Jozef Mihál
15.04.06,18:44
7. (9.) máj 2006

Do tohto termínu by mal zamestnávateľ vydať doklady podľa § 19 ods. 5 zákona (potvrdenia o príjmoch a preddavkoch) tým zamestnancom, ktorí ho o to požiadajú. Žiadosť o vydanie dokladu podľa § 19 ods.5 sa podáva na tlačive, ktorého odporúčaný vzor je uvedený v prílohe č.15 vyhlášky MZ SR k ročnému zúčtovaniu poistného. Vo vyhláške je odporúčaný vzor, to znamená, že zamestnávateľ si môže „vyrobiť“ svoje tlačivo (napr. ako výstup z programu), ktorého obsah však musí byť zhodný s odporúčaným tlačivom. Toto platí pre všetky ďalšie odporúčané vzory tlačív.

Odporúčaný vzor dokladu podľa § 19 ods.5 zákona je uvedený v prílohe č.16 vyhlášky MZ SR k ročnému zúčtovaniu poistného.
O doklad podľa § 19 ods.5 zákona by mali zamestnávateľa požiadať zamestnanci, ktorí boli jeho zamestnancami v roku 2005 a ročné zúčtovanie si musia podať alebo chcú podať, a to buď sami, alebo o ročné zúčtovanie budú žiadať iného zamestnávateľa.

Takými zamestnancami sú napríklad:
- zamestnanci, ktorí v roku 2005 boli prihlásení v zdravotnej poisťovni ako SZČO – tí si musia vykonať ročné zúčtovanie, a to sami,
- zamestnanci, ktorí síce neboli ani jeden deň prihlásení v zdravotnej poisťovni ako SZČO ale dosiahli v roku 2005 príjmy zdanené podľa § 6 zákona o dani z príjmov, s výnimkou príjmov z prenájmu, zdanených podľa § 6 ods.3 zákona o dani z príjmov a príjmov zdanených zrážkovou daňou podľa § 43 zákona o dani z príjmov – tí si musia vykonať ročné zúčtovanie, a to sami,
- zamestnanci, ktorí boli čo len jediný deň prihlásení v zdravotnej poisťovni ako samoplatitelia, tí sú povinní sami si vykonať ročné zúčtovanie, ak v období, kedy boli samoplatitelia, ich príjem podľa § 13 ods.7 zákona (príjem podľa § 5 a § 6 zákona o dani z príjmov, s výnimkou príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkovou daňou) bol vyšší ako polovica úhrnu minimálnych miezd (za celé obdobie od 1.9.2005 do 31.12.2005 je to hranica 13000 Sk) alebo v období, kedy boli zamestnancami, mali čo len jediný mesiac, v ktorom bol ich započítateľný príjem zamestnanca podľa § 13 ods.1 až 4 zákona vyšší ako 43095 Sk,
- zamestnanci, ktorí mali v roku 2005 aj iného zamestnávateľa a sú povinní vykonať ročné zúčtovanie, pretože mali aspoň jeden mesiac v niektorom zamestnaní, v ktorom ich započítateľný príjem zamestnanca podľa § 13 ods.1 až 4 zákona bol nižší ako 43095 Sk a súčasne mali aspoň jeden mesiac v niektorom zamestnaní, v ktorom ich započítateľný príjem zamestnanca podľa § 13 ods.1 až 4 zákona bol vyšší ako 43095 Sk alebo mali po celý čas trvania zamestnaní vo všetkých zamestnaniach započítateľný príjem zamestnanca podľa § 13 ods.1 až 4 zákona najmenej 43095 Sk avšak zamestnancom neboli celý rok, tj. mali aspoň jeden mesiac, v ktorom boli bez príjmu,
- zamestnanci, ktorí mali v roku 2005 aj iného zamestnávateľa a chcú „dobrovoľne“ vykonať ročné zúčtovanie, pretože im vychádza preplatok.

