jonky2
16.07.14,16:54
Pred mesiacom sme predali z osobnych dovodov (dlhodoba PN) auto, ktore sme pouzivali iba 2,5mesiaca, mali vo vlastnictve asi 3,5 mesiaca. Je to 11rocne auto, ktore pocas nasho uzivania jazdilo bez problemov. Pred predajom sme ho kupujucim doviezli do autoservisu ktory si vybrali a nechali obhliadnut + skusobna jazda, povedali sme im o vsetkych chybach o ktorych sme vedeli. Teraz, po mesiaci od kupy oni ale objavili dalsie chyby, ktore bez opravy vraj spravia auto nepojazdnym. My sme o nich nevedeli a teda na nich ani neupozornili, v zmluve sme ale mali uvedene, ze auto kupuju v stave v akom je, a ze nanho nedavame ziadnu zaruku. Oni teraz ale od nas pozaduju zaplatenie opravy (predbezne 1500 eur) inak chcu odstupit od zmluvy. Maju na to pravo? ako by sme mali postupovat??
draik
16.07.14,15:37
Špekulantov je veľa na oboch stranách. Z daného popisu by som ich odkázal na zmluvu. Na súde by museli dokazovať znaleckými posudkami. Dôležitý je stav v momente predaja, nie to, že auto bude nepojazdným v budúcnosti. Ak ste teda nič nezamlčali, nemali by ste prípadný súd prehrať.
misoft
16.07.14,19:04
Pri predaji ste ich upozornili na chyby a závady, o ktorých ste vedeli. Vozidlo bolo prehliadnuté servisom, ktorý si vybral kupujúci, bola vykonaná skúšobná jazda. Splnili ste všetky podmienky, ktoré ste potvrdili kúpnou zmluvou. V zmluve je uvedená klauzula o kúpe a predaji vozidla ad hoc - tak ako je!
Teda: nemajú žiadny nárok na nejakú náhradu, pretože pri 11 ročnom vozidle nemôžete ani vy vedieť, čo sa v budúcnosti pokazí. Ak to dajú na súd (ako draik naznačil) - prehrajú to, pretože im predložíte všetky fakty, ktoré ste vykonali spoločne (predávajúci i kupujúci) pri transakcii.

Napíšte im, že nezodpovedáte za chyby, ktoré sa stali po prevode vozidla a odvolajte sa na zmluvu. Upozornite ich na fakt, že vozidlo bolo odborne prehliadnuté, vyskúšané - dokonca NIMI určeným servisom.
lapejko
16.07.14,19:33
1500 eur do 11 ročného auta??? Motor s prevodovkou z vrakoviska s výmenou toľko nestojí, čo je to za závadu?
lujza.j
16.07.14,20:14
stále nechápem...čo kupca 11r auta čaká....lebo sú veci , ktoré zrovna mohli odísť...alebo akože odišli a daný len skúša..
..keby som mala predávať "berušku" čo decko na nej jazdí dám ju asi na dieli alebo zošrotovať....len aby som sa nenaťahovala z nejakým blbcom....
Peggynka
17.07.14,04:49
Čistá špekulácia...Sused predal rómom,za týždeň prišli vrátiť (bo nedobre) a najazdené o 1500km viac.Požičovňa zadarmo,previezla sa família a auto vrátili.
Keď máš papier z prehliadky,nemyslím,že by na súde uspeli.Dodržal si všetko,čo treba.Tak sa ešte kukni,koľko na ňom najazdili,aby si vedel o co go.
Pohľad z druhej strany-videl si?
http://www.porada.sk/t206764-skryta-vada-po-kupe-ojazdeneho-vozidla.html
Chobot
17.07.14,07:02
Pre boha, nech už sa ľudia zobudia. Veď keď kupujú staré auto, nemôžu čakať, že im bude ďalších 10 rokov jazdiť bez toho, aby do toho niečo neinvestovali. Predchádzajúci majiteľ skutočne nemusí mať vedomosť o nejakej vade, ktorá sa prejaví hoci aj mesiac po kúpe. Na strarších autách sa stále niečo kazí, stále treba niečo meniť či opravovať.

Ak chce niekto spoľahlivé auto so zárukou, nech si kúpi nové. A nie žgrlošiť na starom a potom sa stále sťažovať ako urazené decko, že sa niečo pokazilo.

