swen
15.04.06,22:46
Už som sa tu na to raz pýtal, ale potrebujem to vedieť na 100%...
Chcem si kúpiť notebook cez firmu, ktorá je platcom DPH. OC bude do 30 000,- Sk, teda firma si ho dá do spotreby a odpíše ho jednorázovo. Hneď na to mi ho na základe zmluvy daruje. Ide mi o vrátenie 19% DPH.
Je takéto riešenie OK?

Díky...
KEJKA
15.04.06,21:57
firma si dá PC v akejkoľvek cene do spotreby. ked ho predá ale´bo daruje..... v tvojom prípade daruje, a tak odvedie DPH z OC.
Neviem čo tým získaš?
swen
16.04.06,06:37
Z uz odpisaneho majetku nie je predsa potrebne odvadzat DPH, nie? A to by mal byt tento pripad...
renča1
16.04.06,06:41
Swen , počítače treba nejakú dobu evidovať a spotrebúvať.
Prečítaj si nasledovný link:
http://www.porada.sk/t16542-odpisany-majetok--ako-vyradi.html
KEJKA
16.04.06,07:35
áno ak sa kúpi, používa vo firme, ktorá ho zaúčtovala do spotreby a niekedy neskôr daruje, tak nemusí byť DPH, ale opatrne...
swen
16.04.06,08:14
Kedy niekedy ho moze napr. darovat? Je niekde presne stanovene, ze po akom case pouzivania?
Zita5
16.04.06,08:40
Prikladám link , kde sa tento problém rozoberal .....


http://www.porada.sk/t23831-kupa-pc-a-dph.html
KEJKA
16.04.06,09:04
nemôžeš chcieť mať všetko nalinkované, termíny atp. Ak ti aj niekto zo skúsenost poradí, stačí, aby na kontrolu prišiel niekto iný a bude to posudzovať inak.
Ak prejde NB cez firmu... nemôžeš to nechať tak, akože ho používa firma a pritom ho používa niekto druhý? Musíš to riešiť aj formálne?
swen
16.04.06,10:12
Mas pravdu, firma ho moze kupit a ja ho mozem pouzivat. DPH mi firma vrati a je to. Chcel som vsak, aby to bolo formalne ciste a NB po case moj. Moze sa stat, ze ho firma bude od Teba ziadat po case s5 a Ty uz nikomu nedokazes, ze si fakturu zan uhradil Ty...NB bude stale majetkom uvedenej firmy....
Braňo
16.04.06,10:43
A ešte visí otáznik nad tým, či firma kúpila notebook za účelom darovania alebo používania. To bude musieť obhájiť v prípade kontroly.
ayya
16.04.06,14:29
zdanlivo mimotemy ... a mozno si teraz aj nejakych nepriatelov urobim tu na porade, ale neda mi :confused:
velmi stara prihoda: s kamaratom sme boli na mileticke na trhu, kupoval dve mrkvy a pytal si od trhovnicky ucet z registracnej pokladne ... ked som neveriaco krutila hlavou, tak mi povedal: nediv sa - ja dane riadne platim, ... a pritom viem, ze ked bude smognerovej chybat v rozpocte ta dan za mrkvu, tak tu trhovnicku nebude hladat, ale vypyta si tu dan odo mna ... a to ma teda paradne stve
hmm... ak som sa niekoho dotkla, tak sorry :mee:
ekopo
16.04.06,15:15
Na "porade" by to malo byť len o pomoci a nie o nepriateľstve. Každý má možnosť vyjadriť svoj názor, poskytnúť pomocnú ruku a keď niekoho opraviť alebo mu odporovať, tak s citom. Nie však vždy je to tak.
ayya
16.04.06,15:18
A este musim nieco. ... velmi si vazim tuto komunitu na porade a preto ma nahnevala tato otazka ... To je fajn, ked si tu radime, ako v ramci zakona co najviac znizit dane, ale ... nesuhlasim s tym, aby sme tu rozoberali otazky, ako zakony porusovat. Porusovanie danovych zakonov je podla mna trestne a bola by som velmi nerada, keby Richard - ako prevadzkovatel tejto stranky mal nejake problemy. A este by som aj rada poziadala Jozefa, aby pripadne doplnil do etikety porady, ze na otazky, ktore by sa dali kvalifikovat ako porusenie zakona sa nebude odpovedat. Poziadam aj Richarda, aby pripadne tuto temu celu zmazal.
Ak si porada neudrzi svoje svoje dobre meno, tak (to je moj nazor) asi viaceri sa zacnu porade vyhybat. Osobne by ma velmi mrzelo, keby porada ziskala meno ako "podvodnicka" stranka.