15. máj 2006

Ak do tohto termínu zamestnanec požiada zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania a spĺňa ďalšie v zákone uvedené podmienky, zamestnávateľ je povinný vykonať ročné zúčtovanie za svojho zamestnanca. Ak zamestnanec požiada zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania po tomto termíne, zamestnávateľ mu nemusí vyhovieť – a zamestnanec si musí podať ročné zúčtovanie sám.

Žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania sa podáva na tlačive, ktorého odporúčaný vzor je uvedený v prílohe č.15 vyhlášky MZ SR k ročnému zúčtovaniu poistného. Ide o tlačivo, ktoré sa používa súčasne aj ako žiadosť na vydanie dokladu podľa § 19 ods.5 zákona (viď vyššie).

O vykonanie ročného zúčtovania môže zamestnávateľa požiadať len ten zamestnanec, ktorý:
- v roku 2005 bol len zamestnancom, mal len príjmy podľa § 13 ods. 1 a 4 zákona a nemal príjmy podľa § 13 ods. 5 zákona, nebol SZČO, nebol samoplatiteľom a
- ak bol v roku 2005 aj zamestnancom iných zamestnávateľov, doručil zamestnávateľovi, ktorého žiada o vykonanie ročného zúčtovania doklady o výške príjmu a o preddavkoch za rok 2005 podľa § 19 ods. 5 zákona.

30. jún 2006

Lehota podľa § 19 ods.1 zákona - dovtedy sa musí vykonať ročné zúčtovanie za zamestnancov, ktorí o to požiadali zamestnávateľa a doručiť do zdravotnej poisťovne. Ročné zúčtovanie je možné podať na tlačivách typ A, S, prípadne X (pozrite vyššie). Zamestnávateľ, ktorého softvér na vedenie mzdového účtovníctva umožňuje vytvorenie a export ročných zúčtovaní v elektronickej podobe (elektronická dávka vo formáte v zmysle usmernenia Ministerstva zdravotníctva), môže ročné zúčtovanie podať elektronicky.

31. júl 2006

Do tohto termínu musí zamestnávateľ, ktorý vykonal ročné zúčtovanie za zamestnanca, oznámiť zamestnancovi jeho preplatok alebo nedoplatok, ak je 100 Sk a viac. Odporúčaný vzor oznámenia je uvedený v prílohe č.17 vyhlášky MZ SR k ročnému zúčtovaniu poistného.

Ak nejaký zamestnanec mal aj iného zamestnávateľa a nedoplatok alebo preplatok iného zamestnávateľa je suma 100 Sk a viac, zamestnávateľ, ktorý vykonal ročné zúčtovanie za zamestnanca, je povinný oznámiť inému zamestnávateľovi jeho nedoplatok (preplatok). Odporúčaný vzor oznámenia je uvedený v prílohe č.16 vyhlášky MZ SR k ročnému zúčtovaniu poistného.

31. august 2006

Do tohto termínu musí zamestnávateľ zosumarizovať jednotlivé čiastkové preplatky a nedoplatky za jednotlivých zamestnancov a to:
- preplatky a nedoplatky za zamestnanca a zamestnávateľa z ročných zúčtovaní, ktoré vykonal sám zamestnávateľ,
- preplatky a nedoplatky za zamestnávateľa, ktoré mu boli oznámené zamestnancami, ktorí si sami podali ročné zúčtovanie, do úvahy sa berú len preplatky a nedoplatky zamestnávateľa vo výške najmenej 100 Sk a
- preplatky a nedoplatky za zamestnávateľa, ktoré mu boli oznámené inými zamestnávateľmi, ktorí vykonali ročné zúčtovanie za „spoločných“ zamestnancov, do úvahy sa berú len preplatky a nedoplatky zamestnávateľa vo výške najmenej 100 Sk.

