lullu215
18.07.14,09:35
Prosím Vás, má niekto vzor dohody - "Súhlas o mimosúdnom zvýšení výživného" .... neviem ako to mám naformulovať....Ďakujem pekne...
Peggynka
18.07.14,07:57
Trošku nechápem,prečo potrebuješ spisovať túto dohodu;však keď môže a chce,nech platí viac...Vaša dohoda ho k ničomu nezaviaže (nie je to potvrdené súdom),max. keby ste to podpísali pred notárom-čo však nepíšeš,že tak mieniš postupovať.Ja by som spísala klasickú dohodu o výživnom a dala potvrdiť súdu.
http://www.porada.sk/t191643-dohoda-o-vyzivnom.html
http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/rodina-domace-nasilie-zdravie/vyzivne/
lullu215
18.07.14,08:12
Brat mal ohľadom zvýšenia výživného pojednávanie, na ktorom sa zúčastnil, no bohužiaľ neprišla kolízna opatrovníčka, takže súd sa odročil.... medzitým sa brat so svojou ex dohodli na zvýšení a tak majú teraz spísať nejakú dohodu o zvýšení výživného....
právnik-probono
18.07.14,12:39
Dobrý deň. Ak sa váš brat s matkou dieťaťa dohodli, že sa bude podieľať na výžive dieťaťa vyššou sumou, je potrebné spísať o tomto úkone rodičovskú dohodu. Do doby spísania danej dohody môže váš brat kľudne prispievať vyššou sumou, rozdiel medzi súdne stanovenou sumou výživného a reálnym plnením sa bude považovať za dar maloletému. Uvádzate (v komentári pod odpoveďou užívateľa Peggynka), že vo veci prebieha súdne konanie, avšak posledné pojednávanie bolo odročené z dôvodu neprítomnosti KO. V tomto prípade je isté, že súd na danom pojednávaní stanovil náhradný termín, s ktorým brata a jeho družku, v prípade ich prítomnosti na pojednávaní oboznámil. Do tejto doby pojednávania teda nech spíšu danú rodičovskú dohodu, obaja ju podpíšu (nie je potrebné pred úradom) a v daný termín sa dostavia na súd, kde súdu oznámia, že sa dohodli na zvýšení výživného, krátkou cestou založia do súdneho spisu rodičovskú dohodu v dvoch vyhotoveniach (jedno vyhotovenie pre KO) a požiadajú súd, aby danú rodičovskú dohodu schválil (§24 ods. 3 veta druhá zákona o rodine). Po vyjadrení KO a zistení skutočností, že daná dohoda je v záujme maloletého a odzrkadľuje skutočné možnosti a schopnosti povinného rodiča (s prihliadnutím aj na jeho majetkové pomery a potreby dieťaťa adekvátne jeho veku) súd danú dohodu schváli, čo vysloví vo výrokovej časti rozsudku. Po vyhlásení rozsudku, nakoľko sa jedná o ich vzájomnú dohodu a prejav ich vzájomnej slobodnej a vážnej vôle, odporúčam sa vzdať práva na odvolanie a tým pádom bude rozsudok v momente právoplatný. Želám veľa úspechov!
právnik-probono
18.07.14,12:49
alternatíva č. 2 je tá, že rodičovskú dohodu nespíšu písomne, ale obaja ju odprezentujú na súdnom pojednávaní ústne a následne podľa procesu, ktorý uvádzam v poste, ju schváli súd.
právnik-probono
18.07.14,15:55
aj keby dohoda bola napísaná notárom alebo overené podpisy jej účastníkov u notára, nie je vykonateľná, tj. fakticky nezaväzuje do doby kým ju súd neschváli - viď môj post.
misoft
18.07.14,19:24
Súhlas! Napísať môžu, ale súd to odklepne!
lullu215
21.07.14,05:54
dakujem....
lullu215
21.07.14,05:56
Dohoda napísaná .... dakujem