kristina11
16.04.06,17:39
Dobrý deň,

SZČO (JÚ) sa stal od 1.1.2006 štvrťročným platcom DPH.DPH som robila naposledy v roku 2004, prosím preto o zhovievavosť s mojimi otázkami a vopred ďakujem za odpovede.

Nemá/l žiadne zásoby ani majetok.
-dobieha mu leasing na auto z roku 2003. Predpokladám že leasing.spoločnosti neoznámil, že sa stal platcom, takže mu neupravili splátkový kalendár=>DPH z mesačných splátok si nemôže uplatniť a DPH budem účtovať ako výdavky NZD?
-na faktúre za mobilný telefón má uvedené len IČO, IČ DPH uvedené nemá,takže si nemôže z týchto faktúr uplatniť DPH na vstupe?
-v 2/06 si kupoval mobilný telefón. Zaplatil ho v hotovosti, na príjmovom PD, ktorý mu vystavili má uvedené IČ DPH, ale nemá uvedené správne obchodné meno a sídlo podnikania (len meno a priezvisko); následne mu vystavili faktúru (telefón+aktivácia) bez IČ DPH, v ktorej odpočítali úhradu v hotovosti za telefón a k úhrade zostalo 99,- za aktiváciu. Môže si uplatniť DPH na vstupe?
-pre rakúsku firmu (platca DPH v Rak.) poskytuje službu: spracovanie dát cez internet (nahadzovanie údajov, "upratovanie" existujúcich údajov a pod.). Vystavuje pre rakúskeho odberateľa faktúru bez DPH s tým, že je to oslobodené podľa §15 odst.8 a neuvádza tieto fakturácie vo výkaze DPH?
-časť práce z predošlého bodu vykonáva iná osoba (neplatca DPH). "Môjmu" platcovi vystavuje faktúru, ktorú on ďalej refakturuju rakúskemu odberateľovi. Je to stále oslobodené podľa §15 odst.8?
-slovenská firma (platca DPH) si uňho objednala výrobu autobus.zastávok. Vystavil zálohovú faktúru bez DPH, ktorá bola zaplatená 3.2.06.
6.2.06 vystavil"ostrú" faktúru, v ktorej vyčíslil celkový základ DPH a výšku DPH. Od celkovej sumy k úhrade odpočítal výšku zaplatenej zálohy. To je OK?
-23.2.06 vystavil zálohovú faktúru bez DPH na ďalšiu zákazku. FA bola uhradená 7.3.06."Ostrú" vyúčtovaciu FA vystavil až 10.4.06. V tomto prípade mal podľa mňa vystaviť na základe prijatej platby zálohovú FA, na ktorej mal vyčísliť základ a DPH a v priznaní sa musí za 1.Q odviesť daň na výstupe. Stačí keď zo zaplatenej zálohy vypočítam DPH a uvediem do výkazu na výstup, alebo má teraz dodatočne vystaviť zálohovú faktúru s DPH s dátumom 7.3.06 (nebude mu sedieť číselná rada vo vystavených faktúrach).
-a posledná vec: predplatné časopisu. Rakúska firma mu fakturuje (bez DPH) predplatné reklamného časopisu, ktorý on ďalej fakturuje slovenským predplatiteľom (s DPH). Rakúšania mu aj fyzicky ten časopis posielajú(je to celé na DVD alebo CD nosičoch). Považuje sa to za dodanie tovaru alebo služby? Z faktúry, ktorú dostane z Rakúska si vypočíta a odvedie DPH na vstupe? Nič sa nepreclieva.

Ďakujem za odpovede.
KEJKA
16.04.06,16:29
Nemá/l žiadne zásoby ani majetok.
-dobieha mu leasing na auto z roku 2003. Predpokladám že leasing.spoločnosti neoznámil, že sa stal platcom, takže mu neupravili splátkový kalendár=>DPH z mesačných splátok si nemôže uplatniť a DPH budem účtovať ako výdavky NZD?
áno, ale boo by lepšie vybaviť zmenu.