Mozno v tomto velkonocnom case by som sa skor mala na toto pozerat v zmysle vety "Pane, odpust im, nevedia co cinia ... "
neviem ... napisala som, co citim
ayya
16.04.06,15:20
Na "porade" by to malo byť len o pomoci a nie o nepriateľstve. Každý má možnosť vyjadriť svoj názor, poskytnúť pomocnú ruku a keď niekoho opraviť alebo mu odporovať, tak s citom. Nie však vždy je to tak.
Z mojej strany to nie je o nepriatelstve, ak sa to nedalo pochopit z mojho prispevku, tak je mi luto
ekopo
16.04.06,15:40
Nemyslel som na Tvoju stranu. S vymazaním podobných tém súhlasím.
swen
16.04.06,16:44
Mojim umyslom nebolo klamat alebo porusovat zakon. Chcel som len najst sikovnu cestu v medziach zakona, ako usetrit. Tot vsjo....
Ak sa to neda pochopit, berte tuto temu ako bezpredmetnu...
domacnost
16.04.06,17:40
Swen nevedel, že takéto niečo sa nemôže spýtať na porade. Určite tým nič zlého nesledoval, len si to neuvedomil. Každý sa snaží všade každú korunku ušetriť.Videl, že zákon mu to v niektorých odsekoch umožňuje, mal inak formulovať svoju otázku, nie tak okato. Netreba ho hneď odsudzovať v tom najhoršiom svetle, každý robí chyby..... málo kto si to uvedomí hneď, ale uvedomí si to až na upozornenie.
bepo
16.04.06,20:41
Swen nevedel, že takéto niečo sa nemôže spýtať na porade. Určite tým nič zlého nesledoval, len si to neuvedomil. Každý sa snaží všade každú korunku ušetriť.Videl, že zákon mu to v niektorých odsekoch umožňuje, mal inak formulovať svoju otázku, nie tak okato. Netreba ho hneď odsudzovať v tom najhoršiom svetle, každý robí chyby..... málo kto si to uvedomí hneď, ale uvedomí si to až na upozornenie.
Až mi to slzu do oka vohnalo :D Ak chce niekto ako súkromná osoba neplatiť dph tak asi veľmi dobre vie čo chce spraviť
swen
16.04.06,20:54
Ved som uz pisal, ze som chcel usetrit DPH. Hladal som cestu, ako na to sikovne prist, ale legalnym sposobom. Ved to robi kazdy treti obcan tohto statu. To je vsetko. Nemam dovod sa tu teraz pred niekym vyvinovat...
Jozef Mihál
16.04.06,21:20
swen má svojim spôsobom pravdu. Viete že za rok 2004 dosiahli hrubé príjmy v úhrne na Slovensku cca 400 mld Sk, boli z toho vcelku úspešne vybraté dane z príjmov, avšak odvody sa zaplatili len z niečo vyše 300 mld.?

Skoro 100 mld Sk bolo teda "poriešených" tak, aby sa neplatili odvody.

Teraz sú módnym hitom podiely na zisku, za rok 2005 odhaduje štatistický úrad nárast zisku o 40% (!) oproti roku 2004, a to na sumu 250 mld. Sk. Zo sumy, ktorá sa takto rozdelí, sa opäť nebudú platiť odvody... A "obyčajný" zamestnanec si to zasa odskáče.
KEJKA
17.04.06,05:55
Ved som uz pisal, ze som chcel usetrit DPH. Hladal som cestu, ako na to sikovne prist, ale legalnym sposobom. Ved to robi kazdy treti obcan tohto statu. To je vsetko. Nemam dovod sa tu teraz pred niekym vyvinovat...
tak s týmto už naozaj nesúhlasím. Neskúšala som predtým pri odpovedi skúmať čo je za tým, lebo sú možné rôzne kombinácie, keď NB väčšinou je potrebný na pracovné účely.
Ale takto priamo priznať úmysel podviesť je na mňa priveľa.
Nerobí to každý... nie za cenu podvodu.
Prečo je "normálne" isť do obchodu nakúpiť potraviny a zaplatiť DPH, ale kúpiť NB len na súkromné účely je dôvod špekulovať?
domacnost
17.04.06,06:40
Ved som uz pisal, ze som chcel usetrit DPH. Hladal som cestu, ako na to sikovne prist, ale legalnym sposobom. Ved to robi kazdy treti obcan tohto statu. To je vsetko. Nemam dovod sa tu teraz pred niekym vyvinovat...

