scart
19.07.14,07:50
Zdravím všetkých.
Včera sa mi stala neprijemna vec. Bol som sa vysťahovať z bytu kde som býval posledné štyri roky. Všetko prebehlo v poriadku bez emócií pobalil som sa do auta a keď som odchádzal autom(nenaštartované) pristúpili ku autu policajti a doslova ma z neho vytiahli. Vykonali bezpečnostnú previerku a naložili ma bez jedného slova do služobného auta so samozrejme početnou audienciou okoloidúcich. Jediné čo som sa dozvedel v aute bolo to,že som predvedený na obvodné oddelenie.Bol som predvedený ako svedok bez predošlého upovedomenia(telefonické,písomné,osobne) aby som sa dostavil na výsluch


Teraz začína moja otázka.

Môžu ma policajti ako svedka predviesť(teda ma obmedzili na slobode)na výsluch bez predošlého požiadania/upovedomenia?
Môžu mi na obvodnom oddelení bez vysvetlenia zakázať používať telefón a napiť sa vody?
Aj keď som bol oboznámený s tým,že môžem požiadať o odloženie výsluchu mi oznámili,že ako odídem z budovy,že ma hneď naspäť v ten moment predvedú.
Aj keď mi oznámil,že nemusím vypovedať ak tou výpoveďou budem poškodzovať seba alebo známeho,bol som donútený podať výpoveď v ten daný moment lebo zas - hneď ako odídem z budovy hneď ma zas predvedú!
Samozrejme cítim,že toto celé bolo spravené pod nátlakom aj keď som podpísal všetky papiere kde tvrdím opak ale bohužiaľ v ten daný moment som nemal ani inú možnosť,bol som fyzicky a psychicky vyčerpaný.
Má vôbec význam tieto skutočnosti prediskutovať s právnikom a spísať nejakú sťažnosť? Viem,že čo sa stalo na dopravnom oddelení bude dokázať veľmi ťažké ale hlavne mi ide o to,že ma nezákonným spôsobom predviedli na výsluch a chcem nabudúce vypovedať s advokátom.
Jedná sa o nejakú krádež čo sa stala v bytovke kde som býval.

Predvedenie je už opatrenie donucovacie, ktorým sa zabezpečuje prítomnosť osoby na procesnom úkone, ak sa na riadne predvolanie bez dostatočného ospravedlnenia nedostavila.
Obvinený, za určitých podmienok (skrýva sa, nemá trvalé bydlisko, nie je mu možné doručiť predvolanie), môže byť predvedený aj bez predchádzajúceho predvolania.
Iná osoba ( svedok, svedok - poškodený, oznamovateľ, osoba, ktorá mala spáchať trestný čin) môže byť predvedená iba v prípade, že predtým bola už riadne predvolaná a bez dostatočného ospravedlnenia sa k úkonu neodstavila
buchač
19.07.14,06:15
Je to len jeden pohľad na situáciu ....ten Tvoj .

Ak by sa vyjadril hovorca polície , určite by vyšli najavo asi aj iné skutočnosti .

DOPLNENIE na základe doplňujúcich info :

Ak si myslíš , že policajt/ti postupovali neoprávnene , nič Ti nebráni vyplniť a poslať nasledovné

http://www.minv.sk/?oznamenie-o-protipravnom-konani-prislusnika-pz
bodliak
19.07.14,06:47
Moc tomu príbehu neverím.
Buď je celý vymyslený alebo z neho polovica chýba.
právnik-probono
19.07.14,07:32
protirečíš si :

1.

"... Viem,že čo sa stalo na DOPRAVNOM ODDELENÍ ..."

2.

"Jedná sa o nejakú KRÁDEŽ čo sa stala v bytovke kde som býval."



pýtam sa teda:

- odkedy odbor dopravnej polície vyšetruje krádeže???

- nebolo to tak, že ti nevedeli doručiť zásielku na adresu trvalého pobytu ani vypátrať tvoj obvyklý pobyt a ty si v domnení, že ťa nepredvolali??? Teda predvedenie bola jediná represívna metóda ako ťa dostať na oddelenie.

- ďalej, nebolo to tak, že si podal svedectvo a hneď v zápätí ťa z tej krádeže obvinili??? Pretože na polícii sa zo svedka môže veľmi rýchlo stať obvinený - z minúty na minútu!

Píšeš totiž, že ťa poučili o možnosti odložiť výsluch. ODLOŽIŤ VÝSLUCH JE MOŽNÉ IBA U OBVINENÉHO, NIE U SVEDKA!

Ďalej vedz, že vypovedať v prítomnosti advokáta môže iba obvinený, nie svedok.

Pýtaš sa, že prečo ťa nechceli pustiť z budovy PZ?

Jednoducho preto, lebo v prípade podozrivého/obvineného ťa môžu držať pri menšom prečine až do 48h. v CPZTKE.



Na čase podľa mňa napísať pravdu a nie zavádzať potenciálnych užívateľov, ktorí by ti radi odpovedali, ale zdá sa im tvoj príbeh absurdný.

