evita1a
18.07.14,19:58
Obecný pozemok ktorý som mala v nájme 10 rokov a za ktorý som mestu platila nájom za zvláštnych okolností zmenil majiteľa. Mesto LM mi dalo výpoveď z nájmu a uviedlo, že sa našiel majiteľ. Konkrétny pozemok sa ako zázrakom objavill v dedičstve môjho suseda. ( Konkrétny pozemok bola moja jediná prístupová cesta k domu.) Mojim pričinením sa pozemok súdnou cestou vrátil mestu i napriek tomu, že mesto iniciatívne neprejavilo o pozemok záujem. Potrebujem poradiť v tom, ako môžem zistiť, kto spôsobil tento podvod. Je zodpovedný notár ktorý rozhodoval o dedičstve ? Do akej miery je zodpovedný kataster? Ďakujem
AmmiS
18.07.14,18:22
Každý pozemok má históriu vlastníckych práv. Kataster je povinný vydať aj identifikáciu v rámci šetrenia vlastníckych práv. Kataster je verejný a každý môže nahliadať do PKV (pozemkovo knižných vložiek), kde je história prechodu vlastníckych práv zapísaná.

Stačí, ak si zistíte číslo danej PKV, v ktorom bol daný pozemok a vlastnícke práva k nemu v minulosti zapísané a tak zistíte prechod týchto práv a tituly nadobudnutia až do dnešného stavu. Číslo pôvodnej PKV by mohlo byť uvedené v tituloch nadobudnutia pod menom vlastníka v časti B, listu vlastníctva. A podľa tohto čísla nazrite do katastra do danej PKV a zistite bývalých vlastníkov.

Pokiaľ si sused uplatnil vlastnícke právo k predmetnému pozemku (zahrnul ho do súpisu majetku po jeho predkovi) znamená to, že jeho zosnulý predok musí byť niekde v PKV ako vlastník uvedený. Notár je oprávnený totiž zahrnúť do súpisu majetku po poručiteľovi len taký majetok, ktorý mu patrí - je v jeho vlastníctve. Je možné, že susedov predok si svoje vlastnícke právo úspešne uplatnil cestou súdu - určovacou žalobou v minulosti (a keďže je mŕtvy, vlastnícke právo prešlo na jeho dediča).

Stávajú sa prípady, často aj nie v súlade s právnymi predpismi, že takto získajú pozemky ľudia cez inštitút vydržania, ktorú spíše tiež notár notársku zápisnicu vo forme osvedčenia. V každom prípade, vlastnícke právo sa nepremlčuje a pôvodný vlastník si vždy môže uplatniť svoje vlastnícke právo podložené listinami, ktoré svedčia o skoršom nadobudnutí jeho vlastníckeho práva.
AmmiS
18.07.14,19:05
Ešte dodám, že mieru zodpovednosti v prípade pochybenia je možné zistiť až po zistení, z akého dôvodu sa zmenil pôvodný vlastník. Od toho sa odvíja aj možnosť použiť opravné prostriedky, či už proti osvedčeniu o dedičstve, (ktoré sa berie ako úkon súdu) alebo proti rozhodnutiu správneho orgánu (katastra) pri zápise vlastníckych práv.
evita1a
20.07.14,14:16
Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Na doplnenie uvádzam, že išlo o dedičstvo po nepokrvnom, alkoholikovi ktorého si vyhliadli. Skôr išlo o podstrčenie prehlásenia o tom, že mu daný pozemok patrí. Podotýkam, že starý otec dediča a manželka boli v tom čase právnici. Pozemok o ktorom píšem bol jednoznačne vo vlastníctve mesta, čo potvrdil aj súd. Museli sme osloviť súdneho znalca, ktorý to potvrdil ( toto potvrdenie bolo súčasťou súdneho podania).Súd nariadil daný pozemok vrátiť mestu.Túto tortúru mám už za sebou, ale chcem zistiť, či notárka alebo kataster môžu len tak zmeniť majiteľa.Podľa mňa tu niekto urobil podvod a ja chcem zistiť kto.
evita1a
21.07.14,13:30
Ide mi o to, kde mám napísať podnet na prešetrenie, komu ho adresovať tak aby som dosiahla nejaký efekt. Týmto dedičstvom (pozemok muserli cestou súdu vrátiť mestu) problémy ešte len začali. Ďakujem
branislavp
15.10.15,03:19
V tejto fáze hľadania Ty sama asi k ničomu neprídeš. Ja by som radila takto. Najprv oslov písomnou formou, podotýkam písomnou príslušný mestský úrad, aby Ti v zmysle zákona č. 211/2000 o slobodnom prístupe k informáciám písomnou formou na Tvoju adresu oznámil to, čo ty vlastne potrebuješ vyzistiť. Myslím si, že chceš vyzistiť na základe čoho-akej právnej listiny mesto urobilo prevod konkrétnej parcely č.? na nového nadobúdateľa. Podľa zákona do 7 dní by si mala dostať písomnú odpoveď.
branislavp
15.10.15,12:38
sorry, je to z roku 2014, už asi vyriešené
clen
30.10.15,08:22
kataster väčšinou len zapisuje listiny, výnimkou je ROEP, kde môže sám zisťovať vlastníkov. Každý zápis je podložený nejakou listinou, ktorá je prístupná v zbierke listín (ale len pre vlastníkov a ich právnych predchodcov)... všetky zápisy a ich postupnosť je zachytená v listoch vlastníctva (origináloch), tie sú prístupné každému