zuse
19.07.14,05:54
Dobry den,

Je naozaj tvrda podmienka Slovenskeho zakona dat priezvisko dietatu po jednom z rodicov? Uz sme precitali vsetky stranky matrik a zakonov kde sa nam to potvrdzuje ale bohuzial niesme zbehnuty v zakone natolko (alebo teda vobec) aby sme videli skrz vsetky §§§ aj inu moznost. A urcite musi nejaka moznost existovat ... :/ ... a to je to co hladame.

Pribeh je takyto:
Cakame dieta, zijeme dlhodobo v zahranici, obaja rodicia slovaci, nemanzelia s odlisnymi priezviskami. Zhodli sme sa na takzvanom "meshed" priezvisku. (kombinacia oboch priezvisk ako napriklad: Modruz - pre priezviska Modry a Ruzova)
Kedze v zahranici sa chystame zotrvat, tymto priezviskom chceme nielen zjednodusit zivot nasmu buducemu dietatu, ale zamedzit moznemu sikanovaniu ci diskriminaciii. Navyse, mame pocit ze taketo priezvisko dava vznik spolocnej rodine. Priezvisko jedneho rodica dava pocit ze dieta nepatri tomu druhemu ... (to len na doplnenie dovodov)

Dakujem.
avalik
19.07.14,04:51
citovaný zákon tu http://www.porada.sk/t215546-ako-postupovat-ked-chcem-aby-nase-dieta-malo-dve-priezviska.html#post2347566

+ doplnenie citácie:

§ 4a

Ak je dieťa štátnym občanom aj iného štátu, môže nadobudnúť priezvisko alebo priezviská (ďalej len „priezvisko") v súlade s jeho právnym poriadkom alebo tradíciou.
zuse
19.07.14,05:19
Dakujem Avalik,

Toto sme uz presli.
Dve priezviska stat v ktorom zijeme povoluje ale to nieje nas pripad kedze chceme jedno zmiesane priezvisko. Zmiesane priezviska su, mam pocit, oficialne povolene len v UK (v ramci Europy)...niekde sa to da urobit na ziadost.

Dieta automaticky neziska obcianstvo statu v ktorom sa narodi, zakon to nepovoluje kedze sme obaja cudzinci - to uz sme si tu zistovali tiez (droit de sol).
Ako rodicia - dvojite obcianstvo si bohuzial vybavit nemozme, museli by sme sa vzdat Slovenskeho. Novinka ktoru laskyplne zaviedla niekdajsia vlada. Ano, fascinovalo ma ze skoro vsetky zakony o mene a priezvisku ale referuju k moznemu dvojitemu obcianstvu! Evidentne mame v zakonoch poriadok.
Dieta teda musi byt Slovenskeho obcianstva - co nam vobec nevadi.

Skor sme mysleli ze mozme urobit oficialnu ziadost na zaklade dohody rodicov pred narodenim dietata ....blabla...neviem co sa na SVK da...nic take som nenasla.
kopretinka
19.07.14,05:28
to,čo chceš,neexistuje........na Slovensku určite nie........dá sa požiadať o zmenu priezviska,ale z tvojich dôvodov ti to nepovolia.....
http://www.minv.sk/?zmena-mena-alebo-priezviska
Inak o dvojakom občianstve toho veľa nevieš,inak by ti neuniklo toto:
http://www.tvnoviny.sk/domace/1738142_dvojake-obcianstvo-sa-po-rokoch-stane-realitou
podľa mňa vyrábate dieťaťu problém .......nebude sa volať ani ako otec,ani ako matka
zuse
19.07.14,05:43
Prave preto hladame ine moznosti ako na to ... na SVK neexistuje zakon na zmiesane priezviska. (v UK napriklad ano, niektore krajiny to maju na ziadost...)

Obchvaty cez zmenu priezviska som uz tiez pozerala...
kopretinka
19.07.14,05:52
doplnila som odpoveď
erik555
19.07.14,06:30
Zvlastne to zmiesavanie priezvisk. Potom este dospele dieta uz so zmiesanym priezviskom nech ma dieta s dalsim zmiesanym priezviskom :D Potom pri stretnuti rodin sama zmes priezvisk...ani jedno sa nebude zhodovat so starymi rodicmi :D
arizona
19.07.14,06:59
mimotemyA na co je toto dobre? Ake zjednodusenie? Ved chuda decko bude mat akurat tak chaos v hlave.