Záverom: Štandardne keď policajti nevedia u svedka zistiť pobyt a pri náhodnej kontrole zistia, že svedok je v pátraní, tak ho vyzvú podať na mieste vysvetlenie k jeho aktuálnemu pobytu a následne ho pustia (neobmedzujú ho na osobnej slobode, pokiaľ sa úmyselne viackrát alebo dlhodobejšie tomu svedectvu nevyhýbal).

U teba však išli na istotu. Buď mali operatívne poznatky, alebo ťa niekto bonzol.
scart
19.07.14,09:42
Prišiel som tam ako svedok,podpísal som zápisnicu ako svedok nikto ma neobvinil ani som nebol podozrivý.

S tou dopravnou políciou sa ospravedlňujem. Samozrejme to malo byť obvodné oddelenie PZSR

Môžu ma aj vtedy ak niesom podozrivý ani obvinený držať na CPZ 48h?

O odložení výsluchu som mal taký dojem,že vždy keď prišlo predvolanie tak sa dalo dohodnúť,že proste ten deň nemôžeš tak si vybavíš termín o deň dva.

Ja tam nebývam už cez 3 týždne a daná krádež sa stala niekedy cez ten čas keď už som tam nebýval. Keďže nie som obvinený tak som nemohol nahliadnúť do spisu aby som upresnil kedy sa mala predmetná krádež stať.
Nikto ma nebonzol na konci mi len oznámili,že to im suseda zavolala,že sa nachádzam v budove kde som býval a pri vyšetrovaní(keď sa prišlo na to,že vec zmizla) bolo zmienené aj moje meno keďže bytovka je neveľká. Mne sa len nepáči to,že síce kľúče od daných priestorov má každý a určite nie každého rovnakým spôsobom vypočúvali ako mňa a to som tam nemal žiadne veci a naposledy som tam bol pomaly pred rokom.

Svedectvu som sa nevyhýbal trestné stíhanie bolo začaté pred dvoma týždňami,moje prechodné bydlisko je 3 týždne už inde a čislo telefónne určite majú keďže x/y krát ma vedeli nájsť ak bol problém s parkovaním alebo niečo podobné. Ja vidím problém len v tom,že daná vec patrí osobe čo má kontakty na polícií a to mi bolo viac krát pri vypočúvaní oznámené a takisto stále sa oháňali krivou výpoveďou. Proste cítil som sa tam blbo a pod tlakom a hlavne sa mi nepáčila tá teatrálnosť s akou ma vyťahovali z auta a brali na políciu.
Musím podotknúť,že nikdy som nebol trestne stíhaný a mojim najväčším priestupkom bola dopravná nehoda.

A samozrejme,že ďakujem za konštruktívnu kritiku. Písal som to dosť rozčarovaný.
scart
19.07.14,09:51
Tak to asi nijak nezmením. Keďže som nebol nikdy stíhaný tak niesom ani tzv. známa firma. Po výsluchu som nebol obvinený a stále figurujem ako svedok. Proste som to písal rozčarovaný lebo tlak na mňa bol v ten daný moment veľký a bolo to prvý krát čo som takto musel vypovedať.Myslím si,že keby som to spravil ja tak ma môžu považovať za podozrivého a kľudne zavrieť na CPZku nech ma podusia ešte viac. Nič som nespravil tak sa nemám prečo priznávať.
misoft
19.07.14,09:52
....alebo pridal - aby to bolo dramatickejšie....
právnik-probono
19.07.14,09:56
Svedka je tiež možné obmedziť na osobnej slobode, ale štandardne, tak ako to uvádzam v odpovedi, sa to v praxi nerobí, iba ak by sa svedok úmyselne dlhodobejšie tejto povinnosti vyhýbal, alebo by pri kontrole udal adresu, na ktorej by si tiež nepreberal zásielky. Svedka je možné obmedziť iba na dobu nevyhnutnú na podanie svedectva, po obmedzení je ho potrebné ihneď vydať útvaru, ktorý daný trestný čin vyšetruje.

Vidím ďalší rozpor v tvojich tvrdeniach:

1.
v otázke uvádzaš:
"...Aj keď som bol oboznámený s tým,že môžem požiadať o odloženie výsluchu mi oznámili..."

v komentári zase:
"...O odložení výsluchu som mal taký dojem,že vždy keď prišlo predvolanie tak sa dalo dohodnúť,že proste ten deň nemôžeš tak si vybavíš termín o deň dva. ..."

tebe ale žiadne predvolanie neprišlo. takže si nemal kam volať alebo písať za náhradný termín (nie odloženie).