Swen , chyba bola len vo formulovaní otázky.... Existujú v zákonoch medzery, ktoré nám umožňujú aj takýmto spôsobom robiť veci. To, že darovanie nie je predmetom dane z príjmu a dane z pridanej hodnoty, za to môžu zákonodarcovia. To znamená, že v tvojom prípade išlo o zle stanovenú otázku,nemal si sa priamo pýtať, veď to už vidieť aj na vyhýbavých odpovediach na začiatku tejto témy.

Moja odpoveď k tvojmu prípadu:
podnikateľ kúpi NB do 30 000,00 ide o samostnú hnuteľnú vec, ktorej prevádzkovo -technická funkcia môže byť napríklad aj 10 mesiacov. Záleží od daňovníka, ako si určí NB, bud ho zaradí alebo ho začne odpisovať. Ty si sa rozhodol ho zaradiť hned do krátkodobého majetku. Pri nákupe si si ho zahrnul do základu dane, preto lebo si si určil dobu použiteľnosti napríklad 10 mesiacov a NB nepresiahol sumu nad 30 000,00-nejde o odpis.majetok.
A ako dlho? Doporučujem evidovať tento NB po takú dobu, ako si daňovník určí.

Legálne som odpovedala na jeho odpoved..., pretože zákon to nezakazuje.
Je mi jedno, ako každý pochopí moju odpoved, ale čo nie je zakázané to je dovolené. Robia sa aj horšie veci v živote, akurát to nikto nikdy nezverejní na porade.
swen
17.04.06,07:34
Dakujem "Domacnosti" velmi pekne za konstruktivnu odpoved...
;)
ayya
17.04.06,15:37
Moja odpoveď k tvojmu prípadu:
podnikateľ kúpi NB do 30 000,00 ide o samostnú hnuteľnú vec, ktorej prevádzkovo -technická funkcia môže byť napríklad aj 10 mesiacov. Záleží od daňovníka, ako si určí NB, bud ho zaradí alebo ho začne odpisovať. Ty si sa rozhodol ho zaradiť hned do krátkodobého majetku. Pri nákupe si si ho zahrnul do základu dane, preto lebo si si určil dobu použiteľnosti napríklad 10 mesiacov a NB nepresiahol sumu nad 30 000,00-nejde o odpis.majetok.
A ako dlho? Doporučujem evidovať tento NB po takú dobu, ako si daňovník určí.

Legálne som odpovedala na jeho odpoved..., pretože zákon to nezakazuje.
Je mi jedno, ako každý pochopí moju odpoved, ale čo nie je zakázané to je dovolené. Robia sa aj horšie veci v živote, akurát to nikto nikdy nezverejní na porade.
Pipus ... :) podnikatel, ktory kupi pocitac uz dopredu s uvahou ho co najskor niekomu darovat, porusuje hned dva zakony: do nakladov si moze dat iba veci, ktore sluzia na dosiahnutie, zabezpecenie a udrzanie prijmu - teda to by bolo porusenie zakona o dani z prijmov a sucasne - odpocitat si moze depehacku iba na svoje zdanitelne plnenia - tomu rozumiem ako odvolavku na zakon o dani z prijmov...tym porusi aj zakon o DPH ... takze tak ...
a toto tu vsetko pisem s vedomim, ze Richard toto auditko cele zmaze... dufam ze ano... :) hoci mi bude luto, ze pridem o par suhlasov... preferujem zmazanie :) ... a este trosku ironie: najviac by swen "usetril", keby si ten pocitac rovno niekde ukradol, nemyslis? ....:p
ayya
17.04.06,15:45
Dakujem "Domacnosti" velmi pekne za konstruktivnu odpoved...
;) zmurkas, zmurkas... este nestacilo??? :D

