rennka
16.07.14,12:37
Vo firme kúpili nový stroj, ktorým sa zvýšilo riziko hluku tak, že pracovníci sú zaradení do 3 rizikovej kategórie. Z toho vyplýva, že zamestnávateľ im má prispievať do 3 piliera dds. Nie je mi celkom jasné, či si musia prispievať nejakou sumou aj samotní zamestnanci, alebo stačí len príspevok zamestnávateľa? Vďaka
Chobot
16.07.14,11:51
Zákon ukladá povinnosť platiť príspevky v tomto prípade iba zamestnávateľovi. Výška príspevku je podľa § 13 ods. 3) 2% z vymeriavacieho základu na dôchodkové poistenie. Pre zamestnanca nie je určená výška príspevku, môže si sám určiť, ak chce aj on prispievať.
rennka
17.07.14,05:46
Ďakujem Chobot, len som nasla že :V súvislosti s touto zákonnou povinnosťou zamestnávateľa vzniká povinnosť aj uvedenému okruhu zamestnancov (vykonávajúcich práce zaradené na základe rozhodnutia orgánu na ochranu zdravia do kategórie 3 alebo 4) uzatvoriť účastnícku zmluvu... Tak som zneistela, či vlastne sú alebo nie sú zamestnanci povinní prispievať.
Chobot
17.07.14,06:56
Uzatvoriť účastnícku zmluvu je jedna vec a prispievať je druhá vec. Z toho, že je uzatvorená zmluva nevyplýva zamestnancovi povinnosť prispievať na DDS.

Tá povinnosť uzatvoriť zmluvu je daná zákonom preto, lebo ak je raz daná povinnosť zamestnávateľovi prispievať na tieto kategórie a nie je uzatvorená zmluva, tak objektívne nemôže svoju povinnosť splniť. Preto zákon zároveň ukladá zamestnancovi uzatvoriť zmluvu, aby zamestnávateľ mohol podľa zákonna posielať povinný príspevok.

Mohol by sa nájsť nejaký tvrdohlavec, ktorý by si tú zmluvu just neuzatvoril, keby to nebolo zo zákona povinné.
rennka
17.07.14,07:25
Ano, je mi jasné, že zamestnávateľ musí mať uzavretú ,,Zamestnávateľskú zmluvu“ ale pochopila som to tak, že účastnícku zmluvu uzatvárajú zamestnanci: ... vzniká povinnosť aj uvedenému okruhu zamestnancov uzatvoriť účastnícku zmluvu....