Odkáž kupujúcemu, že kúpil ojazdené auto a že chyby, ktoré sa prejavujú, vyplývajú z počtu najazdených kilometrov a časového opotrebenia auta, o čom pri kúpe vedel a preto za to nezodpovedáš. Nech ho aj porazí.
arizona
17.07.14,08:01
Pri 11 rocnom aute sa budu postupne chyby objavovat stale. Auto sa jednoducho opotrebovava, to mali kupujuci vediet.
Ty si urobil maximum,vysiel si im v ustrety s tou prehliadkou v servise, takze mozes mat svedomie ciste.

Zo strany kupujuceho to vidim ako spekulaciu,aby z teba vytrieskali co najviac. Nedaj sa vydierat a posli ich do certa. Lebo budu za tebou chodit aj nadalej a budu chciet preplacat vsetko, co casom na aute odide...Auto uz mesiac pouzivaju, niektore zavady mohli sposobit aj oni, ved soferi su vseliaki.
Kupovali stare,ojazdene auto, vedeli o tom, takze si mali byt vedomi, ze co ich caka...
Ferdosondo
17.07.14,08:54
Predávajúci zodpovedá aj za závady o ktorých nevedel, príp.zatajil pri predaji.
Na kupujúcom je, aby dokázal, že vada bola už pri kúpe. Kupujúci v tomto prípade ťahá za kratší koniec, pretože auto bolo prezreté v servise v čase predaja, dokonca ním určenom. Ozval sa až po mesiaci, tak tam bude ťažko dokazovať vadu v čase kúpy.
O akú závadu ide?
jonky2
17.07.14,09:15
Takze, upresnim to -cast problemu je zavada na kt. sme ich upozornili, a to ze casom bude treba vymenit spojku aj ked nikto nevedel urcit kedy, teraz ale treba vraj vymenit spojku aj so zotrvacnikom (pokial viem, vymiena sa to stale naraz) a zaroven je nejaky problem s valcom - o valci sme netusili, za ten kratky cas co sme auto mali, sme ho nedavali rozoberat a bez toho sa na to prist nedalo. neviem presne, co s tym valcom je. nemyslim ale, ze donho bolo zasahovane, skor predpokladam ze to bude skor opotrebenim.
jonky2
17.07.14,09:24
Nemyslim si, ze su to spekulanti, skor su zufali, lebo nemaju peniaze na tu opravu, ostali bez penazi i auta, tak skusaju.. co chapem, ale tak zase tiez nemame na rozdavanie, no chceme sa zachovat koser..
jonky2
17.07.14,09:26
vid nizsie pri komentari k prispevku ferdosondo
Chobot
17.07.14,09:26
Inak celé to okolo tých jazdených áut je nejaké divoké. Si predstav, že predáš auto, kupujúci pôjde o týždeň do servisu a povedia mu, že sú opotrebované brzdy aj kotúče a treba ich vymeniť.

Evidentne táto "závada" existovala už v čase predaja, no predávajúci o tom nemusel vedieť (veď pred predajom nebude zisťovať, nakoľko sú opotrebované platničky a disky, ak mu to ešte normálne brzdí). A teraz čo? bude platiť ešte aj výmenu bŕzd? Podľa mňa to je blbosť, veď kupujúci kupoval ojazdené auto a mohol rátať s tým, že brzdy môžu byť už opotrebované a na hranici svojich možností. Alebo si mal stav bŕzd skontrolovať pred kúpou a buď akceptovať predajnú cenu alebo zjednať zľavu.

Vidím, že si doplnil odpoveď.

Nuž, spojka sa nemení spolu so zotrvačníkom. Spolu sa zvykne meniť spojková lamela (s obložením), prítlačný tanier a ložisko. Zotrvačník sa nemá prečo meniť, ten by od spojky nemal byť opotrebovaný.

Ale to je ako s tými brzdami - o tom si nemohol vedieť, veď si ten zotrvačník nevidel. To by si musel rozobrať celé auto, aby si vedel kupujúcemu povedať, čo všetko je tam opotrebované.