Do uvedeného termínu musí zamestnávateľ doručiť oznámenie zamestnávateľa zdravotnej poisťovni o výslednom preplatku alebo nedoplatku zamestnávateľa podľa § 19 ods.15 zákona. Oznámenie zamestnávateľa zdravotnej poisťovni sa podáva na tlačive, ktorého záväzný vzor je uvedený v prílohe č.14 vyhlášky MZ SR k ročnému zúčtovaniu poistného.

Zamestnávateľ, ktorého softvér na vedenie mzdového účtovníctva umožňuje vytvorenie a export oznámení zamestnávateľa zdravotnej poisťovni v elektronickej podobe (elektronická dávka vo formáte v zmysle usmernenia Ministerstva zdravotníctva), môže oznámenie zamestnávateľa podať elektronicky.

30. september 2006

Lehota podľa § 19 ods.11 a 12 zákona – dovtedy sa vyrovnajú medzi zamestnancami, zamestnávateľmi a zdravotnými poisťovňami preplatky a nedoplatky na poistnom. Do tohto termínu musí uhradiť zamestnávateľ zdravotnej poisťovni svoj výsledný nedoplatok, vyplývajúci z oznámenia zamestnávateľa zdravotnej poisťovni. Ak má zamestnávateľ výsledný preplatok voči zdravotnej poisťovni, do tohto termínu je zdravotná poisťovňa povinná zamestnávateľovi uhradiť preplatok.
Súčasne do tohto termínu zamestnávateľ strhne zo mzdy zamestnancov, za ktorých vykonal ročné zúčtovanie, ich nedoplatok na poistnom. A naopak vráti preplatky zamestnancom, za ktorých vykonal ročné zúčtovanie.

Pozn. v prílohe vpravo hore nájdete .doc verziu tohto textu.

Komu to nestačí, nájde ma od 19.4. na seminároch, program nájdete tu:

http://www.porada.sk/t19968-seminare...-jun-2006.html (http://www.porada.sk/t19968-seminare-jmihala-program-na-april--jun-2006.html) / message -->
Misinko123
16.05.06,19:02
Mam jeden problem. Minuly rok som ukoncil pracovny pomer s jednym zamestnavatelom 31.06.2005 a k druhemu som nastupil az 18.07.2005. Islo o obdobie, v ktorom ani ja a ani moj zamestnavatel neplatili za mna odvody (do socialnej poist. a anmi do zdravotnej poist.) nakolko som predpokladal, ze to nie je pre kratke trvanie potrebne. Viete mi poradit ako postupovat pri zaplatani tejto vzniknutej diery?
Jozef Mihál
16.05.06,19:51
Máte šťastie, že tá diera bola pred 1.9.

Platil za vás štát a toto obdobie sa nezohľadňuje pri ročnom zúčtovaní.

Takže akokeby tá diera nebola.
buba
17.05.06,08:41
a ak náhodou zamestnanec pracoval niekde do 15.9.05 potom prišiel k nám 25.9.05 a medzi tým nebol nikde mal teda dieru musí robiť RZ a ak ano aký typ a nemal kolísavé príjmy
Jozef Mihál
17.05.06,09:45
Prípad, kedy prvé zamestnanie trvalo do 15.9., druhé začalo od 25.9., znamená, že v dňoch 16.9. - 24.9. mal byť prihlásený ako samoplatiteľ a mal si za tieto dni zaplatiť alikvótnu časť zo sumy 575 Sk. (Samozrejme to sa netýka osoby, ktorá je súčasne aj SZČO, alebo je to študent, dôchodca).