-na faktúre za mobilný telefón má uvedené len IČO, IČ DPH uvedené nemá,takže si nemôže z týchto faktúr uplatniť DPH na vstupe?
správne, ale treba oznámiť zmenu, poslať ičDPH

-v 2/06 si kupoval mobilný telefón. Zaplatil ho v hotovosti, na príjmovom PD, ktorý mu vystavili má uvedené IČ DPH, ale nemá uvedené správne obchodné meno a sídlo podnikania (len meno a priezvisko); následne mu vystavili faktúru (telefón+aktivácia) bez IČ DPH, v ktorej odpočítali úhradu v hotovosti za telefón a k úhrade zostalo 99,- za aktiváciu. Môže si uplatniť DPH na vstupe?
faktúra musí mať náležitosti - viď zákon o DPH. Odporúčam vybaviť opravu faktúry u dodávateľa.


-pre rakúsku firmu (platca DPH v Rak.) poskytuje službu: spracovanie dát cez internet (nahadzovanie údajov, "upratovanie" existujúcich údajov a pod.). Vystavuje pre rakúskeho odberateľa faktúru bez DPH s tým, že je to oslobodené podľa §15 odst.8 a neuvádza tieto fakturácie vo výkaze DPH?
správne, ale na faktúre uviesť odkaz na §15, ods.7,8

-časť práce z predošlého bodu vykonáva iná osoba (neplatca DPH). "Môjmu" platcovi vystavuje faktúru, ktorú on ďalej refakturuju rakúskemu odberateľovi. Je to stále oslobodené podľa §15 odst.8? áno

-slovenská firma (platca DPH) si uňho objednala výrobu autobus.zastávok. Vystavil zálohovú faktúru bez DPH, ktorá bola zaplatená 3.2.06.
6.2.06 vystavil"ostrú" faktúru, v ktorej vyčíslil celkový základ DPH a výšku DPH. Od celkovej sumy k úhrade odpočítal výšku zaplatenej zálohy. To je OK? áno

-23.2.06 vystavil zálohovú faktúru bez DPH na ďalšiu zákazku. FA bola uhradená 7.3.06."Ostrú" vyúčtovaciu FA vystavil až 10.4.06. V tomto prípade mal podľa mňa vystaviť na základe prijatej platby zálohovú FA, na ktorej mal vyčísliť základ a DPH a v priznaní sa musí za 1.Q odviesť daň na výstupe. Stačí keď zo zaplatenej zálohy vypočítam DPH a uvediem do výkazu na výstup, alebo má teraz dodatočne vystaviť zálohovú faktúru s DPH s dátumom 7.3.06 (nebude mu sedieť číselná rada vo vystavených faktúrach). musí vystaviť aj dodatočne faktúru. Zvykne sa na preddavkové faktúry robiť iný číselný rad.

-a posledná vec: predplatné časopisu. Rakúska firma mu fakturuje (bez DPH) predplatné reklamného časopisu, ktorý on ďalej fakturuje slovenským predplatiteľom (s DPH). Rakúšania mu aj fyzicky ten časopis posielajú(je to celé na DVD alebo CD nosičoch). Považuje sa to za dodanie tovaru alebo služby? Z faktúry, ktorú dostane z Rakúska si vypočíta a odvedie DPH na vstupe? Nič sa nepreclieva.

Ďakujem za odpovede.
na tú poslednú otázku, domnievam sa , že ide o službu.
postup je správny.
kattka.c
11.07.06,08:20
Tiez zacinam s DPH a chcem sa uistit ci to vsetko chapem dobre.
Ak sa firma registrovala za platcu DPH a ma faktury napr. od Orange a nie je tam uvedene DIC DPH, nemozem si uplatnit odpocet tejto dph. A uctujem to takto (JU)?
zaklad dane ....... napr. prevadzkova rezia
DPH ..........VNZD iny?

