microhyd
17.07.14,00:36
Ahojte, dnes som dokoncil konecne po 4 tyzdnoch excel...
Bol som stastny ako maly chlapec, ale vedel som, ze to nebude take lahke... Vsetko slo totizto prilis hladko nato, aby to bola skutocnost :D
Takze k veci.

Na zaver mojho excelu som zacal formatovat... Co sa stalo?
On nieje schopny formatovat normalnou rychlostou...?
Zadam jeden format na 150 buniek, OK, zadam druhy format na 150 buniek... uz to nieje ono, ale este to ide...
Zadam treti format a excel zacina preblikavat a reakcny cas ma 3 sekundy.
Ked zadam formatovanie 100.000 buniek, excel skoncil...
Mozem ist ranajkovat, vypit kavu a vyfajcit k nej 3 cigarety, lebo skor to urcite neurobi...
To by bolo este ok, keby to takto dlho trvalo na zaciatku, pri spusteni excelu ale ono to tak dlho trva po zadani kazdeho noveho cisla...
Som z toho velmi smutny, lebo moja praca je dost iste v (|)...

Vysledok tohoto prispevku?
Excel nieje schopny formatovat.
Dovod? Je hlupy.
Pytate sa preco?
Lebo kontroluje KAZDU BUNKU a podla toho ju vyfabuje ...

Nevyznam sa do programovania, ale myslel som si, ze ako ludia sme uz trosku dalej, co sa tyka binarneho kodu :D

Preto polozim otazku... Vie mi niekto poradit iny program ako excel, ktory by toto zvladol?
Definujem "toto zvladol" ako povedzme format 500k buniek behom 3-10 sekund...

Dakujem velmi pekne za kazdy ohlas :)
kobolcs
16.07.14,22:50
Nespravne rozdelene data, 500k buniek, neformatuj aj tak v tom nebudes mat prehlad.
Urob si pekne vycuc toho co potrebujes {podmienky, kontigencna tabulka nebodaj maticne vzorce) a to formatuj. Excel je tabulkovy procesor vie cisla, a nie omalovanka na 1giga riadkov.
microhyd
16.07.14,23:15
Dakujem za ohlas, nieco som s tym porobil, tak to funguje trochu lepsie.

No v kazdom pripade , je mi uplne jasne, ze excel nieje malovanka.
To z toho ani nemam v plane spravit, ale ked to trvalo 450 bunkam okolo 5 sekund, tak len na 5k buniek to bude potrebovat 40 sec. + vysokohorska prirazka zato ze je tam toho stale viac, takze minuta.
A cim dalej, tym pomalsie a musis uznat, ze 5k buniek ma daleko do malovanky, aspon v mojom pripade, ja som bez kvalitneho zobrazenia statistiky mimo, pretoze pouzivam vyhladavacie funkcie na udalosti ktore sa uz stali pre dalsiu analyzu.
A citat to medzi jednickami a nulkami skutocne nieje sranda, ;)
Mal som v plane aspon 5k riakdovu historiu, 5k riadkov na 30 stlpcov. To je 150k buniek.
Stale je 150k vela? Pritom riesime v kazdom riadku JEDINY detail.
Ale tazko to urobit, ked jeden novy vypocet ma stoji 15 minut casu :)

+ ako bonus doplnim, ze mam exceli ktore prepocitavaju zhruba 1.5 miliona cisel a hravo to zvladnu za 1 minutu aj s ulozenim...

Preto som zaskoceny, ze je tu formatovanie take "nedorobene"... Ale asi to ma tak byt :D

Vymalovanych som mal v mojom pripade len okolo 600 buniek... To skutocne nebolo nijak extra farebne, ale kazde nove zafarbenie trvalo 15 minut... Vies preco?
Doslo mi, ze preto ze to vsetko prehladava... Takze on nemal problem vyfarbit... On ma problem urcit ktore ma vyfarbit.

V skratke... Vymalovanych som mal 600 buniek , ale kontroloval vsetky formatovane bunky listua to uz on nezvlada.

Zelam ti pekny zvysok noci :)
microhyd
16.07.14,23:17
Este jeden bonusik za zaver :D
Velkost excelu je "zavratnych" 1.8 mega ;)
Tie ktore mam velakrat aj viac ako 20 megove a niesu formatovane, slapu ako hodinky.
kobolcs
16.07.14,23:27
ešte ma napadlo checkni si pravidla/rules v conditional formatting ci tam mas naozaj len to co je nutne. Tento neduch ma minule prekvapil ked som ctrlCVckoval som riadky/vzorce, a na kazde copy vytvoril excel pri kopirovani novu oblast a podmienku kopirovania./treba pouzit paste value radsej / A uz naozaj peknu noc.
dafy
18.07.14,07:14
"Lebo kontroluje KAZDU BUNKU a podla toho ju vyfabuje ..."
a ako má vedieť či je potrebné bunku "vyfarbiť" (alebo podmienene formátovať) ak ju neskontroluje?
microhyd
24.07.14,11:07
Ano, to dava logiku, ved si to pomne odcitoval...
Ale nevedel som ze pritom bude taky pribrzdeny...
Uz som to vyriesil, a mam z toho malovanku, (co excel nieje) ktora nemrzne a reaguje s odozvou max. pol sekundy ...

Kuzlo je v tom, ze formatovane podmienky a klasicke podmienky sa nejak nevedia zniest, ak ide o viac udajov a tym padom,ze spolu nevedia pracovat, robi to excel nefunkcnym... Staci ak formatovane bunky nebudu odkazovane na bunky s klasickou podmienkou a vsetko pojde ako ma.

Ale dik za radu, fakt mi velmi pomohla :D
microhyd
24.07.14,11:15
Este pre upresnenie, aby si uplne pochopil moj vyrok
""Lebo kontroluje KAZDU BUNKU a podla toho ju vyfabuje ...""

Ked excelu poviem, ze vyfarbi kazdu bunku kde je cislo 1, cakam, ze ju vyfarbi ak sa tam bude nachadzat cislo 1... To je to co od neho chcem...

A nie aby precital celu podmienku , vyhodnotil ju a ak je hodnota 1, vyfarbil ju... To znamena, ze formatovana podmienka citala aj klasicku podmienku, co uz zas az tolko vela logiky nedava...

Klasicka podmienka uz vyhotovena davno bola, vyslo cislo jedna, format sa nemal starat, ci je to pravda alebo nie, mal len vyfarbit kolonku, kde je cislo 1, bez ohladu nato, ako znela podmienka a ci tam mala byt nejaka jednicka.
dafy
24.07.14,16:37
snáď to lepšie pochopím ak mi vysvetlíš čo si mám predstaviť pod pojmom "klasická podmienka". Ďakujem