Ak ale takýto občan v takomto príklade nemal kolísavé príjmy v zamestnaní, nemusí robiť RZ.
buba
17.05.06,10:53
nebol ani študent, ani dôchodca a nepríhlásil sa na ZP čo má robiť
koruna
18.05.06,10:01
Ďakujem pán Mihál, za odpoveď k plateniu preddavku z náhrady za dovolenku.
Ak mám správne rozumieť Vášmu príkladu: Zam. skončil 30.9.05
Keď mu preplatím dovolenku: 15.10 - odvádza sa poistné?
15.11 - neodvádza sa poistné?
Nehnevajte sa som začiatočník.
Melnick
18.05.06,10:24
Ďakujem pán Mihál, za odpoveď k plateniu preddavku z náhrady za dovolenku.
Ak mám správne rozumieť Vášmu príkladu: Zam. skončil 30.9.05
Keď mu preplatím dovolenku: 15.10 - odvádza sa poistné?
15.11 - neodvádza sa poistné?
Nehnevajte sa som začiatočník.

Tu nie je podstatný dátum 15.11.,ktorý Ti pán Mihál uviedol.Podstatné je to,že za dovolenku ,ktorú mal vyplatenú zamestnanec po skončení PP u vás, už odvody platené neboli pretože za nevyčerpanú dovolenku vyplatenú po skončení PP odvody "nerobíš".
To znamená,že to nie je započítateľný príjem zamestnanca.
koruna
19.05.06,05:19
Tu nie je podstatný dátum 15.11.,ktorý Ti pán Mihál uviedol.Podstatné je to,že za dovolenku ,ktorú mal vyplatenú zamestnanec po skončení PP u vás, už odvody platené neboli pretože za nevyčerpanú dovolenku vyplatenú po skončení PP odvody "nerobíš".
To znamená,že to nie je započítateľný príjem zamestnanca.


Ďakujem Melnick, ale teraz mám z toho guláš.
Ja preplácam dovolenku pri skončení pracovného pomeru v tom mesiaci,
kedy zamestnanec konči PP. Čiže končí napr. 30.9.05 a v tom mesiaci
vo výplate za mesiac september ale vo výplatnom termíne za mesiac október /15.10.05/ sa z náhrady za dovolenku sťahuje poistné.
alušik
19.05.06,05:23
Keď preplácaš dovolenku v poslednej výplate, tak je to tak, ako píšeš - platia sa z toho odvody. Keby sa však stalo, že mu dovolenku nepreplatíš v poslednej výplate, ale z nejakého dôvodu neskôr - po lopate povedané - ako keby si mu vyrátala výplatu za mesiac, kedy už nie je Tvojim zamestnancom, aj keď predmetom tej výplaty je len preplatenie nevyčerpanej dovolenky, tak mu z toho odvody nepočítaš a teda to nie je jeho započítateľný príjem.
koruna
19.05.06,05:46
Keď preplácaš dovolenku v poslednej výplate, tak je to tak, ako píšeš - platia sa z toho odvody. Keby sa však stalo, že mu dovolenku nepreplatíš v poslednej výplate, ale z nejakého dôvodu neskôr - po lopate povedané - ako keby si mu vyrátala výplatu za mesiac, kedy už nie je Tvojim zamestnancom, aj keď predmetom tej výplaty je len preplatenie nevyčerpanej dovolenky, tak mu z toho odvody nepočítaš a teda to nie je jeho započítateľný príjem.

Ďakujem Alušik. Už mi je jasno.
maminaeva
30.05.06,19:05
Prosím o odpoveď:
Zamestnanec celý rok pracoval za mzdu cca 7500/mesačne. Od 1.11. 05 mu bol spätne priznaný starobný dôchodok. Aké tlačivo má vyplniť? RZ vraj robiť nemusí, ale je to vraj pre neho výhodné? Kto mi poradí?
7Ingrid7
30.05.06,20:19
30. jún 2006

Lehota podľa § 19 ods.1 zákona - dovtedy sa musí vykonať ročné zúčtovanie za zamestnancov, ktorí o to požiadali zamestnávateľa a doručiť do zdravotnej poisťovne. Ročné zúčtovanie je možné podať na tlačivách typ A, S, prípadne X (pozrite vyššie). Zamestnávateľ, ktorého softvér na vedenie mzdového účtovníctva umožňuje vytvorenie a export ročných zúčtovaní v elektronickej podobe (elektronická dávka vo formáte v zmysle usmernenia Ministerstva zdravotníctva), môže ročné zúčtovanie podať elektronicky.

