salem111
18.07.14,07:41
Nacrtnem modelovy priklad. Bola zalozena s.r.o. s dvoma splocnikmi a zaroven dvoma konatelmi (ti isty ludia). Pocas trvania s.r.o. vsak jeden z konatelov dostal podmienku za ekonomicku trestnu cinnost (urobil pruser v minulosti ked este s.r.o. neexistovala). Moze aj nadalej vykonavat funkciu konatela. Je povinny druhy konatel tuto vec riesit?
maped
19.07.14,18:00
Osoba so záznamom v registri trestov môže bez problémov vlastniť novú spoločnosť s ručením obmedzeným, teda bez problémov môže takáto osoba založiť spoločnosť s.r.o.
Avšak problémom môže byť vymenovanie takejto osoby za konateľa spoločnosti. Je potrebné brať do úvahy, že v zmysle živnostenského zákona, štatutárnym orgánom spoločnosti môže byť len bezúhonná osoba. Za bezúhonného sa na účely živnostenského zákona nepovažuje ten, kto bol právoplatne odsúdený za trestný čin hospodársky, trestný čin proti majetku alebo iný trestný čin spáchaný úmyselne, ktorého skutková podstata súvisí s predmetom podnikania, ak sa naňho nehľadí, akoby nebol odsúdený. Nestačí teda len to, že spáchaný trestný čin nemal súvis s podnikaním, ale konateľ spoločnosti by nemal byť právoplatne odsúdený ani za trestný čin štvrtej a piatej hlave trestného zákona.

Ak takáto osoba podmienku bezúhonnosti nespĺňa, nebude možné túto osobu vymenovať za konateľa spoločnosti. V takomto prípade môže samozrejme vlastniť novú spoločnosť, avšak bude musieť zabezpečiť konateľa spoločnosti, ktorý podmienku bezúhonnosti spĺňať bude.
Economic
19.07.14,18:09
Konateľ s ekonomickou trestnou činnosťou nemôže byť, ak má záznam v RT. Treba ho buď odvolať a bude iba jeden alebo ho vymeniť druhým.

Ak dokumenty nerobievaš, aby si neurobil chybu, zverila by som to odborníkom. Konateľa odvoláva MVZ nie konateľ. Spoločníkom hoci je trestaný môže byť bez problémov. Konateľstvo sa neprevádza. Prevádzať sa môže akurát tak obchodný podiel. Evidentne máš v tom poriadny hokej.
salem111
20.07.14,10:12
Dakujem krasne za odpovede. Ak tomu dobre rozumiem vlastnik byt moze, konatel vsak nie. Cize druhy konatel musi zvolat valnu hromadu a bud konatela odvolat aby ostal len jeden, alebo vymenovat noveho... Nemoze sa druhy konatel tvarit ze o tom nevedel (myslim ze ten druhy dostal podmienku?)?. Problem je v tom ze ten bezuhonny konatel (aj vlastnik) chce konatelstvo a vlastnictvo previest na toho odsudeneho. OR si preveruje aj pri zmen zapisu do OR ci je tam bezuhonnost?
Economic
20.07.14,11:25
ešte raz si kukni môj upravený príspevok, tam je odpoveď.
salem111
21.07.14,11:16
Prepac, ale asi som sa len zle vyjadril. Myslim tym terminologiu, podstate rozumiem, zakladam spolocnosti asi 2 roky. 1. Viem ze spolocnik moze mat aj zaznam v registri. 2. Ide mi len o to ze ja viem ze druhy konatel ma uz zapis v registri cca 1 rok. 3. Mozem sa tvarit ze o tom neviem, alebo je mojou povinnostou tuto vec riesit... 4. Viem ze sa zvolava mimoriadne VZ ktore o tom rozhodne... 5. Ide mi fakt len o princip.... 6. Viem ze pri vydavani zivnostenskeho opravnenia pre s.r.o. sa zistuje aj register trestov. Zistuje si to aj OR pri zmene zapisu?