milkami
21.07.14,09:58
mám faktúru z ČR s DPH pre firmu, ktorá je platcom DPH. Tovar prišiel dobierkou, objednaný bol cez internet. Na faktúre jeuvedené, že odberateľ nie je platcom DPH - asi to pri objednávke neuviedol. Keďže ide o nízku sumu, /DPH je 2,33/ nechce odberateľ túto faktúru reklamovať. Ako ju zaúčtovať? Dám ju do samozdanenia a vyfaktúrovanú DPH zaúčtujem do VNZD?
mondes
21.07.14,08:08
Žiadne samozdanenie robiť nebudeš. Faktúru normálne zaúčtuješ, ale v cene bez DPH a DPH zaúčtuješ ako VNZD v členení DPH - PL. Ak do konca roka nepresiahneš limit tuším 50 eur DPH, tak tú DPH si môžeš preúčtovať do VOZD.
milkami
21.07.14,08:15
čiže ju len zaevidujem do záväzkov v celkovej sume, do výkazu DPH ju nedám a pri úhrade dám DPH do VNZD. Tak? Mám JÚ.
Jarka 1
21.07.14,08:18
mondes
21.07.14,08:29
Uff, prečítaj si link od Jarky. Keďže už máme aj KV, tak asi budeš musieť samozdaniť a daň uhradiť. Predtým (pred kontr. výk.) to stačilo urobiť, ako som písala.
milkami
21.07.14,08:31
No, už som popletená. Teraz mi vychádza, že ju mám dať do samozdanenia-je to materiál použitý na podnikanie, teda by som mala nárok aj na odpočet a úhradu českej DPH dám do VNZD
Jarka 1
21.07.14,08:35
Môj názor: určite samozdaniť. Zákon hovorí o tom, že odberateľ má pridelené IČ DPH a nič o tom, že ho zabudol uviesť, tak potom nemusí samozdaniť. A na to, aby bol nárok na odpočet, musí mať aj odberateľ vo fa uvedené IČ DPH. Daňové kontroly neuznávali napr. nárok na odpočet DPH z faktúr za mobil, ak tam nebolo uvedené.
milkami
21.07.14,08:45
tak to uzavriem - dám do KV ako samozdanenie bez nároku na odpočet dane, českú DPH dám do VNZD - odberateľ bude stratový na DPH, ale v tomto prípade je to zanedbateľná suma. Ďakujem
Jarka 1
21.07.14,09:04
Teraz prišla odpoveď na uplatnenie DPH z fa, ak odberateľ zabudol uviesť svoje IČ DPH a fa obsahuje aj DPH iného štátu. Potvrdilo sa mi, že môj názor je správny. Tu je:
Dobrý deň,

Vzhľadom k skutočnosti, že faktúry medzi platiteľmi DPH z ČŠ EÚ boli vystavené nesprávne, DPH z týchto faktúr je podľa § 21 ods. 2 písm. i) zákona o dani z príjmov nedaňovým výdavkom. Odporúčame vám požiadať dodávateľa o opravu predmetných faktúr.

---
S pozdravom,
Ľubica Sekerková