danada
19.07.14,08:18
Dobrý deň,
vystavovala som mzdu v mesiaci marec, kde zamestnanci čerpali náhradné volno. Problém je v tom, že im mzda vyšla o 0,24 € nižšia ako je zmluvný základny plat. Je to takto ok, alebo im musím ten rozdiel doplatiť?žiaľ všimla som si to až teraz:-(.
Ďakujem
Zuzanka_ba
21.07.14,16:01
Náhrada mzdy môže vyjsť vyššia aj nižšia ako je základná zmluvne dohodnutá mzda, počíta sa z priemerky. Ak ste dodržali minimálnu mzdu nemusíš doplácať.

Doplnenie na základe komentára:

Tá náhrada mzdy sa v podstate nepočíta do mzdy; postupuješ podľa
- Zákona o minimálnej mzde 663/2007 § 2 ods.3 a podľa
- ZP § 120 ods.6 a ods.7
Takže nebudeš brať do úvahy mesačnú min. mzdu, lebo neboli všetky pracovné dni odpracované, bolo totiž čerpané náhr. voľno a za to bola poskytnutá náhrada mzdy.
Treba prerátať podľa počtu odpracovaných hodín a je potrebné aby sedela minimálna hodinová mzda, zaokrúhlenie je popísané v ZP v § 120 ods.7.

ALE je tu ešte jedna vec: Ak vyšla priemerka pod min. mzdu, trebalo ju navýšiť
§ 134
Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely
(5) Ak je priemerný zárobok zamestnanca nižší ako minimálna mzda, na ktorú by zamestnancovi vznikol nárok v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla potreba priemerný zárobok použiť, zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tejto minimálnej mzde. Ak u zamestnávateľa nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve a priemerný zárobok zamestnanca je nižší ako príslušný minimálny mzdový nárok (§ 120 ods. 4), zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tomuto minimálnemu mzdovému nároku. Ak zamestnávateľ skráti ustanovený týždenný pracovný čas podľa § 85 ods. 5, zamestnávateľ zvýši priemerné zárobky dotknutých zamestnancov nepriamo úmerne skráteniu týždenného pracovného času odo dňa účinnosti tejto zmeny; opačný postup zamestnávateľ uplatní v prípade predĺženia ustanoveného týždenného pracovného času.

Toto všetko platí, ak bola poskytnutá náhrada mzdy; nie je to v otázke jasne napísané, tak pre istotu, aby som to úplne nedomotala:)

Lebo, môže byť aj taká situácia, že čerpajú náhr. voľno a zároveň majú nárok na mzdu, viď ZP § 122 ods.2:
[...] Za čerpanie náhradného voľna patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa čas čerpania náhradného voľna za prácu vo sviatok považuje za odpracovaný čas, za ktorý mu patrí mzda; tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za čas čerpania náhradného voľna za prácu vo sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa štvrtej vety
danada
22.07.14,11:28
Oni majú zmluvný zákl.plat 352*1,2 koeficient a vyšlo to o tých 0,24 € nižšie . Takže mala by som doplatiť?
Zuzanka_ba
22.07.14,22:01
doplnila som do odpovede
danada
23.07.14,13:20
Ďakujem veľmi pekne. Dúfam, že som to správne pochopila: Zamestn.sú odmen.mes. mzdou. Náhradné voľno čerpajú za sviatok, kedy pracovali ale nedostali mzdové zvýhodnenie. Odpr.161 hodín a mzda za tieto hodiny je vo výške 394,24. tzn.394,24/161/=2,449. čo znamená že hod.zárobok vychádza vyššie ako min. hod. zárobok a malo by to byť v tomto prípade v poriadku. Pochopila som to správne?
avalik
23.07.14,13:36
§ 122
Mzda a náhrada mzdy za sviatok

(1) Za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 50 % jeho priemerného zárobku. Mzdové zvýhodnenie patrí aj za prácu vykonávanú vo sviatok, ktorý pripadne na deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni.

(2) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu vo sviatok, patrí zamestnancovi za hodinu práce vo sviatok hodina náhradného voľna. V tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce vo sviatok, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa odseku 1. Za čerpanie náhradného voľna patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa čas čerpania náhradného voľna za prácu vo sviatok považuje za odpracovaný čas, za ktorý mu patrí mzda; tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za čas čerpania náhradného voľna za prácu vo sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa štvrtej vety.
Zuzanka_ba
23.07.14,13:56
Ahoj, preštuduj § 122 ods.2 ako som dala do odpovede, dala to sem aj avalik:
Ak sú odmeňovaní mesačnou mzdou, tak čerpanie náhradného voľna za prácu vo sviatok sa považuje za odpracovaný čas a majú normálne nárok na mzdu, ako keby boli pracovali. Náhradu mzdy v tom prípade nedávaš.
Výnimka by bola, len keby ste sa dohodli v kolektívnej zmluve alebo pracovnej zmluve, že budete postupovať podľa 4. vety, t.j. dávať náhradu mzdy.
Ak mal zamestnanec odpracované všetky pracovné dni (to čerpanie sa považuje za odpracované a má normálne mzdu), potrebuješ dodržať minimálnu mesačnú mzdu.
danada
24.07.14,12:30
dakujeem :-)