Aka diskriminacia?Ved tisice ludi sa dokazalo vo svete presadit aj so svojim "normalnym" priezviskom,ktore hrdo nosia po rodicoch.
Este nezabudnite dietatu dat aj "meshed" krstne meno,aspon 2-3 cudzokrajne mena,nech to ma este jednoduchsie.:rolleyes::mee:


A toto je ozaj unikatna myslienka : :eek::eek::confused:
"Navyse, mame pocit ze taketo priezvisko dava vznik spolocnej rodine. Priezvisko jedneho rodica dava pocit ze dieta nepatri tomu druhemu ... (to len na doplnenie dovodov)"
buchač
19.07.14,07:10
..." .nebude sa volať ani ako otec,ani ako matka " ...


Čiže hermafrodit ??? ;)
buchač
19.07.14,07:10
Ale decko ...respektíve meno a priezvisko bude proste IN !!!
stormcatcher
19.07.14,07:30
...keď vyrastie, poriadne vám nakope prdel.
luja5
19.07.14,11:59
K tomu, že "urcite musi nejaka moznost existovat ... :/ ... a to je to co hladame":

Pri dieťati ako štátnom občanovi SR podľa slovenského právneho poriadku aktuálne taká možnosť neexistuje, pokiaľ dieťa nie je štátnym občanom aj iného štátu, ktorý to umožňuje. Hľadať by sa dalo už len v medzinárodných listinách-dokumentoch, ktoré by to ustanovovali a zároveň by boli nadradené Ústave SR a slovenským zákonom. Veľmi však pochybujem, že také existujú.

K tomu, že "Skor sme mysleli ze mozme urobit oficialnu ziadost na zaklade dohody rodicov pred narodenim dietata ....blabla...neviem co sa na SVK da...nic take som nenasla.":

Podľa čl. 2 ods. 2 Ústavy SR štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon. Zákon č. 300/1993 Z.z. o mene a priezvisku v § 4 ods. 2 ustanovuje, že dohodou rodičov možno určiť iba priezvisko, ktoré v čase, keď k dohode došlo, má jeden z rodičov. Považujem preto za zbytočné hľadať ďalej v iných našich zákonoch a prípadne písať žiadosť na základe dohody o "mišungovom" priezvisku dieťaťa ako štátneho občana len SR.

§ 4
(2) Štátny občan Slovenskej republiky po narodení nadobúda spoločné priezvisko rodičov, alebo, ak majú priezviská rôzne, nadobúda priezvisko jedného z nich určené dohodou pri uzavretí manželstva,2) prípadne, ak rodičia nie sú spolu zosobášení a majú rôzne priezviská, nadobúda priezvisko podľa dohody rodičov. Dohodou možno určiť iba priezvisko, ktoré v čase, keď k dohode došlo, má jeden z rodičov.

Btw. - nevidím dôvod, aby sme na Slovensku postupovali podľa krajín, kde sú "mišungové" priezviská možno bežné ako niečo historicky tradičné, alebo si to uzákonili ako niečo netradičné, hitovku... Veď ktorá krajina sa riadi našimi tradíciami, históriou, kultúrou, našimi zákonmi?
zuse
19.07.14,15:09
vdaka Luja5 ... konstruktivna odpoved...ajked nestastna pre nas :/

k tomu btw: nechcem postupovat podla toho aky je hit v zahranici, to mi je uplne sum a fuk. avsak zijeme v zahranici a nase priezviska tu robia dobry bordel.
Rozhodnutie nieje postavene na nejakom trende, to ti garantujem.
zuse
19.07.14,15:21
Mozno sa ti to zda zvlastne, ale nie tak uplne. Priezvisko ako nejaka rodova zalezitost mi nepride dolezita vec (ale to je osobne).

Vies, ak dame synovi moje priezvisko tak bude mat zenske, ak mu dam muzku verziu mojho priezviska - tuto nas nebudu povazovat za rodinu tak ci tak, lebo nase priezviska sa budu odlisovat. Takze ajtak nebude po otcovi ani po matke.