Takže podľa mňa je to z jeho strany buzerácia. Ak to auto má cez 150.000 km, tak nie je vylúčené, že môže byť zotrvačník poškodený alebo opotrebovaný (skôr si myslím, že bude opotrebované ozubenie od štartéra).
jonky2
17.07.14,09:29
:) ak je to teda sposobene opotrebenim, nemoze to byt povazovane za skrytu vadu? lebo presne,je mi jasne ze takych opotrebenych, odchadzajucich veci tam este moze byt tolko ze az..
jonky2
17.07.14,09:42
dakujem za vysvetlenie. no a teraz ma zaujima, ci to potom moze alebo nemoze byt povazovane za skrytu vadu.. ak to je sposobene opotrebenim, asi to tam uz bolo aj v case predaja, len sme o tom nevedeli.
jonky2
17.07.14,09:46
nemame zial papier z prehliadky, v zmluve je uvedene ze ta prehliadka bola, a to co na nej zaznelo, mame podchytene v mailovej komunikacii..
Ferdosondo
17.07.14,09:54
Spojka sa nemení spolu so zotrvačníkom - nezmysel. Spojka sa dá veselo zodrať aj v priebehu pol dňa ak niekto nevie jazdiť, takže má smolu a ešte si ho upozornil. Vo valci môžu byť slabšie tlaky, ale to je normálne pri tom koľko má motor nabehané.
Takže mu odkáž, že nech ťa neotravuje so somarinami. Alebo ho rovno pošli do ....
Chobot
17.07.14,10:06
Však to je ako som písal s tými brzdami. Ja si myslím, že s takým niečím (takým rizikom) museli počítať, že do toho auta bude treba niečo investovať. Veď je logické, že ak je auto jazdené, tak tie súčiastky nemôžu byť nové, neopotrebované.

Toto nie je závada, ktorá by sa nejakým spôsobom prejavila pri bežnom používaní. Jedine pri rozobratom motore je možné zistiť, že zotrvačník je opotrebovaný. Ale to neznamená, že auto nemôžu teraz používať.

Inak aj atoservisy sú v tomto hyeny. Ak vidia, že prišiel niekto, kto kúpil auto, alebo niekto neznalý, či mladý, tak mu tam navymýšľajú závady na aute a povedia, že treba vymeniť toto a tamto, hoci to až tak urgentnú výmenu nepotrebuje - len je to opotrebované napr. na 80%.

Mali sme podobnú skúsenosť - syn si kúpil auto. V autorizovanom servise sme si objednali prípravu na STK (už sa blížil termín). Tam na neho vyblafli, že sú opotrebované brzdy aj kotúče a výmena bude stáť 300 evri. Sym mi volal z hrôzou, že on to auto nechce, veď to je fúra peňazí.

Tak sme obloženia aj kotúče kúpili "neznačkové" za 90 EUR a samotná výmena nakoniec stála 50 EUR, teda spolu 140 EUR!!! Keď som pozrel pôvodné platničky a kotúče, tak neboli až tak ojazdené, že by ich trebalo hneď meniť (pravdou ale je, že opotrebenie bolo viditeľné - no budem sa s nimi hádať?). Pre jeho pocit, že má auto v poriadku, som to už neriešil.


Ja si myslím, že ten zotrvačník ani ten valec (aj auto normálne išlo v čase predaja) nemôže byť ako skrytá vada, o ktorej by si vedel.

Ako som písal vyššie, ak chcel auto bez vady a so zárukou, mal si kúpiť nové auto.
Chobot
17.07.14,10:10
Ferdosondo: asi som to nenapísal dobre - zotrvační sa dá vymeniť pri výmene spojky (veď sú tie veci vedľa seba), ale nie pri každej výmene spojkovej lamely či aj komplet spojky treba meniť zotrvačník. Zotrvačník má oveľa dlhšiu životnosť, ako spojka.

