z.u.z.u.1988
21.07.14,08:32
Zdravím, chcem odkúpiť časť záhrady...potrebujem vedieť postup..viem, že geodet musí vyhotoviť geometricky plán, ale:
1. ako je to s novovzniknutou parcelou?? rieši to geodet? myslím zápis na katastri..
2. musí sa kúpna zmluva urobiť až na základe geometrického plánu??
Vďakaa :)
Ice dive
21.07.14,08:20
geodét robí geometrický plán v ktorom vyznačí novovzniknutú parcelu, ktorú na základe písomnej žiadosti zapíšu na list vlastníctva danému majiteľovi... kúpna zmluva sa urobí na základe tohto geometrického plánu, keďže v geometrickom pláne bude parcela presne označená číslom.... resp. je možné to riešiť aj zmluvou o búdúcej zmluve, kde sa uvedie, že sa bude kupovať novovzniknutá parcela...
Ondrej Kozlovsky
28.07.14,15:42
Dobry den, dovysvetlim predosli spravne uvadzany postup.

Idealny postup je ten, ze geodet spracuje geometricky plan a podla neho spracujete (alebo Vam ju spravuje pravnik/notar) aj zmluvu. V tejto zmluve sa pouzije nove parcelne cislo. Pretoze, ak by sme postupovali tym, ze najskor date zapisat geometricky plan (60 dni) a nasledne pozemok kupite/predate (30 dni) cas predaja bude cca 90 dni. Takto viete cas skratit na 30 dni t.j. zmluva + geometricky plan naraz. Je pravda, ze taka zmluva je komplikovanejsia, ale zato setrite casom.

Jedna sa teda o casovo spolocny zapis na Vas list vlastnictva (ak ho nemate kataster Vam zalozi novy) a list vlastnictva majitela.
z.u.z.u.1988
31.07.14,04:29
Dakujem..toto ma ani nenapadlo, cize geodet urcuje nove parcelne cislo?? myslela som, ze kataster..
buchač
31.07.14,04:55
Ondrej

Z toho, čo si napísal ???
Nuž asi by som Tvoje služby teda nevyužil, ak by si mi takýto postup ponúkol.

Ja nič akože, ja len preto, lebo geodet by sa mal realizovať úplne inak.


To mám chápať tak, že vlastník spracuje geometrický plán ???
To nie je náhodou úlohou a aj povinnosťou geodeta ?
Ondrej Kozlovsky
31.07.14,05:24
vdaka za upozornenie upravil som svoj prispevok.

Co sa tyka noveho parcelneho cisla postup funguje tak, ze geodet si v katastri "rezervuje" nove parcelne cislo a to pouzije v geometrickom plane, teda nevymysla si ho sam, ale kataster mu ho prideli.