31. august 2006

Do tohto termínu musí zamestnávateľ zosumarizovať jednotlivé čiastkové preplatky a nedoplatky za jednotlivých zamestnancov a to:
- preplatky a nedoplatky za zamestnanca a zamestnávateľa z ročných zúčtovaní, ktoré vykonal sám zamestnávateľ,
- preplatky a nedoplatky za zamestnávateľa, ktoré mu boli oznámené zamestnancami, ktorí si sami podali ročné zúčtovanie, do úvahy sa berú len preplatky a nedoplatky zamestnávateľa vo výške najmenej 100 Sk a
- preplatky a nedoplatky za zamestnávateľa, ktoré mu boli oznámené inými zamestnávateľmi, ktorí vykonali ročné zúčtovanie za „spoločných“ zamestnancov, do úvahy sa berú len preplatky a nedoplatky zamestnávateľa vo výške najmenej 100 Sk.

Do uvedeného termínu musí zamestnávateľ doručiť oznámenie zamestnávateľa zdravotnej poisťovni o výslednom preplatku alebo nedoplatku zamestnávateľa podľa § 19 ods.15 zákona. Oznámenie zamestnávateľa zdravotnej poisťovni sa podáva na tlačive, ktorého záväzný vzor je uvedený v prílohe č.14 vyhlášky MZ SR k ročnému zúčtovaniu poistného.

Zamestnávateľ, ktorého softvér na vedenie mzdového účtovníctva umožňuje vytvorenie a export oznámení zamestnávateľa zdravotnej poisťovni v elektronickej podobe (elektronická dávka vo formáte v zmysle usmernenia Ministerstva zdravotníctva), môže oznámenie zamestnávateľa podať elektronicky.
------------------------------------------------------
Vyberam z oznamovacich povinnosti zamestnavatela tieto povinnosti:

Do 30. 6. 2006 - povinnosť doručiť vykonané RZ ZP do zdravotných poisťovní (ak nemá "mzdárka" k dispozícii elektronickú formu 541) musi zaslat na tlacivach A, S, X a k nim vsetky prilohy? Alebo existuje nato aj ina papierova forma (hromadna a pod.)?

Do 31. 8. 2006 - dotaz, len pre upresnenie, "mzdarka" musi poslat do zdrav. poistovni tlacivo Oznamenie zamestnavatela o preplatkoch a nedoplatkoch za jednotlivych zamestancov za r. 2005 (ak nema k dispozicii elektronicku formu 542)?

Dakujem za usmernenie :o)
alušik
31.05.06,04:52
Prosím o odpoveď:
Zamestnanec celý rok pracoval za mzdu cca 7500/mesačne. Od 1.11. 05 mu bol spätne priznaný starobný dôchodok. Aké tlačivo má vyplniť? RZ vraj robiť nemusí, ale je to vraj pre neho výhodné? Kto mi poradí?

RZP robiť nemusí, nie je to ani pre neho výhodné, lebo ako dôchodca mal príjmy presahujúce 1/2 úhrnu minimálnych miezd, čo je v jeho prípade (6500+6500)/2=6500.
Keby príjmy nepresahovali túto sumu, bolo by pre neho výhodné podať RZP z toho dôvodu, že by v tom čase za neho platil poistenie štát a jemu by sa vlastne vrátilo zaplatené poistné za obdobie 11 a 12/2005.
7Ingrid7
07.06.06,07:49
Pre ujasnenie:

Zamestnavateľ, ktorý vykonáva RZP za nášho zamestnanca (a tým pádom aj za nás) nám oznámi výsledok. Čo je našou ďalšou povinnosťou súvisiacou s týmto oznámením?
alušik
07.06.06,10:09
Pre ujasnenie:

Zamestnavateľ, ktorý vykonáva RZP za nášho zamestnanca (a tým pádom aj za nás) nám oznámi výsledok. Čo je našou ďalšou povinnosťou súvisiacou s týmto oznámením?