Muzske a zenske zakoncenia priezvisk v zahranici stazuju zivot ... aj preto zacal vznikat "trend" ze si zeny nechcu davat koncovku "ova". Ale to je ina tema.

Mimochodom buduci stary rodicia to podporuju.
zuse
19.07.14,15:26
??? ... myslela som si ze toto je porada na pravo a nie na hlupe komenty ...
zuse
19.07.14,15:29
hej nebude ... bude mat neutralne priezvisko.
ale zacinam chapat ze tato poradna ma par ludi ktori odpovedaju konstruktivne ale vacsina je taka ktori sa zmozu len na sudenie nazoru ineho ... :/
zuse
19.07.14,15:31
ako som uz spomenula... nepytala som sa na hodnotenie nasho rozhodnutia ... ale asi si nepochopila otazku.

pisme konstruktivne alebo nesudme.
zuse
19.07.14,15:33
Nieje v tom nic IN buchac. Ak by to bolo IN, tak by si to vsetci davali ...

Rozhodnutie sme urobili davno predtym ako sme zacali zistovat ci sa to vobec v niektorej krajine robi.
zuse
19.07.14,15:40
vdaka kopretinka.

dobra informacia o tom dvojitom obcianstve.
pozriem to dokladnejsie. :) ...

Ale teda, ak dame synovi moje priezvisko tak bude mat zenske, ak mu dam muzku verziu mojho priezviska - tuto nas nebudu povazovat za rodinu tak ci tak, lebo nase priezviska sa budu odlisovat. Takze ajtak nebude po otcovi ani po matke. (a teda opacny pribeh pre dceru)
luja5
19.07.14,15:45
Zuse, neviem posúdiť ten bordel;). Je však pre Vás problém požiadať o zmenu Vašich priezvisk, prípadne jedného z Vás - skúsiť radšej túto cestu, keď si spomenula aj možné šikanovanie až diskrimináciu? My máme v širokej rodine aj jedno hanlivejšie priezvisko, ktoré môže viesť k posmievaniu hraničiacemu so šikanovaním. A jedna slobodná mamička si ho dala zmeniť na úplne iné, ktoré sa v našom širokom príbuzenstve nevyskytuje a žiadosť zdôvodnila práve obavou, že jej syn by jej rodným priezviskom mohol trpieť (ostatným v príbuzenstve, ani mužom a ich manželkám, to nevadilo a nevadí). Skúste teda aj Vy pohľadať schodnejšiu cestu:).
zuse
19.07.14,15:57
hej hej - rozmyslali sme aj nad tym.
Asi to bude jedina cesta. Nuz, caka nas vela prace. ;)

Vdaka.
korela
19.07.14,17:28
Prikláňam sa k zmene priezviska jedného z vás. Neurobí to však každá matrika, neviem prečo, poznám človeka, ktorý nezniesol svoje prezvisko kvôli vzťahu s otcom. Aby uspel na matrike, keďže vo svojom bydlisku mu to nechceli umožniť, obišiel to prehlásením svojho trvalého bydliska na určitú dobu. Dnes má zmenené priezvisko viac ako 10 rokov, jeho znenie je úplne neslovenské, ako z Balzaca.
korela
19.07.14,18:25
mimotemy
Tí, ktorí sme prešli 68.rokom, sme čiastočne poučení. Keď sa nám narodili deti, vybrala som im krstné mená, ktoré by zapadli aj v cudzine. Zhodou okolností ich znenie je rovnaké na Slovensku aj na Západe. A ešte k tomu chlapčenské je po mojom otcovi a bratovi, a dievčenské po starej mame. Mimoriadnym šťastím hlavne pre syna je, že manžel má priezvisko úplne neutrálne, napriek tomu, že má pôvod vo východnej krajine Európy, na to sme prišli úplne náhodou pred tromi rokmi a je bežné hlavne v anglosaskom svete. Ak si ho dal do googla, bol nenájditeľný.
Roky nahováram dcéru, aby si zlikvidovala -ová. Práve pre tento dôvod. Lepšie sa prijíma na západe - ská, poukazuje na severnejšie slovanské krajiny. Ja sama som prijatím ová nespokojná od začiatku, predtým ská, bolo mi ľahšie na duši.
Mne ako starému rodičovi je úplne jedno, ako sa budú volať moje vnúčatá, hlavne aby boli zdravé, nech sa im v živote darí, atď. A že nezapadnú do nášho rodostromu mi je úplne jedno. Aj keby z nich boli raz významní ľudia, všetko sa v životopise dá vysvetliť.To najpodstanejšie - hlavne syn mi niekoľkrát úprimne ďakoval za meno, ktoré som mu vybrala, pretože mu to zjednoduší život, už teraz profesne smeruje von. Pokladá to odo mňa za najväčší dar. Dcéra detto. Má partnera zo Slovenska, keď ich zapisovali v hoteli v Karl. Varoch pred 3-4 r. na recepcii, tak nevedeli že je slovenské, pretože ono de facto nie je slovenské a je to najčastejšie používané EN slovíčko. To na okraj. Je to všetko súhra náhod. Hotel som spomenula iba preto, že kde inde, ak nie tam im prejdú cez ruky priezviská z celého sveta. Keby sa zobrali, bolo by po problémoch. Čas ukáže.
Ako som napísala v komentári, stotožňujem sa s Luja5, v BA trvá zmena mena min.1 mesiac, možmo i viac.

