macika17
17.07.14,19:24
Dobrý večer, potrebujem súrne poradiť.
S manželom sme rozvedení cca 3 roky a počas manželstva si zobral úver,kde bol potrebný aj podpis manželky. Asi pred pol rokom sme podpísali dohodu o BSM, kde úver aj auto ostalo jemu. Do dnešného dňa neodniesol banke doklady o našej po rozvodovej dohode. Kedže momentálne je nezamestnaný šiel si do banky riešiť zníženie splátok... kde žiadajú aj môj podpis. Obávam sa ,že ak tie doklady podpíšem(čo neviem,či mám robiť), že tým stratí právoplatnosť naša dohoda o BSM. Ex sa mi vyhráža,že ak to nepodpíšem prestane platiť a banka ma bude stíhať ako ručiteľa.

Vopred ďakujem M.
Mária27
17.07.14,17:27
Vybav to s bankou sama.
macika17
17.07.14,17:36
Musí sa to riešiť na pobočke v ktorej bol úver zriadený? Alebo môžem ísť aj do banky v inom meste? Som na dlhšie odcestovaná a on sa to rozhodol riešiť teraz (vraj mu to veľmi súri) ,pričom vie,že nie som doma a nemám so sebou žiadne podklady k úveru ani tú dohodu o BSM a rozvodové papiere.
Zuzanka_ba
17.07.14,17:38
Na niektoré vážnejšie úkony je potrebný súhlas manžela/manželky. Že si podpísala, neznamená, že si sa stala spoludlžníkom či ručiteľom, ex nech sa vyhráža koľko sa mu zachce, nenechaj sa zastrašiť. Vysporiadaním BSM ste vysporiadali aj auto, ktoré bolo za tie prostriedky kúpené. Nemáš žiadne povinnosti voči banke. Súhlasím s Máriou, že by si mala banku riešiť sama, je potrebné, aby mali informáciu o tom, že už nie ste manželia.

Doplnenie, oprava: keďže sa nejednalo len o súhlas manželky, ale o spoludlžníctvo, platí, čo napísal do komentára draik.
macika17
17.07.14,17:41
Raz som bola v banke sama s tými dokladmi a bolo mi povedané,že musí prísť aj ON.
Mária27
17.07.14,17:48
Asi by som im to dala písomne - kópiu potvrdiť v podatelni. Po rozdelení BSM nemá právo od teba nič vymáhať ani exekútor. Môj exmanžel by odo mňa nevymohol nič.
macika17
17.07.14,18:04
Takže ,ak tomu správne rozumiem... nie som dlžníkom ani ručitelom pokial to nie je uvedené pod mojím podpisom? V tom case som bola na materskej dovolenke a banka odo mna neziadala ziadne doklady o príjme. v Zmluve su uvedené údaje môjho ex a pod ním moje. Pod jeho podpisom je uvedené : dlžník a pod mojím je len prázdny riadok.,
Zuzanka_ba
17.07.14,18:12
Máš kópiu či rovnopis úverovej zmluvy?
Malo by z nej byť jasné, v akej pozícii si, akou zmluvnou stranou si, čo tam tvoj podpis robí. Si pod ním jeho údajmi a podpisom uvedená ako "manželka"?
Mária27
17.07.14,18:21
Ak bol dlžníkom len on, mohlo sa to z BSM vymáhať - ty si to asi mala vziať na vedomie.
§ 147 obč.z.
(1) Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
macika17
17.07.14,18:51
zmluvy boli vyhotovené 3x z toho 1 ostala banke a 2 nám. Nie som uvádzaná ako manželka. Pod mojim podpisom nie je nič uvedené. Pod bývaleho je - dlžník

na zaciatku zmluvy je uvedena banka, údaje o manželovi, údaje o mne a potom len (dalej dlznik) a zacinaju podmienky zmluvy... viem,ze takto sa to tazko riesi a preto vam velmi dakujem za kazdu radu. V BSM je uvedené,že celý úver preberá ex manžel.
Zuzanka_ba
17.07.14,19:27
tým, že BSM zaniklo, neviem si predstaviť, že by bol dlh vymáhaný z tvojho osobného výlučného vlastníctva.
draik
18.07.14,06:15
Dôležité je Vaše postavenie vyplývajúce zo zmluvy s bankou. Ak by ste boli spoludlžníčkou, banka môže vymáhať plnenie aj od Vás bez ohľadu na rozvod. Vaša dohoda o BSM upravuje len vzťahy mezi Vami ako exmanželmi, ale nie voči banke.
luja5
18.07.14,07:31
@draik: Škoda, že ste to nenapísali ako samostatnú odpoveď. Aspoň ja ju považujem za veľmi užitočnú aj možno pre iných v podobnej situácii a rada by som to dala najavo aj pridelením užitočného bodíka. Takto sa mi nedá.
Ja by som možno ešte doplnila svoj názor, že v uvedenom prípade plnenia zo strany zadávateľky by si mohla zadávateľka vymáhať to, čo by za exmanžela zaplatila. A ak by jej to nevrátil dobrovoľne, tak súdnou cestou na základe ich dohody o zrušení a vyporiadaní BSM (tá by plnením zo strany zadávateľky neprestala platiť - k predposlednej vete v zadaní jej otázky).
macika17
18.07.14,09:02
presne ako to uvadza draik. Bola som sa informovať v banke. V pripade,ze doklady o znizeni splatky podpisem , budem na ciernej listine pocas 2 rokov ako nedôveryhodný klient.A ak to odmietnem a ex prestane splácať, banka bude peniaze vymáhať odo mňa. :(
draik
18.07.14,10:59
Ak by došlo k tomu, že Vás banka vyzve na plnenie, Vy si to toto plnenie následne v zmysle dohody môžte vymáhať od ex.