Martin28sk
17.07.14,11:00
Dobry den,
kupil som si v nemenovanom obchode isty tovar, lenze neskor som zistil ze bol predrazeny. Pokusal som sa ho vratit spat, aj s blockom, tovar je v originalnom baleni, s tym, ze predajca odmietol, a ze to nie je v ziadnom zakone.
Na internete som si potom nastudoval, ze bola novela Obcianskeho zakonnika z aprila 2014, tak som si zacal citat tento zakonnik a o vrateni tovaru do kamennej predajne nie je ziadna zmienka, len pre eshopy.
Nasiel som o tom zaujimavy clanok, lenze neposkytuje presne info o tomto prave:
http://peniaze.pravda.sk/spotrebitel/clanok/304877-kupeny-tovar-budu-moct-ludia-bezdovodne-vracat/
"Novinka má začať platiť po novele Občianskeho zákonníka už 15. apríla 2014. Táto zmena pomôže hlavne pri nakupovaní v menších predajniach, ktoré nie sú veľmi ochotné vracať peniaze za už kúpené oblečenie alebo vymieňať tovar. Veľké obchodné reťazce v rámci boja o zákazníka už v súčasnosti zvyčajne do štrnástich dní vymenia zakúpenú elektroniku za inú v rovnakej hodnote, ale peniaze vždy nevracajú."

pravnici, alebo ini spotrebitelia, ake skusenosti mate s touto novelou? na co sa mam u predajcu odvolat??
kopretinka
17.07.14,09:22
pravnici, alebo ini spotrebitelia, ake skusenosti mate s touto novelou? na co sa mam u predajcu odvolat??
....na neexistujúcu novelu?? sa chceš odvolať?
clen
17.07.14,09:51
najprv ten zakon najdi, potom sa dá o ňom baviť. V pravde iba písali, že sa to ide schváliť, nie že je to schválené... je to podľa mňa taká blbosť, že to ani smeráci nedokázali schváliť
luja5
17.07.14,10:17
Dá sa vygúglovať aj iný neskorší článok o tom, že poslanci-smeráci po diskusii v rámci prerokúvania vecných pripomienok predmetnú zmenu z návrhu novely OZ vypustili;).
Chobot
17.07.14,10:29
To boli také záblesky nápadov poslancov strany SMER a novinári sa toho hneď chytili a písali o tom, ako o hotovej veci. Lenže celé sa to vyvinulo inak a bublina praskla.

Ešte nepoznáš, ako fungujú žurnalisti Priniesť čo najskôr čo najväčšiu senzáciu - čo na tom, že nie je pravdivá...

Takže pokiaľ to nebolo schválené v zákone - tak tovar vrátiť nemôžeš. Čo si si kúpil, to aj spotrebuj. Alebo si kúpu pred zaplatením riadne rozmysli.
misoft
17.07.14,10:38
Niekto v parlamente vypotí bujovinu, chytí sa toho nejaký oný, treskne do éteru bláboly, novinári to zožerú i s chlpami a roztrúbia to, ľudia sa chytia novinárov a už žiadajú.
Ale že či je to schválené, či to prešlo schvaľovacím procesom, či to vyšlo v zbierke zákonov - to už neskúmajú.
Podobné je to i u teba Martin28sk (i keď si hľadal - ale nenašiel) - veríš novinárskej kačici.

Pokiaľ to nie je oficiálne, tak to vôbec nie je.
A pokiaľ by to tak bolo - obchodníci by to ihneď napadli, pretože by si ľudia kupovali veci, 10 dní "skúšali" a potom vrátili a žiadali späť prachy.
V e-shopoch je to preto tak, lebo tam NIE JE možnosť si ten výrobok do ruky chytiť, nemá ho kto odskúšať, predviesť - tam vidíš len ilustračné *.jpg výrobku (a často to ani on nie je!).
Martin28sk
17.07.14,11:13
ďakujem všetkym za odpovede, novinarskej kacici neverim, ale to bolo jedine co som nasiel a preveroval, novelu z aprila som nasiel, ale o tom tam nebola ani zmeinka... preto som si myslel ze je to v nejakej inej... nevadi.. nie je to v ziadnej... OK.
Chobot
17.07.14,11:14
Najviac ma rozčuľuje to, že novinári takéto veci prezentujú ako hotovú vec, ako keby to už bolo rozhodnuté (napr. od marca budeme platiť viac...) a pritom ide len o návrh nejakého zákona.