Mária27
17.07.14,10:55
Otázka od nováčika:
Dnes 11:31 dj.capo dj.capo

Dobry mam je den problem nastupil som do prace a zamesnvatel ma poslal na rošienie vodickeheho opravnenia ktore trvalo cca 5 mesiacov pocas tejto doby som nedostaval ziadnu mzdu a ani nahradu mdzy na co som mal vlasne narok podla zakona prva vyplatu my poslal az ked som uspesne dokoncil vodičak a ziskal som potrebne skupiny ktore potrebujem pri výkone svojho povolania za skoru odpoved vam vopred dakujem Ján
Chobot
17.07.14,09:33
A počas tým 5 mesiacov si čo robil? Chodil si do práce? Vykonával si nejakú prácu u svojho zamestnávateľa? Alebo si len chodil do autoškoly?

A čo to bolo za skupinu, keď ti to trvalo 5 mesiacov?
dj.capo
17.07.14,10:08
Chodil som len cisto na vodicak ale zmluvu som mal uz normalne platnu a bolo to C+E a k tomu kurz kkv ten trval 240 hodin
Chobot
17.07.14,10:18
Nuž, ale keď si nič neodpracoval, tak za čo si chcel výplatu?

Predpokladám, že rozšírenie ti zaplatil zamestnávateľ.

Ak si nemal uzatvorenú dohodu o zvyšovaní kvalifikácie a zotrvaní v pracovnom pomere, tak ti vlastne zamestnávateľ poskytol neplatené voľno na získanie a zvýšenie kvalifikácie.

Ale presne sa nedá povedať, to by sme museli vidieť pracovnú zmluvu, ako tam máš dohodnuté podmienky nástupu a mzdové podmienky.

A prečo sa ozývaš až po skončení kurzu? Pri nástupe si sa na to nepýtal zamestnávateľa, čo budeš robiť počas 5 mesiacov a či dostaneš nejaké peniaze?
dj.capo
17.07.14,10:42
Je to dopravna firma a na zaklade toho ze som nemal vodicak museli ma najprv zamesnat a a az potom ma poslat na skolenie aby neporusily zakon v zmluve je datum nastupu hruba mzda a to co budem robyt o nahradnom volne tam nie je nic iba to kolko zaplatia za kurz
Chobot
17.07.14,11:07
Však to je v poriadku, keby si nemal s nimi pracovnú zmluvu, tak ti nemôžu zaplatiť ten kurz, lebo by s tebou nemali žiadny pracovno - právny vzťah. To, že máš pracovnú zmluvu, neznamená, že máš automaticky nárok na mzdu, aj keď nepracuješ. Zisti si, aký typ neprítomnosti ti písali počas tých 5 mesiacov - možno si mal neplatené voľno (nie náhradné voľno, ako si písal ty, náhradné voľno je niečo iné).

Ale veď logicky - keď si nič nerobil, nemôžeš chcieť za to plat.

A ešte buď rád, že ti ten kurz zaplatili, určite nestál 500 EUR. A budeš mať rozšírený VP, ktorý ti už zostane.
Zuzanka_ba
17.07.14,15:02
Chobot, a podľa ktorých ustanovení ZP sa jedná o neplatené voľno??
Zuzanka_ba
17.07.14,15:31
Podpísal si so zamestnávateľom nejakú dohodu (okrem pracovnej zmluvy samozrejme)? Za tých 5 mesiacov si nedostal žiadnu výplatnú pásku, výplatu ani gastráče? Aspoň tie pásky si choď vypýtať, na tie máš vždy nárok, keď si zamestnaný, výplata nevýplata.

Uviedol zamestnávateľ konkrétny dôvod, pre ktorý nemáš nárok na mzdu (náhradu mzdy)?
Ak sa nemýlim, jedná sa o
§ 140
(1) Účasť na ďalšom vzdelávaní, v ktorom má zamestnanec získať predpoklady ustanovené právnymi predpismi alebo splniť požiadavky nevyhnutné na riadny výkon práce dohodnuté v pracovnej zmluve, je prekážkou v práci na strane zamestnanca.

(2) Zamestnávateľ môže poskytovať zamestnancovi pracovné voľno a náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku, najmä ak je predpokladané zvýšenie kvalifikácie v súlade s potrebou zamestnávateľa. Zvýšenie kvalifikácie je aj jej získanie alebo rozšírenie.

atď
dj.capo
17.07.14,15:46
Podpisal som dohodu o ziskani kvalifikacie podla paragrafu 140 a 154 nic o volne a neplateni tam nie je :-)
Zuzanka_ba
17.07.14,15:57
Podľa § 140 nie je povinný poskytovať náhradu mzdy, jedine že by ste sa dohodli že ju poskytne, viď odsek 2 § 140.
V § 154 nie je reč o tom, že by sa jednalo o neplatené pracovné voľno, v tom prípade by nárok na mzdu vznikol.
Treba sa rozhodnúť, podľa ktorého § bol kurz poskytnutý.
Chobot
17.07.14,22:31
Ja len tipujem, že mu dali neplatené voľno. To nech sa on spýta v robote, ako bol počas tých 5 mesiacov evidovaný.