Ale pravdou je, že ak bol upozornený na možné opotrebenie spojky, mohol rátať aj s dodatočnými nákladmi - ako ten zotrvačník. Ešte že nepovedal, že musel meniť aj spojkové ložisko, že na to ho neupozornil....
jonky2
17.07.14,10:53
Dakujem chlapci, potesili ste ma. dufam ze sa na to bude rovnako pozerat aj sud, keby k tomu prislo.. po pravnej stranke, nemaju teda ani narok na zlavu kvoli skrytym chybam?
Chobot
17.07.14,11:03
Ja si myslím, že nie. Ale podľa mňa to na súd ani nedajú. Ak si zistia, čo všetko budú musieť predložiť (znalecké posudky, dôkazy, plus uhradiť súdny poplatok a prípadne právnika), tak si ten zotrvačník vymenia na vlastné náklady.
misoft
17.07.14,11:04
Museli počítať s tým, že tak staré vozidlo 11 ročné, nebude na 100% fit, predsa za tých 11 rokov sa diely opotrebujú. A ty predsa nevidíš (nemáš rentgenové oči), ako to dnu vyzerá. Mali počítať s tým, že môže dôjsť i k poruche.....
A navyše - ty nevieš, ako to vozidlo 1 mesiac používali - poškodenie mohli (nechtiac, z nevedomosti, nesprávnej techniky jazdy) spôsobiť i sami....
jonky2
17.07.14,11:28
nno, ved to si myslim aj ja. ale manzel chce byt ferovy a dat im nejaku dodatocnu zlavu (co im nestacilo a odmietli to:)) ) aj bez sudu.. blbost? asi vela ludi by to nespravilo, co..
misoft
17.07.14,11:45
Logicky - ak je niečo staré, bude sa ďalej opotrebovávať a kaziť. Ak by sa postupovalo, ako to tu prezentovali - zodpovednosť aj za skryté vady, o ktorých nevieš - tak by si prakticky platil novému majiteľovi všetky opravy.... šak vada ako vada...
jonky2
17.07.14,15:47
tak ved ano... toto je aj moj laicky pohlad,no oni argumentuju nejakymi paragrafmi,ze maju narok na uhradu oprav pri odstranitelnych skrytych chybach..
jonky2
17.07.14,16:25
oni tvrdia, ze na tom aute spravili tak 5 jazd.. beriem, tiez by ma to nas..tvalo..
lubko6394
17.07.14,19:06
Ak má auto 11 rokov a 150 000 km tak porucha je normálna a očakávateľná. Takže ak chcem mať akú-takú záruku tak si musím kúpiť fungl nové a ešte sa modliť aby porucha bola reklamovateľná. Jediné riziko by bolo ak by si v kúpnopredajnej zmluve definoval záruku na akúkoľvek poruchu.
misoft
17.07.14,20:40
jonky2 - strašia! Paragrafy si môžu strčiť - vieš kam. Ty si predal použitú vec, starú 11 rokov! Čo oni tvrdia, to je ich vec. Až budú ešte otravovať, odpíš im, že ak budú opätovne žiadať niečo, podáš na nich TO pre pokus o podvod. A nech si riadne preštudujú http://auto.pravda.sk/poradna/clanok/94-ojazdene-auto-je-tovar-ako-kazdy-iny-plati-nan-zaruka/ a najmä túto časť:
>>Nevzťahuje sa však na chyby vzniknuté v dôsledku primeraného opotrebovania automobilu vzhľadom na jeho vek a počet odjazdených kilometrov a na chyby, ktoré sú uvedené v kúpnej zmluve a s ktorými bol kupujúci oboznámený pred zakúpením vozidla. Keďže ide o použitú vec, nemožno tiež reklamovať chyby, ktoré vzniknú dodatočne.<<
jonky2
17.07.14,22:27
dakujem misoft a lubko6394, to znie nadejne..
lubko6394
18.07.14,06:31
Však Ti to píše pomaly každý druhý. Auto je predané a ak niečo chce nech to dá na súd. A nedal by som ani cent na to aby som im telefonoval alebo nedajbože písal. Právo je na Tvojej strane ( teda pokiaľ si nič dôležité nezamlčal ).
Ferdosondo
18.07.14,06:44
Chápem Tvojho manžela. Chcel mať od nich pokoj, tak im ponúkol zľavu. Lenže na takýchto to neplatí. Na takých platí len to, čo som napísal včera v príspevku o 12.54
lapejko
18.07.14,17:24
takže po tých komentároch je to jasnejšie, ak má auto dvojhmotový zotrvačník, čo väčšina novších dieselov má, tak ten cez servis toľkoto môže stáť, a mení sa naraz so spojkou, aspoň je to doporučené, dá sa ale zohnať aj za polovicu, ide o motiváciu klienta, faktom ale je, že sa nedá opotrebovať za mesiac, takisto nie po 150000 km, životnosť je aspoň 250000...pri normálnom užívaní, ak to na Vás vymôže , vy to môžete vymáhať na predchádzajúcom majiteľovi...
jonky2
20.07.14,20:36
no parada..:( tak tipujem ze bude zalezat na posudku