Prosim potvrdte mi to alebo ma opravte :rolleyes:
KEJKA
11.07.06,08:23
áno, nemôžeš si uplatniť, treba nahlásiť zmenu a žiadať faktúry v súlade so zákonom o DPH. Kedže je platiteľom, tak si DPH započítať do VOZD nemôže len preto, že neurobil kroky k tomu, aby dostal riadne doklady potrebné pre odpočítanie DPH.
Vladimír Ozimý
11.07.06,08:27
dph je ktoru si nemozte uplatnit je uznatelny danovy naklad podla zakona o dani z prijmov paragraf 19 ods 3 pism k)
kattka.c
11.07.06,08:30
Dakujem Vladimir, ale neplati to len pre neplatcov DPH?
KEJKA
11.07.06,08:39
dph je ktoru si nemozte uplatnit je uznatelny danovy naklad podla zakona o dani z prijmov paragraf 19 ods 3 pism k)
áno, ale ak sa z neplatiteľa stane platiteľ, tak má pvinnosti aj ohľadne oznamovacej povinnsoti voči svojim dodávateľom. Ak tak neurobí, tak by podľa mňa už nemal aplikovať toto ustanovenie zDPH.


Dakujem Vladimir, ale neplati to len pre neplatcov DPH?
Katka ďakujem.... platí aj pre platiteľov, lebo sú také ustanovenia v zákone o DPH, ktoré zakazujú odpočítať DPH aj platiteľom, či už celú DPH alebo časť. Aj takáto DPH je potom uznateľným daňovým výdavkom.
Ale ak sa platiteľ DPH z nejakého dôvodu nepostará aby mal riadne doklady, tak sa na tento § podľa mňa nemôže spoliehať.
kattka.c
11.07.06,09:06
Dakujem ;)
Katka007
12.07.06,11:26
Aj ja by som sa chcela poradiť ohľadom DPH. Manžel SZČO ktorý sprostredkúva obchod pre zahraničného partnera z EU ma vzdy koncom mesiaca prefakturovat naklady suvisiace so sprostredkovanim (telefon ORANGE, T-COM, pohonne hmoty, postovne, prenajom vozidla). Fakturu vystavuje v EUR u postovneho bez DPH to mi je jasne ale ako ma postupovat pri telefone a ostatnych polozkach tie su s DPH? Ma na fakture vycislit zaklad dane bez DPH v EUR, 19% DPH v EUR a celkova suma v EUR? Je to tak správne?
Dakujem za radu
Vladimír Ozimý
12.07.06,11:39
to je zaujimava otazka...no miesto dodania sluzby je kde? v SR. no pri tychto sluzbach sa miesto dodania určuje podľa bydliska alebo sídla osoby a ta to aj zdanuje..takze by som fakturoval bez dph vsetko...vo fakture by som dal odvolavku na samozdanenie...ale hm je to zlozite ale k tomu postovnemu ked budete fakturovat postovne k sluzbe v ramci SR tak pozor aj s DPH nie bez dph
Katka007
12.07.06,11:48
ďakujem Vám za radu, mažel má v zmluve o sprostredkovaní obchodu pre partnera z EU aj dohodu o prefakturovaní nákladov za PHM a prenájmu vozidla z požičovne. Teraz mi ale nie je jasné či to mám prefakturovať aj 19% DPH alebo bez nej, nakoľko zmluvu o zapožičaní auta ma manžel s požičovňou na Slovensku.

ďakujem
kattka.c
12.07.06,12:56
prave som zacala nahadzovat do programu alfa pohladavky a zistila som ze zivnostnik zle vycislil zaklad dane a dph.
cena celkom je 21600
on dal zaklad dane 18240 ma byt 18151,30
DPH 3360 ma byt 3448,70
co s tym? :confused:
kattka.c
12.07.06,13:10
moja logicka uvaha je:
nahodit to do programu spravne a na fakturu urobit nejaku poznamku :confused:
moze byt?
Vladimír Ozimý
12.07.06,13:17
vyžiadať opravu dokladu. zaúčtovať to správne
kattka.c
12.07.06,13:20
dakujem ;) a predpokladam, ze spravnu fa potom dorucit aj druhej strane:rolleyes:
kattka.c
13.07.06,08:45
dakujem vsetkym za trpezlivost so mnou a mojimi otazkami, ale mam zas dalsiu otazku:

viem ze dan. povinnost vznika dnom dodania tovaru podla paragrafu 19 ods. 1.
a v tento den mi vznika aj narok na odpocet.
teda ak to chapem spravne ak mi dojde tovar 10.5. tak v tento den mi vznika narok na odpocet.

