walthar01
21.07.14,05:24
Ahojte,

mam pred domom travnatu plochu asi 65m2 a chcem tam dlazbu 6cm. Rozmyslam ci by nebolo lepsie a mozno aj menej pracne vybetonovat radsej pod dlazbu ako davat makadam. Chcem sa opytat. Mal by som robit dilatacne spary na betone? kolko cm toho betonu by malo byt na hrubku aby to drzalo? malo by ist nieco este pod ten zaklad? ked bude prsat samozrejme vyspadovane to bude neexistuje nieco co by som mal urobit s tym betonom aby to odtekalo? jedna uloha ktoru musim spravit a tolko otazok..:(
buchač
21.07.14,05:40
Technologické postupy neobabreš .
Aj pod betón musíš dať nejaký podklad .

Odstrániš zeminu , na spodok nejaký kameň ( nemusí byť práve makadam ) . Dáš kari rohož , ktorú zaleješ betónom .
Hrúbka betónu záleží aj od záťaže . Ak na auto , tak samozrejme vyššia bude .
Do toho betónu môžeš dávať aj tú dlažbu .

Ale ako tak čítam , radšej si zjednaj fuškára , lebo sám to proste nezvládneš ( poznám to ;) :D ) ....
alltracboy
21.07.14,08:09
tusim som cital ze beton sa dilatuje kazde 4 metre. Kari pod pochodznu dlazbu davat netreba, dokonca ani pod plochu kde bude chodi auto pokial je spodna zem utlacena. Podklad pod beton byt nemusi, mozes tam nasypat par cm nejakeho strku. Ten podklad je iba drenaz kvoly moznemu nadvihovaniu v zime.

Kamarat spravil podobnu plochu sposobom ze spravil podklad zo sucheho betonu, do toho osadil dlazbu popolieval a presla po tom aj tatrovka a je to v pohode. Normalne by si musel na klasicku betonovu dlazbu dat este nejakych 5cm 0-4 kamena aby sa dala dlazba osadit lebo dlazobne kocky maju rozne vysky. Cize pokial beton so zamkovou dlazbou, tak suchy beton s dlazbou mi pride najlepsia volba.

Osobne povazujem moznost rozobrat zamkovu dlazbu ako plus, takze osobne budem robit podklad z drveneho betonu alebo makadamu.



Edit: pre rypalov som prilozil foto praskliny na 25+ rocnom betone po ktorom sa previezla pocas stavby vsetka mozna mechanizacia od plnych domiesavacov, betonpump, nalozenych kontajnerovych aut a podobne. Aj to mam pocit ze ta prasklina tam bola uz predtym.
jslancik
21.07.14,09:25
som zvedavý, čo povedia fachmani, ale podľa tvojho návodu by som to teda nerobil... ("Kari pod pochodznu dlazbu davat netreba, dokonca ani pod plochu kde bude chodi auto pokial je spodna zem utlacena. Podklad pod beton byt nemusi, mozes tam nasypat par cm nejakeho strku. Ten podklad je iba drenaz kvoly moznemu nadvihovaniu v zime")

Nechcel by som vidieť tú "plochu" po dvoch či troch zimách.

"utlačená zem" je relatívny pojem. Tak či tak by som dal pod takú veľkú platňu vrstvu makadamu, na to karirohože, a zalial betónom. Nechápem, prečo si ti ľudia zľahčujú. Makadam prakticky zadarmo, kari siete pár drobných. Akurát roboty je s tým viac, ale zastávam názor, že radšej spraviť niečo raz dobre, ako dva razy zle...
buchač
21.07.14,10:17
Tú kari rohož ja nemám z vlastnej hlavy .

Na to sú inakší majstri , ktorí tento názor majú ...overené praxou .
Nevraviac o tom , ak by ich nebolo potrebné , tak by ich asi ani nevyrábali .

Presne tak , ide o tie zimy . Ak je nejaká spodná voda , tak tá sa vie pekne zrealizovať . Betón popraská raz dva ...
alltracboy
21.07.14,13:31
mali sme 25 rokov betonovou plochu bez nicoho a nebol problem. Navyse to nemoze byt horsie ako nasyp makadamu. Ze popraska? A kto to bude vidiet pod zamkovou dlazbou. Ludom sa robia praskliny aj na betone so sietou. Bude sa to prehybat a robit odskoky?.. to asi nie. Jasne ze ked sa to prezenie tak sa nic zle nestane, ale neverim, ze 10cm beton bez siete bude horsi na jazdenie osobakom ako so kari sietou. Zelezo v betone je na zvysenie pevnosti v ohybe.. a to by som chcel vidiet kde sa bude beton ohybat na upravenej zemi. Aj tak robit beton a na to zamkovu je somarina. A este dodam ze teraz robili cyklochodnik pri ceste a spodok betonovali na vrstvu drveneho betonu, to to isiel asfalt a siete tam neboli.
expeeert
21.07.14,14:54
Ak tam budeš parkovať autami, tak drvu, na to KSC, 3cm 4/8 a do toho ukladať dlažbu. Každú vrstvu aj podklad dobre zhutniť.
A rozprestrieť makadam/ drvu je určite menej prácne ako betónovať. Stačí ti jedno male UNC, ktoré to vie pekne zrovnať, alebo stroj so svahovacou lyžicou. Pod betón by si to musel robiť tak či tak...