Bola som sama konzultovaťna matrike, pracovníčka mi sama povedala, že najlepší postup je, prísť sa
poradiť najprv s nimi, pred podaním žiadosti im ju nechať posúdiť, pretože vedia, čo prejde a čo nie. Ešte aj navrhnú riešenie, aby návrh prešiel. Údajne ak je raz zmena zamietnutá, nedá sa zopakovať.
arizona
19.07.14,20:18
Zatial chapem celkom dobre. A len na objasnenie : Vsimni si toho smajlika na zaciatku mojho prispevku...dufam, ze si to pochopila .-)
korela
19.07.14,21:22
Jedna známa študuje v Európe na VŠ. Krstné meno dostala tu od rodičov zahraničné ako napr. Sandra a pod. Našla som ju pod priezviskom, toto je iba príklad, Bela Nova (Beláňová), Behu Lova (Behúlová). Dosť ma to prekvapilo, pretože som sa s týmto ešte nestretla. Ale roky žije s rodičmi vonku.
korela
19.07.14,21:30
Najlepšie a najrýchlejšie riešenie osobne vidím cez riešenie s priamym kontaktom na matrike aleb MZV.
Inak nie každý frfle na stratu slov. občianstva, mnohí tam idú von už s tým cieľom. Takže štatistika strát slov. obč. je skreslená.
misoft
19.07.14,22:22
...alebo hybrid......:D
@zuse - uvedom si jedno - priezvisko ostane - je to ako vizitka - a ak mu dáš tento mišung (naštastie na Sk nereálne) - bude neskôr mať z toho mindráky, ak nie ešte i posmech. Ako bude potom vysvetľovať, že sa volá tak, ako sa volá? Veď môže mať dojem, že je nejaký nedorobený. Ak už chceš - tak môžeš požiadať, aby mal priezviská vás oboch - po tebe pomlčka po otcovi...
arizona
19.07.14,22:30
to kde si ju tak nasla? Na FB? Tam mam aj ja take "mišung" priezvisko...a nie som sama :-)
zuse
20.07.14,00:09
Priezvisko je prisposobene krajine v ktorej bude vyrastat. Navrat na SVK neplanujeme...

Ak by sme zvolili moznost s pomlckou (ktora myslim tiez nieje na svk dovolena) tak by sa doeta volalo napr: "peter modry-ruzova"...
Nezabudajme ze v zahranici nerozlisuju muzsku a zensku verziu priezviska...pre nich je to jednoducho ine/nove priezvisko.
zuse
20.07.14,00:21
Vdaka. Nepresla som sice 68 ale 20 rokov zijeme v zahranici. S papierovackami sme si obchodili svoje...a kedze navrat na svk neplanujeme detom ulahci zivot neutralne meno.

