IvetaH
17.07.14,11:36
Je mi jasné, že on musí odviesť DPH, ale ja si predsa nemôžem odpočítať DPH ak plnenie nenastalo. Či to už neplatí?
evuš
17.07.14,09:37
Ide o faktúru v rámci SR, či zahraničnú ???

Ak o SR, dodávateľ musí vystaviť FA k prijatej platbe do 15 dní od prijatia preddavku...
On DPH odvedie a Ty si ju odpočítaš.... po dodávke tovaru Ti vystaví konečnú faktúru...a odpočíta na nej vyfakturovaný preplatok...
tictac7
17.07.14,09:48
Uplatnenie práva na odpočítanie dane predsa upravuje § 51. Ak ich spĺňaš, vtedy máš nárok na odpočítanie a nie pri dodaní tovaru alebo služby.
JankaO
17.07.14,11:39
Pokaľ sa ale jedná o dodávku stavebných prác, tak tam nárok na odpočet DPH zo zaplatenej zálohy treba posúdiť aj v zmysle rozsudkov a judikátov Európskeho súdneho dvora a NS SR.!! (nie vždy je nárok na odpočet, záleží od zmlúv a konkrétnej špecifikácie, za čo bol preddavok zaplatený...) bohužiaľ...
(http://www.porada.sk/t228910-mozeme-si-uplatnit-odpocet-dph-z-poskytnutej-zalohovej-platby-na-ktoru-nam-dodavatel-vystavil-fakturu-v-zmysle-a-19-ods-4-zakona-o-dph.html)
IvetaH
21.07.14,13:01
Tak záver je taký, že on v KV uvedie vydanú faktúru na prijatý preddavok, konečnú faktúru v KV neuvedie a ja si v KV uvediem došlú faktúru na poskytnutý preddavok a potom došlú faktúru pri dodaní už do KV neuvádzam. Je to tak prosím?