Carsgirl
21.07.14,10:19
Zamestnavatel, ZP: podat oznamenie zamestnavatela o poistencoch (davka 601), kde sa uvedie kod zmeny: 2N cerpanie neplateneho volna zamestnanca a absencie?

Zamestnanci, ZP: ak su vedeni na urade prace? a ak nie su, maju nejake povinnosti?

Zamestnavatel, SP: podat registracny list FO, za kazdeho zamestnanca, typ bude "prerusenie", dam napr od 28.7.-do 1.8. a dovod prerusenia - 1.cerpanie pracovneho volna bez naroku na mzdu?
bude to obycajna dovolenka, pricom zamestnanci nebudu mat narok na mzdu kvoli tomu ze su zamestnany na dohodu s pravidelnym prijmom, a v ten dany tyzden vlastne nebudu pracovat, ale potom normalne budu pracovat dalej.

Zamestnanci, SP: ake maju povinnosti?

Prosim Vas o radu, ci to takto mozem spravit? A ci maju zamestnanci nejake povinnosti?

Vopred Dakujem, ak sa niekto najde kto poradi :)
Zuzanka_ba
21.07.14,13:37
Ahoj,
dohodári všetkých druhov nemajú nárok na dovolenku, nárok vzniká len zamestnancom v PP. Takže, keď máte celozávodnú dovolenku, dohodári sú podľa mňa v situácii, že im neprideľujete prácu.
Ideálne by bolo mať ošetrené priamo v dohodách nielen, kedy a aké množstvo práce majú vykonávať a za akú odmenu, ale mal by byť doriešený aj prípad, keď nie je práca ktorú by ste im mohli prideliť.
Ak ich máte v SP prihlásených nepretržite s pravidelným príjmom, netreba prerušovať, pracovnoprávny vzťah trvá.
V ZP by mali byť prihlásení na vtedy, keď reálne vykonávajú prácu. Tie dni, keď nie sú prihlásení ako dohodári, je potrebné aby sa išli prihlásiť buď ako samoplatitelia, alebo ak sú vedení na Úrade práce, mali by byť poistencami štátu. Napríklad, vy zadáte koniec 2D 23.07.2014 a dohodár sa pôjde prihlásiť ako samoplatiteľ 24.07.2014. Pre Úrad práce by som odporučila - dať zamestnancom informácie a prípadne aj kópiu odhlášky zo ZP, aby vedeli ktoré dni si majú poriešiť.
V SP neexistuje povinnosť byť poistený ako je to v prípade ZP.

DOPLNENIE:
Nejedná sa o vylúčené doby, do SP nič nenahlasujte. Prikladám pokyny SP ohľadom eldp, o vyl. dobách pokiaľ viem ešte platí vyhláška Ministerstva práce číslo 290/1994 kde je presne popísané o aké prípady sa jedná.

Zmenu príjmu SP zistí z Mesačného výkazu, kde vykážete nižší vymeriavací základ, a teda zaplatíte aj nižšie odvody. Napríklad: zamestnanec dohodár má dohodnutý pravidelný príjem 400 eur mesačne a pracuje 10 hodín za každý týždeň. Keď budete mať zavreté, v ten mesiac dostane dajme tomu 300 eur a jeden z týždňov v mesiaci nebude pracovať.
Dohoda sa neprerušuje, myslím že ani zákon také neumožňuje, buď trvá alebo skončila. Prerušiť sa môže jedine ak poistenie.

Vaši dohodári len na čas nebudú vykonávať prácu, v rámci Sociálnej poisťovne nie je potrebné nahlasovať prerušenie dôchodkového či iného poistenia z dôvodu že v dané dni budú doma, veď prihlásených ich máte na základe trvania pracovnoprávneho vzťahu (napr. aj cez víkend) a nielen na základe toho že v konkrétny deň bola práca vykonávaná.
Ohľadom ZP - ťažko povedať, keď ich mávate prihlásených stále, či je lepšie odhlásiť ich len na tie pracovné dni, keď by boli bývali pracovali nebyť dovolenky, alebo ich lepšie odhlásiť aj na okolité víkendové dni. Cez víkendy ich totiž mávate zvyčajne prihlásených, aj keď vtedy zásadne nerobia, tak prečo im teraz brať víkendové poistenie?
Každopádne, ak ich nejak odhlásite, dajte dohodárom presné info, ktoré dni nemajú poistenie, nech si to riešia buď v zdravotnej alebo na Úrade práce.

Ešte raz odporúčam mať poriešenú túto "dovolenku" nejakým spôsobom v dohodách najmä v časti o poskytovanej odmene.
Carsgirl
21.07.14,14:01
Ak ich v SP neodhlasim, tak zamestnavatel zaplati odvody aj za tie dni, v ktore nebudu vykonavat pracovnu cinnost, v mesacnom vykaze su zaznacene pri zamestnancoch aj tzv. "vylucene doby", nevyuziva sa to prave pre taketo pripady teda pri DoPC?
Zamestnavatel nema povinnost oznamit zmenu pri plateni odvodoch, resp prerusenie dohody s pravidelnym prijmom?
V ZP su prihlaseni ako dohodari ktori od urciteho casu vykonavaju pravidelne pracovnu cinnost na par hodin denne, cize neodhlasujem ich denno denne :) Cize bolo by dobre zeby som vlastne vsetkych odhlasila napr zatvorime firmu na tyzden (28.7.-1.8.), takze zadam koniec 25.7(ako posledny pracovny den, alebo 27.7.?), a potom ich naspäť prihlasim 4.8.?
Dakujem za odpoved.
Carsgirl
22.07.14,09:58
Prosim Vas este o upresnenie, ak sa da?
Zuzanka_ba
22.07.14,11:04
doplnila som odpoveď
Carsgirl
23.07.14,10:50
Takuto dobru a zrozumitelnu odpoved som este na tejto stranke nedostala, ste uzasna :) Velmi pekne dakujem, urcite ste mi pomohli :)