asterix174
19.07.14,17:54
Dobrý deň, od 9. predchádzajúceho mesiaca som PN, o 5 dní /t.j. 14./ mi prišiel list zo soc. poisťovne že mám v rámci roč. zúčtovania nedoplatok 4 € na nem. poistení. Nedoplatok som zaplatil 20. čiže v lehote 15 dní uvedenej vo výzve.
Prelatia mi PN normálne od 9. v mesiaci alebo až od 20. ked som zaplatil nedoplatok?.ďakujem
Katy a R
19.07.14,15:59
neviem o tom, žeby SP robila ročné zučtovanie :confused:. (nem poistenie)
môže ťa len upozorniť na nedoplatok - v tomto prípade treba uhradiť najneskôr do 30.6. - ak ide o poistné za máj? .. a 4 eurá ani nevadia;) (10 5 eur je hranica)
asterix174
19.07.14,22:13
Bol to nejaký nedoplatok na poistení, ide o to že mi daňovník zabudol odvádzať nejaké smiešnych pár centov do fondu solidarity či ako sa to volá a za rok sa mi to nakopilo na tie 4 € a prišiel mi normálne list že do 15 dní od doručenia to mam zaplatiť inak pošlú exekútora.
Katy a R
20.07.14,08:25
:) - nemocenskú dávku dlh vo výške 4 eurá neohrozí. samozrejme - treba to poistné zaplatiť ;) (5 eur je hranica! - opravujem !)
Anik
20.07.14,08:43
chcela som s tebou polemizovať o tom dlhu, ale máš pravdu do 5 eur to neohrozí a treba zaplatiť
Anik
20.07.14,08:44
povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba
vznik dôvodu na poskytnutie nemocenského, t. j. vznik dočasnej pracovnej neschopnosti
dočasná pracovná neschopnosť musí vzniknúť počas trvania nemocenského poistenia alebo v ochrannej lehote
zaplatenie poistného na nemocenské poistenie v správnej sume od prvého vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, najviac za obdobie posledných päť rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť a to spravidla v lehote do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť (výnimky, ak dočasná pracovná neschopnosť vznikne v kalendárnom mesiaci, v ktorom vzniklo poistenie prvýkrát alebo v ochrannej lehote); pri posudzovaní podmienky zaplatenia poistného na nemocenské poistenie sa toleruje suma dlžného poistného na nemocenské poistenie v úhrne nižšia ako 5 eur; zaplatením pohľadávky na poistnom postúpenej Sociálnou poisťovňou sa podmienka zaplatenia poistného považuje na účely nároku na dávku za splnenú
nesleduje sa, či samostatne zárobkovo činná osoba dosahuje príjem počas dočasnej pracovnej neschopnosti [neznamená, že môže osobne vykonávať zárobkovú činnosť (pozri dodržiavanie liečebného režimu)]