadi vo veci pojednávanie, kde prebehne dokazovanie, či peniaze boli skutočne požičané. Ak by aj odporkyňa bola dlhodobo v zahraničí a tým pádom si nebude preberať súdne zásielky a ani sa ustanovovať na súdne pojednávania, súd jej vo veci ustanoví opatrovníka. Po právoplatnosti PR alebo rozsudku o povinnosti zaplatiť 150,-eur aj s príslušenstvom máte v ruke exekučný titul, s ktorým je potrebné peniaze si vymáhať prostredníctvom exekútora. Želám veľa úspechov!
právnik-probono
15.07.14,22:33
na podanie trestného oznámenia nesplňujete dva predpoklady a to: 1/ výška škody musí byť vyššia ako 266eur a 2/ museli by ste preukázať, že sa daná osoba na Vás obohatila tým, že Vás uviedla do omylu, alebo využila Váš omyl. Vo Vašom prípade keby sa mnou uvádzaný druhý bod dokázal a podali by ste trestné oznámenie, z dôvodu bodu výšky škody (bod 1/) by bolo postúpené na priestupkové konanie z dôvodu podozrenia na priestupok proti majetku.
Ferdosondo
16.07.14,07:31
Bejzbalkou?
lujza.j
16.07.14,07:35
Počkaj,ale komu s ňou prasknut?!:D
Ferdosondo
16.07.14,07:44
Predsa dlžníčku. Ale len tak jemne, aby vládala dlžobu priniesť :) Na druhej strane za blbosť sa platí a 150€ nie je až taká veľká suma za poučenie sa.
právnik-probono
16.07.14,09:14
skor by som jemne praskol tu co pozicala bez papiera!!! V dnesnej tazkej dobe je riziko pozicat z rucky do rucky vlastnej blizkej rodine a nieto znamej. Snad to bude pre dotycnu memento na cely zivot... A ked sa nepouci, v uderoch bejzbolkou trochu pritvrdzovat :)
lujza.j
16.07.14,09:20
Lebo ja by som skor tej co pozicala....dnes sa peniaze len tak ci s papierom,alebo bez nepoziciavaju..ja by som s papierom istotu nemala....