Oznámi Vám preplatok/nedoplatok presahujúci 100 Sk. Vy následne zapíšete túto sumu do tlačiva OZNÁMENIE ZAMESTNÁVATEĽA, ktoré odovzdáte ZP do 31.8. a celkový nedoplatok uhradíte/prípadne preplatok poisťovňa vráti do 30.9.
silvia
07.06.06,11:29
Pre istotu:
Robime RZP typA za troch zamestnancov. Celkovy nedoplatok za zamestnancov aj za zamestnavatela odvedieme jednou sumou zdrav.poistovni (ucet,VS, KS tak ako pri mesacnych odvodoch?) a zamestnancom strhneme zo mzdy ich nedoplatky. Kedze su ich nedoplatky cca 9.000,-, mozem im ich strhnut ciastkovo napr. zo mzdy za maj,jun,jul po 3.000,-?
(Chcem sa uistit tu na Porade, ci uvazujem spravne, nakolko vo VsZP mi povedali, ze az tak daleko sa zatial nedostali...:-)))
Dakujem!
alušik
07.06.06,11:51
Pre istotu:
Robime RZP typA za troch zamestnancov. Celkovy nedoplatok za zamestnancov aj za zamestnavatela odvedieme jednou sumou zdrav.poistovni (ucet,VS, KS tak ako pri mesacnych odvodoch?) a zamestnancom strhneme zo mzdy ich nedoplatky. Kedze su ich nedoplatky cca 9.000,-, mozem im ich strhnut ciastkovo napr. zo mzdy za maj,jun,jul po 3.000,-?
(Chcem sa uistit tu na Porade, ci uvazujem spravne, nakolko vo VsZP mi povedali, ze az tak daleko sa zatial nedostali...:-)))
Dakujem!
Áno, pri odvode platí ten istý účet,VS aj KS, ako pri preddavkoch. Podľa mňa by si mohla napísať do odd.V v Oznámení zamestnávateľa, akým spôsobom nedoplatok s poisťovňou vysporiadate-že ich započítate napr. s preddavkami. Podľa mňa, nikde nie je napísané, že keď nedoplatok zamestnancovi strhnem, musím ho aj rovno odviesť. Takže zamestnancovi by som strhla na 3x a odviedla jednou sumou do poisťovne až v septembri. A neviem, že by bolo niekde napísané, že by som musela zaplatiť jednou sumou. Takže keď im tam pošlem platbu aj na 3x a do poznámky pri úhrade napíšem, že je to nedoplatok r.2005, zase v tom nevidím problém.
alušik
08.06.06,09:49
Neviete niekto o editovateľnom PDF tlačive - OZNÁMENIE ZAMESTNÁVATEĽA o preplatkoch a nedoplatkoch za jednotlivých zamestnancov?
Jana Motyčková
08.06.06,10:10
Neviete niekto o editovateľnom PDF tlačive - OZNÁMENIE ZAMESTNÁVATEĽA o preplatkoch a nedoplatkoch za jednotlivých zamestnancov?
Ty si tuším spomínala, že máš náš program na RZP, tam ešte pdf Oznámenia nie je, ale bude. Ak to budeš robiť s tým, tak sa s tým netráp, vytlačí sa Ti zo sofvéru.
ROMICKO
08.06.06,12:31
Prosím o radu.
Akým spôsobom správne vyplatiť preplatok poistného alebo
strhnúť nedoplatok poistného z ročného zúčtovania zdravotného poistenia ?

Preplatok bude zdanený/nezdanený ?
Nedoplatok je uznateľným daňovým výdavkom roku 2006 ?
alušik
08.06.06,13:01
Prosím o radu.
Akým spôsobom správne vyplatiť preplatok poistného alebo
strhnúť nedoplatok poistného z ročného zúčtovania zdravotného poistenia ?

