hevea
16.07.14,13:44
Dodávateľ aj ja sme platcami DPH.Môžem uplatniť odpočet DPH z takejto faktúry? Ďakujem.
kn-alka
16.07.14,11:46
nie, nemôžeš, je to predsa česká DPH, nie slovenská
Ak ste obaja platcami DPH, daj faktúru dodávateľovi prerobiť - ak teda vznikol nárok na 0% DPH
hevea
16.07.14,11:58
To znamená, že nevstupuje ani do kontr. výkazu? Prerábanie je problém. Inými slovami: DPH zaplatím 2x. Raz čechom a raz tu. To som nadšený.
kn-alka
16.07.14,12:10
aké 2x ???? NIKAM do DPH ani do KV to nedávaš !!! So slovenskou DPH to nemá vôbec nič spoločné.
kn-alka
16.07.14,12:12
nejde tu o samozdanenie !!
hevea
16.07.14,13:21
ďakujem za odpovede, je to jasné,na tom už nič nevymyslím. Dovolím si však poznámku k tomu 2x. Prvýkrát je,keď som tovar kúpil(zaplatil som aj DPH),druhýkrát, keď som tovar predal.
Jarka 1
16.07.14,16:10
Nemyslím si, že len preto, že je nesprávne vystavená faktúra nejde o samozdanenie. DPH z tohto obchodu - dodanie tovaru na územie SR predsa patrí nášmu štátu.
Dokonca som sa stretla s riešením, že ak fa nebude opravená, musí sa samozdaniť z celej výslednej sumy vrátane českej DPH.
kn-alka
16.07.14,16:12
musíš kalkulovať s cenou s DPH - keďže nemáš nárok na odpočet - preto treba s dodávateľmi dopredu komunikovať a tovar nakupovať v zahraničí bez DPH
bea
17.07.14,07:47
Samozdanenie treba urobiť. A tiež som sa stretla s názormi, že z celej sumy - teda aj s českou DPH.
Ale napr. v PP je uvádzaný podobný prípad a aj návrh riešenia
http://www.pp.sk/1566/Chybne-vystavena-faktura-z-Nemecka-a-samozdanenie_DUPP40065.aspx
V tomto príspevku sa hovorí o sume bez DPH.....
Betina2
17.07.14,18:32
Máš vo faktúre uvedene slovenské IČ DPH ? potom písomne resp inak preukázateľne žiadaj o opravu dokladu, prípadný preplatok sa dohodni nech vrátia alebo ak je ďalšia dodávka v rovnakom období, potom nech započítajú preplatok na úhradu. Každopádne ak máš na faktúre svoje IČ DPH musíš samozdaniť. Argumentuj dodávateľovi s tým, že aj on ušetrí na českej DPH, o sumu českej DPH na ich faktúre totiž do vlastného českého rozpočtu odvedú oni viac ako by museli-na to sa chytia neboj . Pokiaľ slovenské IČ DPH na faktúre chýba, potom Česi vystavili správne a je už len na vašej dohode či faktúru opravia alebo nie. V prípade chýbajúceho slovenského IČ DPH na faktúre nejde o samozdanenie a dph si nemôžete odpočítať. Ak však žiadate o vrátenie DPH zaplatenú v iných členských štátoch, bolo by myslím možné si ju žiadať späť ako refund. Držím palce.
Jarka 1
18.07.14,08:18
Zaslala som dotaz na fin. správu a odpoveď prišla takmer okamžite.
Takže bez ohľadu na to, či je uvedené, alebo neuvedené IČ DPH odberateľa na faktúre, má povinnosť samozdaniť. Nárok na odpočet som sa nepýtala. Ale predpokladám, že keď nemá uvedené svoje IČ DPH na fa, tak je fa nesprávna a nemá nárok na odpočet. Zaplatiť musí.

Dobrý deň,

nadobudnutie tovaru podľa § 11 zákona o DPH je predmetom dane vtedy, ak nadobúdateľ (kupujúci) má pridelené identifikačné číslo pre DPH v SR; nadobúdateľ získa právo disponovať s tovarom ako vlastník; predávajúci má pridelené identifikačné číslo pre DPH v inom členskom štáte; tovar je z iného členského štátu fyzicky dodaný do tuzemska, t. j. prepravený do tuzemska, pričom preprava tovaru môže byť uskutočnená dodávateľom alebo odberateľom, alebo inou osobou na účet dodávateľa alebo odberateľa a nadobudnutie tovaru je za odplatu.
Pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu vzniká osobe, ktorá je povinná platiť daň z nadobudnutia tovaru, daňová povinnosť. Základ dane sa určí v zmysle ustanovenia § 23 zákona o DPH na základe dokladu, ktorý vyhotovil dodávateľ. Platiteľ dane do základu dane nezahrnie daň zaplatenú v inom členskom štáte (v uvedenom prípade odporúčame obrátiť sa na dodávateľa s požiadavkou opraviť doklad, t. j. vystaviť doklad bez dane).

S pozdravom,
Ing. Katarína Kopanicová
Kontaktné centrum podpory
Finančné riaditeľstvo SR
bea
18.07.14,08:34
Z toho, že uvedená faktúra z ČR podlieha "samozdaneniu", vyplýva, že ju treba uviesť aj do KV.
Betina2
21.07.14,05:48
Ďakujem :)