koenzymQ10
18.07.14,16:50
Dobrý deň,
moji klienti sú výlučne zahraniční turisti v Bratislave. Chcel by som propagovať naše služby na billboarde v angličtine, avšak na slovenský preklad tam neostal priestor. Poznám definíciu zákona(že slovenský ekvivalent musí byť minálne rovnako veľký), ale vídavam mnoho billboardov s anglickým textom. Kontroluje to niekto? Keby som tam hodil niekde dole jednu vetičku s prekladom, stačilo by to?
Chobot
18.07.14,19:16
Odpoveď je jednoduchá - nijako. Je v tom bordel ako v tanku.
misoft
18.07.14,19:18
...i v tom tanku je väčší poriadok, ako na billboardoch....
kopretinka
18.07.14,19:20
v tanku musí byť poriadok,môj tato bol tankista :)
misoft
18.07.14,19:21
Šak viem - vraví sa tak. Inak - tvoj tato bol tankišta-pášakišta a ja som bol antitankišta-pášakišta...:D
buchač
18.07.14,19:22
Billboardy vydrbať ... nechať len boardy ...;) :D
kopretinka
18.07.14,19:27
čo to je pášakišta? :eek:
arizona
18.07.14,19:30
Porusis tym jazykovy zakon,mozes dostat pokutu az do 5000 eur.
Informacie urcene verejnosti maju byt v slovenskom jazyku. Kedze bilboardy budu umiestnene na Slovensku, nikoho nezaujima, ci tvoji klienti su inej narodnosti.

Vies si predstavit, keby sme pre kazdeho cudzinca umiestnovali bilboardy v jeho rodnom jazyku??? Ved by sme boli ako v Kocurkove...
misoft
18.07.14,19:31
Nepoznáš? Buldóžerišta, bágrišta et pášakišta - :D
buchač
18.07.14,19:34
.....a nie sme snáď ....?????
korela
18.07.14,19:44
Osamelý slovenský cestovateľ prešiel celú Južnú Ameriku až po Ohňovú zem a po ceste sa nesťažoval na absenciu billboardov.
sosak
19.07.14,04:56
Dodržiavanie jazykového zákona má v pôsobnosti ministerstvo kultúry, ktoré by malo kontrolovať aj jeho dodržiavanie, ale v praxi je to inak. Zaoberajú sa ale podnetmi od občanov, ktorí nahlasujú nedodržiavanie jazykového zákona, a vtedy už musia konať. Takže odpoveď : Nespoliehal by som sa na nečinnosť MK, pretože stačí, aby niektorý nespokojný občan, dal sťažnosť ohľadom nedodržiavania jazykového zákona na MK, a postih za nedodržiavanie ťa neminie.
koenzymQ10
19.07.14,08:52
Ahoj, prosim ta, mas s tym aj nejaku osobnu skusenost? Lebo ta pokuta je v zakone vymedzena od 50-2500€, čo je dosť velky rozdiel. 50€ by teoreticky bolo v povolených stratách :)
misoft
19.07.14,10:18
...a ostatné poslať Bill -ovi....:D
misoft
19.07.14,10:20
..... v slovenčine......:D
sosak
19.07.14,10:42
Najprv ťa vyzvú, aby si dal " svoj " bildboard do súladu s jazykovým zákonom, pokuta príde po nerešpektovaní výzvy, nasleduje správne konanie. Čo sa týka výšky pokuty, tak je rozdiel, ak nie je dodržaný jaz. zákon napr. pri návode na použitie určitého výrobku, alebo pri bilboarde. Pracuješ pravdepodobne v oblasti reklamy, kde zisky sú inde, ako smiešnych 50 €. Pozor, pri opakovaných porušeniach sú už zaslúžené pálky. Mám priateľa, ktorý už fasoval 150 €.
korela
19.07.14,20:39
Myslené, že sa dá prežiť život aj bez zamorenia tými opachami. Kto ich vôbec číta? Jedno v akom jazyku, tento mladý muž toto všetko prešiel sám a určite mu nechýbali po ceste.
Veď tiež sa nám podarilo niektorým žiť aj bez nich.
http://www.michalknitl.com/na-juhoamerickej-vlne/index.html
luja5
20.07.14,08:05
Ak ide o reklamu formou billboardov v zmysle "predvedenie, prezentácia alebo iné oznámenie v každej podobe súvisiace s obchodnou, podnikateľskou alebo inou zárobkovou činnosťou s cieľom uplatniť produkt na trhu", v takom prípade podľa môjho názoru ministerstvo kultúry nemá pôsobnosť pre vykonávanie kontroly nad dodržiavaním jazykového zákona, vrátane ukladania pokút.