Bohuzial musime riesit vsetko na dialku, nemozem vycestovat. :/
Kazdoadne sme pochopili ze svk zakon neumozni ine priezvisko dietatu...tak zmenime priezvisko aj nam.:)
zuse
20.07.14,01:04
Podotkla by som k tej diskriminacii a vysmechu. Pozri sa na niektore komenty. Prestne o tom hovorim. Tolerancia 0. Ohanat sa tu ze bude na vysmech pretoze nebude mat slovenske priezvisko-vlastne sama negativita a nepristupnost...dieta bude zit a vyrastat v zahranici a tak ako vidis ne-toleranciu na svk je vsade vo svete.
buchač
20.07.14,06:09
Možno mimotemy
Zatiaľ len vtip :

Prvý deň po letných prázdninách r.2050 v piatej triede jednej základnej školy učitel kontroluje prítomnosť žiakov :

" Mustafa El Ekh Zeri." "Tu."
" Achmed El Cabul." " Tu "
" Kadir Sel Ohlmi." " Tu "
" Pišta Lakatoš " " Tu "
"Mi Cha Elves Ely." Ticho ..."Mi Cha Elves Ely"
Nikto sa nehlási ...."ešte raz - Mi Cha Elves Ely!"
V zadnej lavici vstane chlapček a pípne:
" To by som mohol byť asi ja , ale číta sa to Michael Veselý. "

P.S.:

Aj by som bol zvedavý na tie priezviská ( hanlivé ) , kvôli ktorým by mohlo byť dieťa ( vraj ) diskriminované a šikanované .
V súvislosti s týmto ???

zijeme dlhodobo v zahranici, obaja rodicia slovaci, nemanzelia s odlisnymi priezviskami
By ma aj zaujímalo , či dochádzalo aj u potencionálnych rodičov k tej šikane a disckriminácii .

P.S.:

Len tak mimochodom , pre tých , ktorí nezachytili ešte určitú infošku ....
Za pár rokov bude každý piaty slovák cigán . Pripočítajme k tomu tých iných naturalizovaných inokrajcov a situácia z toho vtipu jak lusk .
Nepomôže ani zmena priezviska ...cigáni nás už teraz šikanujú , diskriminácia a rasizmus jak vyšitý ...
korela
20.07.14,06:29
Vtip dobrý. Nevieme kde žijú a aké majú priezviská. Predpokladám, že medzi bielymi. Lenže niektoré krajiny to prehnali s imigrantami, tak akékoľvek cudzie priezvisko môže byť dnes problémom. Hlavne z Vých. Európy. Aj tak tu nikdy neboli a predstavujú si nás ako barbarov. No, Japonci nie sme. Preto by tam dali Japoncovi pokoj z princípu, v Rakúsku by im naše bežné meno s priezviskom asi neprekážalo.
Ale môže to byť aj úplne inak.
stormcatcher
20.07.14,06:35
zuse
20.07.14,06:41
Vtip je velmi dobry - len by nezvladli ani Pista Lakatosa... ostatne hej:)
Ale ako vidis diskriminacia funguje zvlastnymi smermi.

Ak chces priklad diskriminacie na nas, mam cerstvy spred 2 mesiacov. Hladame novy byt na prenajom a odpoved bola: nechceme prenajat byt cudzincom z vychodnej europy. A co urobis? Napisu ti to pisomne ze ta takto poslali kade lahsie? Napises zalobu do Bruselu?

Taktiez som mesiac vybehavala papiere aby som dokazala ze moj brat, je moj brat (lebo ma ine priezvisko). Cize nechat oficialne prelozit rodne listy a potom pytat prelozene osvedcenie o tom ze tieto dva rodne listy znamenaju ze sme surodenci. Hovadiny.

atd atd
korela
20.07.14,06:44
Nedá sa otvoriť. inak to prvé priezvisko je u nás časté. Z linku.
stormcatcher
20.07.14,06:48
všimol som si, lebo to vyhviezdičkuje - je to nem. šprintér Manfred Cocot s "K"
kopretinka
20.07.14,07:51
k čomu potrebuješ dokazovať,že ste súrodenci? a prečo nemáte rovnaké priezvisko? veď nie si vydatá.....potom ako budeš dokazovať,že dieťa je tvoje? keď sa nebude volať ako ty?
zuse
20.07.14,08:20
To bol len priklad na to ake nie vzdy jednoduche to je s cudzim priezvikom. Uznavam, ze to nema nic s temou a otazkou ... a cele sa to tu zvrhava na chytanie sa za slovicka. Aj preto, ako poradil Luja5 a Korela, najlepsie je zmenit priezvisko aj rodicom.