... ale ok, a neboj, nebudes "vyvrhelom" porady... teraz ked si trosku dostal po frnaciku, tak iste budes dodrzovat etiketu porady ... co bude na uzitok nielen tebe ale aj vsetkym ostatnym clenom...
a kludne sa pytaj dalej, (najprv ale vyhladavaj, vyhladavaj, vyhladavaj ... ci tvoja otazka uz nebola vyriesena) ... osobne ti mozem zarucit, ze ked natrafim na tvoju otazku, a budem vediet odpoved, tak ti ju aj napisem ... a tak isto sa bude spravat absolutna vacsina poradakov ... stav sa! :D :D
domacnost
17.04.06,16:01
Pipus ... :) podnikatel, ktory kupi pocitac uz dopredu s uvahou ho co najskor niekomu darovat, porusuje hned dva zakony: do nakladov si moze dat iba veci, ktore sluzia na dosiahnutie, zabezpecenie a udrzanie prijmu - teda to by bolo porusenie zakona o dani z prijmov a sucasne - odpocitat si moze depehacku iba na svoje zdanitelne plnenia - tomu rozumiem ako odvolavku na zakon o dani z prijmov...tym porusi aj zakon o DPH ... takze tak ...

moja zlatá :) to už vieme vopred , že poruší zákon, pretože swen sa už vyjadril v položenej otázke, že ide porušovať zákon.:D
Stav sa , ak by swen formuloval otázku, ako napr.:
- podnikateľ si kúpil NB a po čase ho bude chcieť vyradiť formou darovaním,.... tu už by sme sa snažili zodpovedať otázky , tak ako keby sa ani nechystal porušovať zákon , držali by sme sa zasa zákona, čo nám aj v tomto prípade povoľuje...

a toto tu vsetko pisem s vedomim, ze Richard toto auditko cele zmaze... dufam ze ano... :) hoci mi bude luto, ze pridem o par suhlasov... preferujem zmazanie :) ... a este trosku ironie: najviac by swen "usetril", keby si ten pocitac rovno niekde ukradol, nemyslis? ....:p


Je mi jedno či sa táto téma zmaže alebo nie. Skôr by som túto tému zaradila , ako výstrahu pre ostatných, aby sa neformulovali takto otázky. Aj tak si myslím, že kopu ľudí na porade má možno takýto zámer, ale otázka nie je priamo doslovne takto položená. Ayya, ja som si vyjadrila svoj názor a myslím, že somnou nebude viacej ľudí súhlasiť, ako s tebou.:p :)
ALBO
17.04.06,16:33
Swen , chyba bola len vo formulovaní otázky.... Existujú v zákonoch medzery, ktoré nám umožňujú aj takýmto spôsobom robiť veci. To, že darovanie nie je predmetom dane z príjmu a dane z pridanej hodnoty, za to môžu zákonodarcovia. To znamená, že v tvojom prípade išlo o zle stanovenú otázku,nemal si sa priamo pýtať, veď to už vidieť aj na vyhýbavých odpovediach na začiatku tejto témy.

Moja odpoveď k tvojmu prípadu:
podnikateľ kúpi NB do 30 000,00 ide o samostnú hnuteľnú vec, ktorej prevádzkovo -technická funkcia môže byť napríklad aj 10 mesiacov. Záleží od daňovníka, ako si určí NB, bud ho zaradí alebo ho začne odpisovať. Ty si sa rozhodol ho zaradiť hned do krátkodobého majetku. Pri nákupe si si ho zahrnul do základu dane, preto lebo si si určil dobu použiteľnosti napríklad 10 mesiacov a NB nepresiahol sumu nad 30 000,00-nejde o odpis.majetok.
A ako dlho? Doporučujem evidovať tento NB po takú dobu, ako si daňovník určí.

Legálne som odpovedala na jeho odpoved..., pretože zákon to nezakazuje.
Je mi jedno, ako každý pochopí moju odpoved, ale čo nie je zakázané to je dovolené. Robia sa aj horšie veci v živote, akurát to nikto nikdy nezverejní na porade.

