majusa181
16.07.14,12:09
Dobry den,priatel rucil svojmu bratovi,ten neplatil tak ako rucitelovi mu exekutor zablokoval ucet a dal navrh na vyplatenie celej sumy,to sa nestalo,tak uz druhy mesiac mu stahuju 1/3 z platu,ale stale ma aj zadrzany ucet.moze mu exekutor stahovat zrazky zo mzdy a zaroven zadrziavat ucet?nejako sa mi to nezda,okrem toho na ucte je v povolenom precerpani 150e a ked mu ho zadrziava exekutor,nechodi mu tam vyplata banka chce aby tych 150e vyplatil ale v banke mu povedali ze sa to neda,kym mu exekutor neuvolni ucet,je to kruh,neviete niekto poradit prosim?
Zuzanka_ba
16.07.14,20:39
Ahoj,
podľa exekučného poriadku poriadku môže vykonávať exekúciu viacerými spôsobmi naraz, t.j. aj zrážkou zo mzdy aj exekúciou na účte. Nie je mi jasné, ako to bolo s povoleným prečerpaním. On bol v mínuse už predtým, než mu exekútor zablokoval účet? A teraz nemôže vyrovnať kontokorent, lebo má zakázané nakladať s majetkom od exekútora? Aby sa vyhol problémom ešte aj s bankou, odporučila by som vyrovnať dlh, môžeš mu prostriedky poslať či vložiť ty. Ak máš vysvetlenie aký problém s kontokorentom presne nastal, doplň do otázky, nie je mi to jasné.

Dávam do pozornosti § 104, odsek 2 exekučného poriadku. Je potrebné, aby priateľ oznámil banke, že prostriedky, ktoré sú pripisované na účet sú jeho mzda, a teda podľa uvedeného paragrafu sa nesmú odpísať prostriedky, ktoré by sa nesmeli zraziť zo mzdy.
Výpočet sa riadi vyhláškou
http://www.zbierka.sk/sk/predpisy/268-2006-z-z.p-9352.pdf
plus novelizácia
http://www.zbierka.sk/sk/predpisy/216-2013-z-z.p-35257.pdf
Životné minimum je momentálne 198,09 EUR mesačne na jednu plnoletú fyzickú osobu, naštudujte si, prerátajte.
Banke treba jej napísať presne o akú sumu ide (nečakajte či sa vás banka opýta, rovno to napíšte).
Týmto spôsobom si zabezpečí mesačne aspoň nejaký príjem.
Odporučila by som pokúsiť sa s veriteľom dohodnúť na nižšej sume zrážok. U exekútora so žiadosťou nepochodíte, on vám v ústrety vychádzať nebude.
§ 104
Pohľadávky nepodliehajúce exekúcii
(1) Exekúcii odpísaním z účtu v banke nepodliehajú prostriedky na účte do výšky 99,58 eura a prostriedky, ktoré sú výslovným vyhlásením povinného určené na výplatu miezd jeho zamestnancov na výplatné obdobie najbližšie dňu, keď bol banke doručený príkaz na začatie exekúcie prikázaním pohľadávky z účtu v banke. Ak má povinný viac účtov, exekúcii nepodliehajú prostriedky na účte do výšky 99,58 eura len na jednom z nich.
(2) Ak má povinný zasielanú mzdu alebo iné príjmy na účet v banke, exekúcii odpísaním z účtu v banke nepodliehajú ani prostriedky do výšky sumy, ktorá sa podľa zákona nesmie povinnému zraziť z mesačnej mzdy alebo z iných príjmov, a to od momentu, keď táto skutočnosť bola banke oznámená. Povinný na žiadosť banky oznámi výšku tejto sumy. Ak exekútor nesúhlasí s výškou sumy, ktorú uviedol povinný, pre banku je rozhodujúca výška sumy, ktorú označil exekútor.
http://www.zakonypreludi.sk/zz/1995-233

Čo sa týka odseku 1 a sumy 99,58 EUR, je to jednorazová suma, ktorá mala zostať na účte - nech zistí či má niečo také blokované, prípadne bude treba požiadať banku o uvoľnenie tejto sumy (toto opatrenie zákonodarci vymysleli, aby povinný nezostal úplne bez peňazí).