V každom prípade ak sa to stalo tak ako uvádzaš a si v procesnom postavení iba svedka, podaj podnet na ministerstvo vnútra, odbor inšpekcie.
misoft
19.07.14,09:57
Kua - na toto stačili TRI vety v zázname o vypočutí svedka: "V dobe incidentu som tam už nebýval. Teda neviem, čo sa stalo. Viac nemám čo dodať!" A prečítať, podpísať pod ten text (aby náhodou nedopísali ďalšie riadky). A je to!
buchač
19.07.14,10:01
Doplnenie príspevku..
scart
19.07.14,10:03
Ako vravím nikdy v živote som nebol takto vypočúvaný iba na DI. proste nevedel som čo sa bude diať,nemohol som sa ani s nikým poradiť proste nič.
právnik-probono
19.07.14,10:04
"...Nikto ma nebonzol na konci mi len oznámili,že to im suseda zavolala,že sa nachádzam v budove kde som býval..."

takže ťa predsa bonzla suseda :-)

a v tom máš pravdu, ak by ťa chceli policajti predvolať cez telefón, oni disponujú priamym napojením na databázu mobilných operátorov, takže ak je tvoje t.č. písané na teba, určite by ho hravo zistili.

Evidentne ťa však chceli predvolať "vykonateľnejším" spôsobom.
scart
19.07.14,10:07
Ďakujem probono za odpoveď.
Keď som to písal tak sa mi pomýlili pojmi dojmami a niekedy hľadať riešenie na Googli je nie moc šťastné...Nijak sa ma nesnažili kontaktovať. Proste ako som sa šiel vypratať z bytu tak si ma odchytili. Našťastie tam bol so mnou aj známy keby bol rozpor medzi tým či ma predviedli alebo som sám došiel na obvodné oddelenie.
AmmiS
19.07.14,11:21
Myslím si, že počínanie PZ bolo nie celkom v súlade s právom, minimálne využili svoje mocenské postavenie. Keď v čase, keď začalo trestné stíhanie ste už nebýval v bloku a keďže sa predvolanie nedoručuje do vlastných rúk, nemusel ste sa o ňom dozvedieť, z objektívnych príčin. Fikcia riadne doručeného predvolania platí, ak bezdôvodne odopriete prevziať zásielku - predvolanie. Teda následný krok - predvedenie podľa môjho názoru bolo nesprávne. Podľa § 128 TP svedok môže byť predvedený len, ak bol riadne predvolaný - to znamená, že sa mal možnosť dozvedieť o tom, že sa mal dostaviť na úkon a nedostavil sa a ani sa neospravedlnil.

Svedka zabezpečiť - predviesť PZ možno len v konaní pred súdom a aj to len na základe uznesenia sudcu o obmedzení osobnej slobody svedka a jeho predvedení, tiež po splnení zákonných podmienok.
boris97
05.02.15,08:29
Dobrý deň,

hľadal som na nete odpoveď na podobnú otázku,žiaľ,odpoveď som od "odborníkov" na tejto stránke nenašiel.

Čakal som,že sa ozve niekto,kto s tým má praktické skúsenosti.

Zakladateľ tejto témy položil dve jasné otázky:

Môžu ma policajti ako svedka predviesť(teda ma obmedzili na slobode)na výsluch bez predošlého požiadania/upovedomenia?
Môžu mi na obvodnom oddelení bez vysvetlenia zakázať používať telefón a napiť sa vody?

Namiesto relevantných odpovedí zareagovali samozvaní vyšetrovatelia,prokurátori a opytujúcemu sa používateľovi následne vyriekli ortieľ neomylní sudcovia.

Moja otázka znie podobne a kto vie odpovedať nech berie do úvahy hlavne slovné spojenie "ako svedka."

"Môžu ma policajti ako svedka predviesť na výsluch bez predošlého predvolania?"

Na odpovede samozvaných detektívov,prokurátorov a sudcov nie som zvedavý!

Ďakujem.
Chobot
05.02.15,08:38
"Môžu ma policajti ako svedka predviesť na výsluch bez predošlého predvolania?"

Nie, svedok naprv dostane predvolanie z polície na podanie svedeckej výpovede.

Stačí ti takáto odpoveď?
scart
10.02.15,17:20
Zabudol som sa vyjadriť k tejto téme lebo som vôbec nemal chuť sa sem vracať po predošlých obvineniach ale našiel som si tvoju/Vašu odpoveď na maily.
Celú vec som postúpil na inšpekciu ministerstva vnútra. Výsledok prišiel nejak pred mesiacom.
Nebudem to tu prepisovať z papiera od slova-do slova ale inšpekcia prišla na pochybenie daného vyšetrovateľa, ktorý ma dal predviesť v nesprávny čas a nesprávnym spôsobom(nebol záznam o pošte ani o telefonátoch). Ďalej zistili,že vyšetrovateľ je v rodinnom vzťahu so ženou. ktorej ukradli bicykel v našom vchode. + tam boli aj nejaké nezrovnalosti v celom vyšetrovaní.
To, že mi nedovolili sa napiť ani použiť telefón som nemal ako preukázať takže mi bola len neprávom obmedzená sloboda a ževraj ak mi bola týmto spôsobená peňažná alebo nepeňažná ujma môžem si ju nárokovať.
Srať nato odvtedy som nemal opletačky s políciou a som spokojný.

Takže ak máš/máte podobný problém a ste si na 100% istý,že ste výpoveď podpísali ako svedok, nebojte sa ozvať na inšpekciu.