Co ak ale na faktura je datum zdanitelneho plnenie rovnaky ako den vystavenia faktury teda 8.5.? Ktory datum pouzijem? podla mna 10.5.
prosim potvrdte mi tieto moje uvahy alebo ma opravte. Dakujem
renča1
13.07.06,08:52
prave som zacala nahadzovat do programu alfa pohladavky a zistila som ze zivnostnik zle vycislil zaklad dane a dph.
cena celkom je 21600
on dal zaklad dane 18240 ma byt 18151,30
DPH 3360 ma byt 3448,70
co s tym? :confused:

ak si rozdiel zistila v priebehu pár dní, tak ti stačí vystaviť novú faktúru s novými sumami. Ak si prišla na rozdiel už s mesačným rozdielom, tak vystav dobropis.
Vladimír Ozimý
13.07.06,08:54
no ak bol tovar dodaný 10 tak vzniká daňová povinnosť nikomu nebráni vystaviť fa aj pred daňovou povinnosťou ale doklad je vystavený zle...daňová povinnosť má byť uvedená 10 takže treba faktúru opraviť - ak je to v rámci tuzemska, pokiaľ je to v rámci EU tak daňová povinnosť vzniká až 15 dňom nasledujúcim po mesiaci kedy bol tovar dodaný paragraf 20 zákona
renča1
13.07.06,08:56
dakujem vsetkym za trpezlivost so mnou a mojimi otazkami, ale mam zas dalsiu otazku:

viem ze dan. povinnost vznika dnom dodania tovaru podla paragrafu 19 ods. 1.
a v tento den mi vznika aj narok na odpocet.
teda ak to chapem spravne ak mi dojde tovar 10.5. tak v tento den mi vznika narok na odpocet.

Co ak ale na faktura je datum zdanitelneho plnenie rovnaky ako den vystavenia faktury teda 8.5.? Ktory datum pouzijem? podla mna 10.5.
prosim potvrdte mi tieto moje uvahy alebo ma opravte. Dakujem

Katka teraz sa ti jedná o odpočet v tuzemsku alebo o nadobudnutie?
kattka.c
13.07.06,08:59
o odpocet v tuzemsku
renča1
13.07.06,09:42
dakujem vsetkym za trpezlivost so mnou a mojimi otazkami, ale mam zas dalsiu otazku:

viem ze dan. povinnost vznika dnom dodania tovaru podla paragrafu 19 ods. 1.
a v tento den mi vznika aj narok na odpocet.
teda ak to chapem spravne ak mi dojde tovar 10.5. tak v tento den mi vznika narok na odpocet.

Co ak ale na faktura je datum zdanitelneho plnenie rovnaky ako den vystavenia faktury teda 8.5.? Ktory datum pouzijem? podla mna 10.5.
prosim potvrdte mi tieto moje uvahy alebo ma opravte. Dakujem


Ty si myslela asi § 49 a omylom si uviedla § 19.

§ 49 odpočítanie dane platiteľom

ods.1)
právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služieb vzniká platiteľovi v deň, ked pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

Ak máš na faktúre:
- dátum dodania-vznikla daň.povinnosť týka sa uvedeného § 49 ods.1) je 10.5
- dátum vystavenia je 8.5.

Nárok ti vzniká dňom daň.povinnosti 10.5.
kattka.c
13.07.06,10:14
Ty si myslela asi § 49 a omylom si uviedla § 19.

§ 49 odpočítanie dane platiteľom

ods.1)
právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služieb vzniká platiteľovi v deň, ked pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

Ak máš na faktúre:
- dátum dodania-vznikla daň.povinnosť týka sa uvedeného § 49 ods.1) je 10.5
- dátum vystavenia je 8.5.

Nárok ti vzniká dňom daň.povinnosti 10.5.

dakujem,
mas pravdu az teraz som si vsimla, ze som napisla § 19 namiesto § 49.

mna zmiatlo to, ze na tej fakture je datum zdan. plnenia 8.5., keby tam nebolo nic, rovno dam vznik danovej povinnosti 10.5.