Ozaj, a ak sa môžem opýtať, ako je na tom brat? Aj on má exekúciu? Tvoj priateľ by prípadne mohol vymáhať od brata peniaze čo musí splácať.
majusa181
17.07.14,03:59
No priatel bol v debete 500e,ale kym mu na ucet chodila vyplata tak to bolo v poriadku,ked nastala ta exekucia,priatel mal na ucte okolo 350 e,,a teraz ked sa pozrie na ucet cez ib tak tam ma -150e cize mi predpokladame ze banka si vzala 350e za ten debet ale este 150e priatel musi vyplatit tak bol v banke a povedali mu ze to nemoze vyplatit lebo vsetko co vlozi na ucet podlieha exekutorovi,tak ako to ma vyplatit?volal vcera s exekutprom ci mu nemoze odblokovat ucet,tak povedal ze len v tom pripade,ak jeho brat poda ziadost o splacani aspon 200e mesacne,cize nadalej by mal priatel zrazky,aj jeho brat by splacal 200e,az vtedy mu odblokuju ucet,cize nevybavil nic,a co sa ttyka jeho brata,on tvrdil ze nema exekuciu,to nam neslo do hlavy,ale exekutor tvrdi ze ma aj on,len on nema stalu pracu peniaze dostava na ruku nie na ucet,takze jeho brat neprisiel o nic,ja som z toho uplne na nervy,a samozrejme bratovi to vyhovuje ze priatelovi stahuju z uctu,takze mam pocit ze sme v pasci a jedine to cele vyplatit .
majusa181
17.07.14,04:04
Mojmu priatelovi uz nechodi vyplata na ucet,chodi si po nu osobne na mzdove kde mu da na ruku a tretinu mu vezme,on na svoj ucet nesmie vlozit nic
majusa181
17.07.14,04:33
Este by ma zaujimalo ake moze mat nasledky do buducna pre priatela ta exekucia, lebo planovali sme a urcite budeme chciet hypoteku a ja sa toho bojim ze priatel ju nikdy nedostane,je tam nejaka lehota ked skonci ta exekucia ci ako to je?
Zuzanka_ba
17.07.14,16:04
To je blbosť že nesmie vložiť. On má zakázané nakladať s majetkom, nemá zakázané pracovať a mať príjem. Práveže nezaslaním výplaty na účet sa vyhýba exekúcii, ktorá je na účet daná!! Lebo z peňaženky mu exekútor nezoberie.
Zuzanka_ba
17.07.14,16:10
Exekúcia nanešťastie má následky. Ak to bol bankový úver, tak je v registri SBCB, kde sú údaje o dlžníkoch a ručiteľoch, vedený ako ručiteľ. Banky si tento register vždy pred poskytnutím overujú, keď sú tam negatívne záznamy, môže banka úver neposkytnúť.
Ak je už úver v štádiu exekúcie na tvojho priateľa, záznamy o platení alebo neplatení bratovho dlhu sa vyskytujú v registri, a nie sú dobré.
Info na stránke SBCB http://www.sbcb.sk/otazky.html
dá sa vyžiadať aj výpis, kde si môže pozrieť, aké záznamy tam presne o ňom sú.
Záznamy sa automaticky odstraňujú po 5 rokoch od splatenia záväzku.
majusa181
17.07.14,16:15
Tak ja neviem potom,jemu uctovnicka da uz len 2/3 z vyplaty,.vsetko co vlozi na ucet strati,ak.by mu tam prisla vyplata cela,pride o celu vyplatu,pokial viem,tak uctovnicka posiela exekutorovi danu sumu,ktoru mu zadrzi,ma to aj vo vyplatnej paske
Zuzanka_ba
17.07.14,16:23
Tak ešte raz: priateľ mal povolený debet -500 eur. V čase začatia exekúcie mal na účte -150 eur, takže ešte ďalších 350 bolo disponibilných (mohol ešte 350 minúť). Takto to bolo? Treba si uvedomiť, že tie peniaze čo ide do mínusu, nie sú jeho, ale banky, sú požičané.
Banka mu asi zrušila povolené prečerpanie??? Takže musí vyrovnať prečerpanie 150 eur. Ak ich nemôže vložiť on, vlož mu ich na účet ty. Pokiaľ nie je vyrovnaný dlh až na 0, tak zatiaľ jeho bežný účet slúži v podstate ako úverový účet.
Na vašom mieste by som sa poradila s právnikom alebo aspoň niekým kto je skúsenejší v týchto veciach, za účelom riešenia vymáhania peňazí od brata. Exekútorovi je ľahšie vymôcť peniaze od tvojho priateľa, lebo má zistiteľný príjem.
Zuzanka_ba
17.07.14,17:42
Veď ako si písala, exekúcia je aj na účte. Takže keď úmyselne nedáva výplatu posielať na účet ale berie ju v hotovosti, vyhýba sa jej. Už som písala že exekúcia môže prebiehať zároveň aj zrážkou aj exekúciou na účte.
Napísala som aj postup, ako sa dostať aspoň k časti výplaty. Naozaj je potrebné snažiť sa dosiahnuť znesiteľné riešenie, treba skúsiť dohodu s veriteľom. A zároveň riešiť brata, veď on to spôsobil.