Najlepšie by bolo uzavrieť túto tému, lebo nikam nevedie a mám taký dojem, že sme sa dostali aj k nesprávnym záverom.
Neverím tomu, že cez daňovú kontrolu môže niekto obhájiť postup, pri ktorom NB za 30tis. zaúčtuje do spotreby pomaly ako "papier alebo pero".
NB ako DM musí mať predsa dobu použiteľnosti dlhšiu ako jeden rok.
Musí byť predsa pre daň z príjmov dodržaný základný princíp- na dosahovanie a zabezpečovanie a udržiavanie príjmov. TO podľa mňa nebude dodržané v spomínanom prípade. To by bol každý z nás taký mudry , aby sa takto správal. Pre takéto podnikanie si myslím,nie je medzera v zákone a daniar to dodaní,
Čo sa týka DPH, tiež si nemyslím, že takéto darovanie nepodlieha odvodu dane. Podľa § 8/3 pri darovaní tovaru ide o dodanie a podľa § 22/5 základom dane je nadobúdacia cena. Výnimku tvorí len HM odpisovaný u ktorého sa daň pri darovaní odvádza zo ZC. Pre DM to neplatí.
KEJKA
17.04.06,16:42
ayya, ja si myslím, že za určitých okolností by to mohlo byť celkom kóšer. Predstav si, že kúpim notebook (bez úvahy niekomu ho darovať), ktorý v mojom podnikaní využívam. V nasledujúcom roku však zistím, že ho patrične nevyužijem, tak ho darujem napríklad detskému domovu, alebo škole, či občianskemu združeniu. Myslím, že takéto humánne cítenie by sa aj dalo obhájiť.
Prípad kúpenia notebooku a jeho darovanie FO asi sotva znie hodnoverne.
Ak by darovanie bolo hneď po nákupe, skutočne by bol porušený zákon o DZP aj DPH. Dotyčná firma by ho síce mohla hneď darovať, ale v tom prípade by nemala nárok na odpočet DPH, ani na uznateľný výdavok. A to by bolo asi o ničom.
Takže sway, musíš dať na to pozor, nie je to také jednoduché.

práve preto, aj ked som pripustila riešenie aké zaznelo v otázke, povedala som na záver.... ale opatrne....nechcela som to tak okato rozmazať, ako sa to napokon stalo. Som tiež za zmazanie, resp. uzamknutie tejto témy.
Zita5
17.04.06,16:51
Pozrite si link , ktorý som pripojila v mojom predchádzajúcom príspevku , z toho jasne vyplýva , že je to špekulácia a pritom mi je tiež ľúto tejto stránky , aby klesala jej úroveň kvôli takýmto problémom.

Veď pozrime sa koľko ľudí pozerá tieto príspevky , ktorí sú nie zaregistrovaní ......a čo ak to pozerajú aj daňový kontrolóri ....to potom aby sme mazali v profile isté údaje .....a s týmto chceme súhlasiť ?

A toto nie je jediná téma tohto druhu ...takže plne súhlasím s ayya.
KEJKA
17.04.06,16:55
Najlepšie by bolo uzavrieť túto tému, lebo nikam nevedie a mám taký dojem, že sme sa dostali aj k nesprávnym záverom.
Neverím tomu, že cez daňovú kontrolu môže niekto obhájiť postup, pri ktorom NB za 30tis. zaúčtuje do spotreby pomaly ako "papier alebo pero".
NB ako DM musí mať predsa dobu použiteľnosti dlhšiu ako jeden rok.
Musí byť predsa pre daň z príjmov dodržaný základný princíp- na dosahovanie a zabezpečovanie a udržiavanie príjmov. TO podľa mňa nebude dodržané v spomínanom prípade. To by bol každý z nás taký mudry , aby sa takto správal. Pre takéto podnikanie si myslím,nie je medzera v zákone a daniar to dodaní,

v tom označenom sa mýliš. Už to tu bol x_krát rozoberané. ZDP sa nezaoberá majetkom do 30000 Sk, v tom sa naozaj daňovník môže rozhodnúť a zaúčtovať ako pero alebo kalkulačku. A nemá oporu v ZDP nejaké dodaňovanie. Ak by to chcel napadnúť, tak snáď cez Postupy účtovania,.... lenže aj tie umožňujú rovnaký postup. reto si myslím, že následné kroky (darovanie, vyraďovanie, predaj za 1.-Sk treba starostlivo zvážiť. Podľa hesla... všetko s mierou.
ALBO
17.04.06,17:13
v tom označenom sa mýliš. Už to tu bol x_krát rozoberané. ZDP sa nezaoberá majetkom do 30000 Sk, v tom sa naozaj daňovník môže rozhodnúť a zaúčtovať ako pero alebo kalkulačku. A nemá oporu v ZDP nejaké dodaňovanie. Ak by to chcel napadnúť, tak snáď cez Postupy účtovania,.... lenže aj tie umožňujú rovnaký postup. reto si myslím, že následné kroky (darovanie, vyraďovanie, predaj za 1.-Sk treba starostlivo zvážiť. Podľa hesla... všetko s mierou.