Preplatok bude zdanený/nezdanený ?
Nedoplatok je uznateľným daňovým výdavkom roku 2006 ?

Ak bude mať poistenec preplatok - tento si zdaní pri podaní daňového priznania za rok 2006. Nedoplatok bude normálnym daňovo uznaným výdavkom r.2006. Rovnako aj zamestnanec bude mať o nedoplatok ponížený základ dane v tom mesiaci, kedy mu bude nedoplatok zrazený.
m_miriam3
13.06.06,07:33
Chcela by som sa opýtať :
Zamestnávateľ, ktorý vykonal RZZP musí vyplnené tlačivo odovzdať na pobočku príslušnej zdravotnej poistovne do 30.6.2006?
Ďakujem
chudaska
13.06.06,11:18
Pri zamestnancovi, typ A mi vyšiel nedoplatok za zamestnanca 71 Sk a 184 Sk za zamestnávateľa, nakoľko za zamestnanca mi vyšiel nedoplatok len 71 Sk, zo zákona nemám povinnosť mu to oznámiť ale strhnúť zo mzdy mu to musím? Zvláštny zákon,určite mu dám vedieť prečo mu strhávam 71 Sk.
alušik
13.06.06,12:07
Pri zamestnancovi, typ A mi vyšiel nedoplatok za zamestnanca 71 Sk a 184 Sk za zamestnávateľa, nakoľko za zamestnanca mi vyšiel nedoplatok len 71 Sk, zo zákona nemám povinnosť mu to oznámiť ale strhnúť zo mzdy mu to musím? Zvláštny zákon,určite mu dám vedieť prečo mu strhávam 71 Sk.
Áno, je to tak. Strhneš, ale nie si povinná oznámiť...
m_miriam3
14.06.06,05:56
Ak zamestnávateľ vykonáva RZZP za zamestnancov je povinný tieto vyplené tlačivá odovzdať zdr. poistovni?
Ďakujem.
Miriam
MajaV
14.06.06,06:11
Pri zamestnancovi, typ A mi vyšiel nedoplatok za zamestnanca 71 Sk a 184 Sk za zamestnávateľa, nakoľko za zamestnanca mi vyšiel nedoplatok len 71 Sk, zo zákona nemám povinnosť mu to oznámiť ale strhnúť zo mzdy mu to musím? Zvláštny zákon,určite mu dám vedieť prečo mu strhávam 71 Sk.

Myslím, že mu to máš oznámiť, citujem paragraf 19 odsek 13:

(13) Zamestnávateľ, ktorý vykonal ročné zúčtovanie poistného za zamestnanca, je povinný v lehote ustanovenej v odseku 1 oznámiť zamestnancovi výšku jeho nedoplatku alebo preplatku a zúčtovať ho zamestnancovi najneskôr v lehote ustanovenej v odseku 11.
chudaska
14.06.06,06:23
Miriam, ak to robí zamestnávateľ za zamestnanca, musí zamestnávateľ doručiť za zamestnanca tieto tlačivá do poisťovne, dokonca to podpisuje mzdová účtovníčka nie zamestnanec.

MajaV,som povinná oznámiť zamestnancovi výšku jeho nedoplatku alebo preplatku, ale v zákone sa píše, že len vtedy ak výška presiahne 100 Sk, ale zraziť mu musíš aj keď je nedoplatok 50 Sk, z poisťovne mám to tak odobrené že uhradiť sa musí vtedy, keď nedoplatok za zamestnanca a za zamestnávateľa spolu presiahne 100 Sk, to mi odpísali z Dôvery.
MajaV
14.06.06,06:50
Chudaska, v odseku 13, ktorý som citovala, sa nič nehovorí o tom, že sa zamestnancovi oznamuje len vtedy, ak výška nedoplatku dosiahne najmenej 100 Sk.