Podľa ust. § 9 ods. 1 zákona č. 270/1995 Z.z. o štátnom jazyku SR dohľad pri reklame vykonávajú orgány podľa osobitných predpisov = podľa zákona č. 147/2001 Z.z. o reklame a podľa zákona č. 308/2000 Z.z. o vysielaní a retransmisii. Zákon o reklame má "svoje" postupy a "svoje" pokuty a v prípade, že nejde o reklamu taxatívne určených produktov, orgánom dozoru s právom uložiť pokutu je Slovenská obchodná inšpekcia (§§ 10-11).

Zákon č. 270/1995 Z.z. o štátnom jazyku SR
§ 9
(1) Dohľad nad dodržiavaním povinností podľa § 3 ods. 1 až 3, § 3a a 4, § 5 ods. 4, ods. 5 písm. b), ods. 6 až 8 a § 6, § 7 v správnom konaní a v konaní pred orgánmi činnými v trestnom konaní, § 8 ods. 2 až 6 okrem komunikácie personálu zdravotníckych zariadení a zariadení sociálnych služieb s pacientmi a klientmi a okrem reklamy, nad ktorou vykonávajú dohľad orgány podľa osobitného predpisu,16) a § 11b vykonáva ministerstvo kultúry. Pri výkone dohľadu ministerstvo kultúry prihliadne aj na kodifikovanú podobu štátneho jazyka podľa § 2 ods. 2.
- - - - -
16) § 3 ods. 6 a § 11 ods. 3 písm. b) zákona č. 147/2001 Z. z. o reklame a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
§ 16 písm. g) a § 67 ods. 2 písm. m) zákona č. 308/2000 Z. z. v znení neskorších predpisov.

Btw. - Ľudia sa dosť obracajú na SOI-ku, je otázne, či stojí za to riskovať;).
nej
09.12.15,21:16
Viem, ako je to kontrolované. Akonáhle vidíš porušenie, nahlás to na MINISTERSTVO KULTURY, v sekcii kontakt majú vyhradený kontakt len na toto. Napíš im, že tam a tam si videl porušenie jazykového zákona a to je celé.

Rovnako tak ako keby si našiel maďarské billboardy, či ukrajinské billboardy, pričom nemajú slovenské texty. Normálne nechápem, prečo vôbec provokujú niektoré politické strany maďarskými billboardami. MOST-HÍD teraz, fotka je síce tu https://zn.sk/zahadne-billboardy-v-bratislave-tito-vyvrazdili-v-europe-bizonov/ a sú tam drísty, ktoré sa nijako netýkajú obsahu billboardu, ale asi aj preto, že mu fakt nie je rozumieť. Ak nie si maďar.


MINISTERSTVO KULTURY nemôže byť všade, preto ak tti vadí porušenie jazykového zákona, tak ako poškodený to nahlás a budú to riešiť. Ja som sa minulý rok šťažoval na predajcu, ktorý v Dunajskej Strede odmietal vydať faktúru s fakturovaným predmetom tak, abyy som tomu aj rozumel a samozrejme popis a návod v maďarčine, pritom má slovenské IČO.