Nechápem aká tu môže byť daňovou kontrolou akceptovateľná miera, keď daruje NB za 30 tis. behom 10 mesiacov "NIEKOMU"( bezohľadu na to, kde to zaúčtuje). Daniar sa predsa musí dívať na podstatu a toto "smrdí pokusom o daňový unik". No neviem, aj keby to daroval ZŤP, podľa mňa dobročinnosť neprejde.
KEJKA
17.04.06,17:32
Nechápem aká tu môže byť daňovou kontrolou akceptovateľná miera, keď daruje NB za 30 tis. behom 10 mesiacov "NIEKOMU"( bezohľadu na to, kde to zaúčtuje). Daniar sa predsa musí dívať na podstatu a toto "smrdí pokusom o daňový unik". No neviem, aj keby to daroval ZŤP, podľa mňa dobročinnosť neprejde.
citácia môjho príspevku nie je namieste. Reagovala som na spochybnenie legálnej možnosti zaúčtovať majetok do 30000 Sk. To možne je. A následné kroky s mieru..... to zn. že áno, dokážem, aj o 2-3 roky, že ten NB je v používaní. Ale je nemiestne aby po pár dňoch či mesiacoch bol darovaný komukoľvek. Je nemiestne, aby bol predaný za smiešnu cenu.... To už prekračuje mieru. To by si podnikateľ mohol kupovať NB pomaly každý rok nový, nie? Tak s takýmito praktikami nesúhlasím.
Zita5
17.04.06,17:35
http://www.porada.sk/images/statusicon/post_old.gif (http://www.porada.sk/)http://www.porada.sk/images/icons/icon15.gif Kupa PC a DPH
swen (http://www.porada.sk/member.php?u=13150) vbmenu_register("postmenu_218306", true);
Member
Pridané: 30-03-06, 08:49 AMhttp://www.porada.sk/images/buttons/report.gif (http://www.porada.sk/report.php?p=218306)Profil:Členom od: 18-11-05
Príspevky: 48

Posledná zmena: Žiadna Hodnotenie: Žiadne Chcem si ako fyzicka osoba - nepodnikatel kupit notebook. Je mozne, aby tento notebook kupila firma, ktora je platcom dph (http://www.porada.sk/showthread.php?t=7176), poziadala o jej vratenie a potom mi notebook dala na zaklade darovacej zmluvy?Usetril by som tym 19% z MOC.

Alebo ako inac sa to da vyriesit, aby som nemusel platit dph (http://www.porada.sk/showthread.php?t=7176)?

Dakujem pekne za pomoc...


Citácia swen....


Priložila som otázku od zadávateľa zo dňa 30.3.2006.......o čom svedčí ......?

Včera a dnes je vlastne pokračovanie , len trošku v zvrátenej polohe .Takže nekazte si záver Veľkonočného pondelku .:)
ayya
17.04.06,17:47
Je mi jedno či sa táto téma zmaže alebo nie. Skôr by som túto tému zaradila , ako výstrahu pre ostatných, aby sa neformulovali takto otázky. Aj tak si myslím, že kopu ľudí na porade má možno takýto zámer, ale otázka nie je priamo doslovne takto položená. Ayya, ja som si vyjadrila svoj názor a myslím, že somnou nebude viacej ľudí súhlasiť, ako s tebou.:p :)
prepac, ze som ta oslovila "pipus" ... ale nejak mi to nejde "z huby", ked ta mam oslovit ze "domacnost" btw? ako sa to da skratit? dominka?... eee... to by sa asi nehodilo :D ...
Ja som za zmazanie, nie za uzamknutie - nemyslim si, ze by si swen zasluzil taky tvrdy trest, aby sa toto vsetko dalo este aj po rokoch "vygooglit" ... Podla mna zmazat ! a hotovo!
Ale som premyslala, ako vyjadrit to co mi beha v hlave... vraj niekedy je dobre priklad dotiahnut do absurdity ... takze skusim:
Predstav si, ze predavas domace potreby a pride za tebou nejaky 15-16 rocny chalan (swen sorry) a povie ti: "potrebujem dlhy ostry noz... ten moj tatko ma niekedy tak stve!... myslite, ze cepel bude stacit dlha 12,5 cm? bude to tak ok?" - predsa nie je mozne predavat noze - kraja sa s nimi chlieb ...
alebo: keby tu bola zadana otazka tohoto typu: moja uctovnicka chce, aby som jej zaplatil rocnu pracu, tak ako sme sa predtym dohodli, ale mne sa to zda vela, chcel by som usetrit... staci, ked zrusim zivnost a prestahujem sa?

