accounting_peta
17.07.14,11:33
Dobrý deň,

viem, že už sa to tu pár krát riešilo, no i tak mám v tom zmätok..
Keď sme nakúpili tovar v Poľsku bez DPH, v KV sa mi to zobrazí v časti B1.. avšak aké sumy tam dám? Sumu z faktúry si prepočítam podľa platného kurzu daného dňa.. No čo potom s DPH? Čítala som niečo o samozdanení, čo to prosím znamená?
(my sme platci DPH)

Ďakujem za akúkoľvek pomoc.
mondes
17.07.14,09:47
Ak ste vy a firma z PL plátcami DPH a nakúpite tam tovar, firma z PL vám vystaví faktúru bez DPH, v ktorej uvedie prenesenie daňovej povinnosti na Vás. Teda vy ste v tom prípade povinní vypočítať DPH z ceny faktúry a uviesť daň na výstupe, no zároveň máte nárok na odpočet DPH na vstupe. V konečnom dôsledku DPH bude pre Vás v tomto prípade 0. DPH na výstupe uvediete v DP na riadkoch 07/08 a DPH na vstupe na r. 21 daňového priznania DPH. Do KV táto faktúra smeruje do B1.

Sumu si prepočítate kurzom zo dňa, ktorý predchádza dňu vystavenia faktúry. Cena na faktúre bude základom pre DPH, čiže k prepočítanej cene si prirátate 20% DPH a tých 20% uvediete v DPH.
katarinka2011
23.07.14,07:14
mozem sa opytat co robit v pripade ak podnikatel nakupil tovar v PL aj s DPH doniesol mi blocek z registracnej pokladni, teraz ten nakupeny tovar predava vo svojej predajni, mam samozdanit celu sumu z blocku alebo len zaklad dane
mondes
23.07.14,08:41
Niee, v tomto prípade nerobíte samozdanenie, doklad z ERP normálne zaúčtujete ako výdavok za zásoby, ale v cene bez DPH. DPH z bločku zaúčtujete do VNZD v členení DPH - PL a na konci roka, ak tá DPH nepresiahne tuším 50 eur(v prípade, ak máte viac takýchto bločkov počas roka), tak si celú výšku poľskej dane preúčtujete do VOZD.

Práve kvôli tomu, aby ste si mohli uplatniť DPH e výhodnejšie nakupovať tovar z PL na faktúru a nie cez ERP. DPH z faktúry síce zaplatíte, ale zároveň si odpočítate, tzv. samozdanenie a výsledok dph je 0,- no z bločku ERP DPH len zaplatíte a nemôžte si uplatniťjej odpočet.
Môžte len požiadať o rrefundáciu dane z PL a to v prípade, ak DPH z bločkov z PL presiahne nejakých 50 eur(presnú výšku si treba zistiť.)
katarinka2011
23.07.14,12:42
dakujem