Na vysvetlenie, ako som hovorila uz vyzsie v cuzdine sa nerozlisuje priezvisko muzskeho a zenskeho pohlavia (myslim ze to existuje len v slovanskych krajinach - ale mozno sa mylim).
Na priklade: "Janicek" a "Janickova" ajked su surodenci ci manzelia v zahranici znamena dvaja ludia s odlisnymi priezviskami a teda nie priamo pribuzny. Zatial co manzelia dokazu pribuznost sobasnym listom ... surodenci to urobia ako?
kopretinka
20.07.14,08:37
načo mám komu dokazovať,že som s niekým súrodenec?
zuse
20.07.14,08:43
Napriklad na podpisanie urcitych zmluv.
Byrokracia v kazdej krajine je ina, pozaduju ine doklady, potrebuju sa ine overenia, maju ine zakony ...
kopretinka
20.07.14,08:56
aha.......
arizona
20.07.14,10:39
Zijem aj s manzelom vacsinu roka v cudzine, uz dlhe roky.Nikdy sme nemali ziaden problem, nikdy sme nikomu nemuseli nic dokazovat /hoci mam tiez priezvsko s -ova.Ani sme nikdy nepocitili nejaku diskriminaciu kvoli nasim priezviskam. Akurat cudzinci maju obcas problem s vyslovenim,takze niekedy musim aj 2-3x zopakovat,aby si zapamatali.Ale to neberiem ako tragediu,aj ja sa neraz pytam,ako sa to ich priezvisko vyslovuje a par krat si ho potrebujem zopakovat.Preto mi je divne, ked citam,ako vela problemov ti to tvoje priezvisko prinasa a ako ti komplikuje zivot...
misoft
20.07.14,16:35
Tak bez pomlčky - problém? Napr. i Catherine Zeta Jones a vidíš - ide to. No a on sa bude volať John Blue Pink. A dokonca i u nás to existuje: Jarmila Hargašová Lajčáková, Mária Chreneková Pietrová
zuse
21.07.14,01:38
Ano mame zopar "usmevnych" pribehov. Posledny bol na lokalnej matrike ked sme zapisovali otcovstvo aby partner mal uz teraz pravo dostavat info v pripade problemov. Zrazu pri dvojickach (chlapec dievca) priezvisko sposobuje byrokraticku zabavu...

"Ova" mi nekomplikuje zivot ako tak. To pozadie je rozsiahlejsie.

Islo mi len o to ziskat info o moznostiach priezviska na svk. Ruku na srdce, kolko ludi sa venovalo teme a kolko ludi len sudilo...
nika.sum
21.07.14,05:18
tak mu dajte po otcovi, vy sa zoberte, nechajte si dve priezviska ak sa neviete svojeho vzdat a je to vyriesene - budete mat rodinu aj pre ostatnych. Ja som sa druhykrat vydala a pretoze mam aj syna z predchadzajuceho manzelstva mam dve priezviska a ani on sa neciti ukrivdeny, ze sa mama vola inak ako on....
ivka70
21.07.14,05:36
Nuz, ruku na srdce, hlavne posudzujes ty, a hodnotis, kto ma a kto nema pravo cosi povedat ...

Nesud a nebudes sudena ...
Vyber si z toho , čo chceš , a s tým ostatným si zapáľ fajku. :)
arizona
21.07.14,06:30
Podla mna je to blbost! Ved pacient si moze urcit hocikoho,komu lekar moze podavat info o zdr. stave. Nepotrebuje na to nejake lajstra,ci dokazovanie nejakeho vztahu! Kebyze si urcim susedu, to akoze by sme museli zdokladovat listom vlastnictva, ze je naozaj moja suseda? Mne to skor pripada,akoby si tie problemy sama narocky vyhladavala,len aby si samu seba presvedcila, ze to "vymyslené-mišuge" priezvisko vase dieta naozaj potrebuje...sorry za uprimnost. A to, ze ti ludia napisali svoj nazor, neber v zlom. Aspon vidis,ako budu ludia v tvojom okoli reagovat ked to urobis...