p.s.: prides na krahule? tam to pripadne dodebatime :)
ayya
17.04.06,17:58
este tu boli spomenuti aj daniari... hej ! aj to je jeden z dovodov... aj oni sa ucia a pritvrdzuju - tym su potom poskodzovani aj podnikatelia, ktori platia dane podla predpisov... (uplne vynechavam to, ze aj neplatca dostane pocitac cely do nakladov - sice neskor - cez odpisy, ale dostane..)
dva priklady: pamatate si, ze bola vstupna cena osobnych automobilov limitova? ... a pritom bolo vela slusnych podnikatelov, ktori rocne kvoli zakazkam urobili 40-50 tis. km rocne ... ti predsa nemohli chodit na trabantoch...
alebo: volakedy sa dala DPH z reprezentacneho odpocitat... az kym sa prislo na to, ze niektori podnikatelia povydavali dcery tak, ze si zo svadieb odpocitavali depehacku... a ked teraz slusny podnikatel pozve zahranicneho partnera na obed, tak to musi platit z cisteho zisku, hoci to naozaj moze byt vydavok na dosiahnutie, zebezpecenie a udrzanie prijmu ...
takych prikladov sa da najst viac...
a posledna poznamka: istym sposobom sa tu novackovia ucia aj "manierom"... kto z nas by chcel odberatela, ktory sa snazi vyhnut plateniu tam, kde je vymahatelnost celkom slusna (v daniach) ... co si potom trufne v dodavatelsko-odberatelskych vztahoch? ... hmm... :confused:

ech - nieco som tu zbytocne opakovala, uz to predo mnou bolo napisane... tak sorry
ALBO
17.04.06,20:55
citácia môjho príspevku nie je namieste. Reagovala som na spochybnenie legálnej možnosti zaúčtovať majetok do 30000 Sk. To možne je. A následné kroky s mieru..... to zn. že áno, dokážem, aj o 2-3 roky, že ten NB je v používaní. Ale je nemiestne aby po pár dňoch či mesiacoch bol darovaný komukoľvek. Je nemiestne, aby bol predaný za smiešnu cenu.... To už prekračuje mieru. To by si podnikateľ mohol kupovať NB pomaly každý rok nový, nie? Tak s takýmito praktikami nesúhlasím.

Lida, ja som svojim prvý príspevkom neriešila účtovanie ale pohľad na vec kontrolóra
"Neverím tomu, že cez daňovú kontrolu môže niekto obhájiť postup, pri ktorom NB za 30tis. zaúčtuje do spotreby pomaly ako "papier alebo pero".
Tým som myslela do nákladov.
No a ty si reagovala:
v tom označenom sa mýliš. Už to tu bol x_krát rozoberané. ZDP sa nezaoberá majetkom do 30000 Sk, v tom sa naozaj daňovník môže rozhodnúť a zaúčtovať ako pero alebo kalkulačku. A nemá oporu v ZDP nejaké dodaňovanie. Ak by to chcel napadnúť, tak snáď cez Postupy účtovania,.... lenže aj tie umožňujú rovnaký postup. reto si myslím, že následné kroky (darovanie, vyraďovanie, predaj za 1.-Sk treba starostlivo zvážiť. Podľa hesla... všetko s mierou.

Reagovala som citáciou na odpoveď ktorou nebol pochopený môj názor, a aj preto lebo sa mi nepozdávala tá odpoveď ku konkrétnemu swenovemu zadaniu.
Vo všeobecnej rovine ano-všetko s mierou.
Inak dúfam pohodička, pokračujeme ďalej.
Jana Acsová
18.04.06,07:55
Nakoľko všeobecne na Porade nie sú podporované situácie riešené v tejto téme, uzatvára sa.

Na Porade by sme si mali pýtať rady ako si vykladať zákon, ako poriešiť to, ktoré ustanovenie, ako rozumieť tej ktorej vete.

V tejto téme nešlo o to.