rondos
16.07.14,08:06
Akým spôsobom sa správa dohoda o pracovnej činnosti popri TPP.? Dohoda je na inú pracovnú činnosť, ale nemôžem presne stanoviť kedy ju bude vykonávať, Čiže je to nepravidelný príjem? Čo vyplýva pre mňa ako zamestnávateľa ? Ako sa to správa pri zúčtovaní výplaty ?
Ďakujem
Zuzanka_ba
16.07.14,19:16
Zdravím,
od 1.7.2014 sa veci menia, DPČ je vždy pravidelný príjem. Aj predtým by bola bývala posudzovaná ako pravidelný príjem, keďže trvanie je viac ako mesiac a vyplácať budete pravdepodobne mesačne.
Treba prihlásiť s typom 5. DPČ s pravidelným príjmom do SP. Do ZP prihlásiť kódom 2D dohodár. V mesačnom výkaze do SP bude dotyčný dvakrát, raz ako zamestnanec a raz ako dohodár. Vo výkaze ZP bude len raz, má to isté RČ.
Mzdový program by mal mať možnosť pridať k zamestnancovi dohodu, ak treba kontaktuje dodávateľa.
JML79
16.07.14,19:36
V pripade, ze dohoda bude trvat vo viacerych mesiacoch Od 1.7.2014 je mozne uzatvorit takuto dohodu o pracovnej cinnosti len na pravidelny prijem, nakolko mzda musi byt vyplatena najneskor do posledneho dna nasledujuceho mesiaca. Jedine ak by dohoda o prac. cinnosti zacala a skoncila v tom istom mesiaci slo by o nepravidelny prijem. Teda nejde o to ako casto sa bude praca vykonavat. Ak ppojde o prav. prijem platia sa riadne vsetky odvody na SP. Ak pojde o neprav. prijem neplati sa odvod na poist. v nezamestnanosti a nemoc. poistenie. Taktiez sa plati ZP. Ak by slo o inval. Dochodcu odvod na ZP z dohody neplati a na Sp plati len IP a SP, ak by bol star. Dochodca tak plati odvod na SP no a zamestnavarel vzdy plati aj UP, GP a RFS na SP bez ohladu ci je alebo nie je dochodcom.
zuzanna
17.07.14,04:16
aj ked dohodar pracuje nie kazdy mesiac ale napr. kazdy druhy mesiac 2 dni aj vtedy to je pravidelny prijem???
rondos
17.07.14,05:18
Ciže keď ho k 31.7.2014 odhlásim z nepravidelného príjmu bude ok ?
ďakujem
anika
17.07.14,05:54
dôležité nie je, či mal každý mesiac vyplatenú nejakú odmenu, ale či má na výplatu odmeny právo každý mesiac, podľa znenia dohody....čiže podľa toho ako je to dohodnuté v Dohode, podľa toho sa stanovuje, či je to alebo nie je pravidelný príjem.
nepravidelný príjem: - môže ale nemusí dostať odmenu každý deň,
- bude poberať odmenu raz za dva mesiace,
- bude poberať odmenu 1/4 - ročne atď. alebo dostane odmenu až po skončení dohody, resp. po vykonaní práce.
zuzanna
17.07.14,07:03
ja to chapem ale teraz od 01.07. pri dohode o pracovnej cinnosti neviem ci ju nechat ako nepravidelny prijem alebo uz to musi byt pravidelny aj ked nepracujem kazdy mesiac ja som z toho jelen uplne
anika
17.07.14,08:48
podľa mňa bude potrebné zmeniť túto Dohodu o PČ na pravidelný príjem, ja by som ju odhlásila z terajšej Dohody a prihlásila hneď na novú a aj napísala novú Dohodu, ale aj by som si to overila v Soc.poisťovni.
zuzanna
18.07.14,16:56
no ked na sociálnej sa na mna divali ze co od nich chcem
anika
28.07.14,10:19
na stránke Soc. poist. som našla ešte toto:
Ak sa počas trvania povinného dôchodkového poistenia zamestnanca zmení spôsob odmeňovania tak, že namiesto nepravidelného príjmu bude mať právo na pravidelný mesačný príjem, zamestnancovi dňom, ktorý predchádza dňu, za ktorý mu patrí pravidelný mesačný príjem, zaniká povinné dôchodkové poistenie. Zároveň odo dňa nasledujúceho po dni zániku povinného dôchodkového poistenia mu vzniká povinné dôchodkové poistenie zamestnanca s pravidelným mesačným príjmom.