Hranica 100 Sk je uvedená v odseku 10, ale tam sa hovorí o povinnosti oznámiť ostatným platiteľom výšku nedoplatku/prelatku.
Tak je to v zákone.
chudaska
14.06.06,07:09
MajaV v poučení na vyplnenie dokladu o výške príjmu a o preddavkoch, podľa §19 ods. 5 zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení (mám to vytlačené zo stránky z ministerstva zdravotníctva) sa v ods. 5 píše:Ak ročné zúčtovanie za rok 2005 vykoná za zemestnanca zamestnávateľ a výsledkom ročného zúčtovania je nedoplatok zamestnanca 100 Sk a vyšší alebo preplatok zamestnanca 100 Sk a vyšší, zamestnávateľ je podľa §19 ods. 10 zákona povinný písomne oznámiť zamestnancovi najneskôr do 31.júla 2006 nedoplatok alebo preplatok zamestnanca.
MajaV
14.06.06,07:28
MajaV v poučení na vyplnenie dokladu o výške príjmu a o preddavkoch, podľa §19 ods. 5 zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení (mám to vytlačené zo stránky z ministerstva zdravotníctva) sa v ods. 5 píše:Ak ročné zúčtovanie za rok 2005 vykoná za zemestnanca zamestnávateľ a výsledkom ročného zúčtovania je nedoplatok zamestnanca 100 Sk a vyšší alebo preplatok zamestnanca 100 Sk a vyšší, zamestnávateľ je podľa §19 ods. 10 zákona povinný písomne oznámiť zamestnancovi najneskôr do 31.júla 2006 nedoplatok alebo preplatok zamestnanca.

Viem, že je to tak v poučení napísané. Ja Ti nechcem vnucovať svoj názor, ale v zákone je to tak, ako som písala vyššie. §19 ods. 10 zákona hovorí o oznámení preplatku/nedoplatku ostatným platiteľom poistného (ostatným zamestnávateľom). §19 ods. 13 hovorí o oznámení preplatku/nedoplatku zamestnancovi.
chudaska
14.06.06,08:08
Môj názor ale je, že treba zamestnancovi oznámiť, aj keby som mu strhávala 50 Sk, aby vedel za čo to je. No ten zákon je hrozne nešťastný a človek si musí domýšľať a čítať aj medzi riadkami.
resola
10.07.06,17:16
Aké povinnosti ma zamestnávateľ , ktorého o RZ ZP nepožiadal nikto zo zamestnancov , nakoľko maju minimalnú mzdu.
Jaroslávka
12.04.07,11:54
Ja mám problém s RZ za rok 2005 a to:
Môj známy pracuje od 1.7.2005 v ČR v automobilke KIA.Od 1.1.2005 do 30.6.2005 bol dobrovoľne nezamestnaný.
ZP mu vydala tlačivo, aby si podal RZ za rok 2005, on ho posunul mne ako účtovníčke.Mala som sa priznať, že neviem.
Od 1.1.2005 do 31.8.2005 štát platil poistné aj za neho, od 1.9.20025 by za takúto osobu už neplatil.
Aké tlačivo mám použiť, má on vôbec nedoplatok?
Doplatí si len dobrovoľne ?
Som z toho paf.
Prosím poraďte.
Jaroslávka
Jaroslávka
12.04.07,11:59
Ja mám problém s RZ za rok 2005 a to:
Môj známy pracuje od 1.7.2005 v ČR v automobilke KIA.Od 1.1.2005 do 30.6.2005 bol dobrovoľne nezamestnaný.
ZP mu vydala tlačivo, aby si podal RZ za rok 2005, on ho posunul mne ako účtovníčke.Mala som sa priznať, že neviem.
Od 1.1.2005 do 31.8.2005 štát platil poistné aj za neho, od 1.9.20025 by za takúto osobu už neplatil.
Aké tlačivo mám použiť, má on vôbec nedoplatok?
Doplatí si len dobrovoľne ?
Som z toho paf.
Prosím poraďte.
Jaroslávka