Andrej Adinko Hanák
16.07.14,09:16
Dobry den. Prosim Vas potreboval by som poradit. Vedla nas kupil stary dom s8 arovym pozemkom. Dom si prerobil, to je vsetko v poriadku, lenze- nas dom bol volakedy posledny a vedla nas bola cesta na pole, ktora patrila Urbarom. Sused vyparceloval zahradu este na dva pozemky a predal ich lebo ze ved tu ma pristupovu cestu, ktora je zakreslena. A teraz sa pytam, kolko metrov mozem uiadat aby bola pristupova cesta od mojho domu? Domy su stavane tak ze au nalepene na susednom pozemku
misoft
16.07.14,07:26
Trochu nejasné vysvetlenie - predpokladám - tri domy + tri pozemky, na ktorých tie domy sú - pekne v rade za sebou. Sused predal predné pozemky (a istotne sa neohliadal na prístup k poslednému pozemku) bez ťarchy. Ty ako vlastník pozemku s budovou, ktorá tam stála, máš minimálne právo prechodu cez predné pozemky. Ak sa potrebuješ dostať k svojmo pozemku i s vozidlom (pre prípad dovozu materiálu a pod) musíš mať i právo prejazdu.
V tom prípade treba podať na súd návrh, aby sa zriadilo právo prejazdu na predné pozemky v tvoj prospech a toto sa zaznačilo do LV týchto pozemkov ako ťarcha (právo prechodu a prejazdu). Môžeš to podať i ty - pretože ak nemáš toto právo, je ti odopreté právo (lebo susedia sa môžu zaťať) nakladať a spravovať svoj majetok. Tam už na metroch nezáleží - hlavné je, aby si mal prechod. (Bežne sa počíta s 2,5-3m šírky).