bianca
17.04.06,15:22
Ahojte poradaci, som nejaká pomýlená, môžte pomôcť?
Dodavateľ mi poslal dobropis na tovar - je to došlá fa označená ako dobropis, ale suma nie je zo znamienkom "-". Celkom ma to pomýlil, lebo zatiaľ som vždy dostala dobropis na sumu s mínusom.
ďakujem
Braňo
17.04.06,13:40
mne sa to tiež stalo párkrát, jednoducho niektoré softy to neurobia. Ty si to nahoď do Tvojho účtovníctva s mínusom, aby si mala saldo v poriadku a do DPH-čky Ti to musí tiež zaradiť s mínusom. Aspoň v mojom programe.
bianca
17.04.06,13:50
mne sa to tiež stalo párkrát, jednoducho niektoré softy to neurobia. Ty si to nahoď do Tvojho účtovníctva s mínusom, aby si mala saldo v poriadku a do DPH-čky Ti to musí tiež zaradiť s mínusom. Aspoň v mojom programe.

AJ som to tak urobila, len som si nie istá, či je to OK. Mám MRP DOS, dúfam že to bude dobre. Ďakujem
Evanka
17.04.06,13:54
Myslím, že dobropis musí byť fakturácia s mínusovou položkou, veď by to ani jej nesúhlasilo.
Braňo
17.04.06,14:10
Evanka malo by to tak byť, lenže ona ten dobropis prijala.
lenkak
17.04.06,14:23
Už som sa stretla s takýmito dobropismi.
A raz som si nevšimla názov dobropis a brala som ho ako faktúru, takže nakoniec som podávala dodatočné DPH. Bol to ozaj dobropis.
bianca
17.04.06,14:25
Už som sa stretla s takýmito dobropismi.
A raz som si nevšimla názov dobropis a brala som ho ako faktúru, takže nakoniec som podávala dodatočné DPH. Bol to ozaj dobropis.

Takže LENI, mám to OK, ked som to zaúčtovala s mínusom?
Ďakujem
lenkak
17.04.06,14:29
-OK. Ak vieš prečo Ti dobropisujú, tak potom 100%.
Evanka
17.04.06,14:36
Takže LENI, mám to OK, ked som to zaúčtovala s mínusom?
Ďakujem
Áno, musíš to zaúčtovať s mínusovým znamienkom na tej istej strane, kde bola predtým účtovaná faktúra, ktorej sa daný dobropis týka. Dosiahnu sa tým okrem správneho zostatku aj správne obraty na jednotlivých stranách účtov. A to je podstatné. Verím, že kontrolóri sa k tomu stavajú kladne. A nebude im vadiť, že je faktúra s plusovou hodnotou.
ondrejvla
17.04.06,16:16
Takže LENI, mám to OK, ked som to zaúčtovala s mínusom?
Ďakujem

Bianca, ak je to problém, ktorý sme spolu riešili, napísala si mi, že na jednej faktúre, resp.dobropise bola aj sumu dobropisovaná aj fakturovaná a celková suma bola plusom. V tomto prípade túto fa do MRP DOS zapíšeš ako fa, kým začneš vypisovať text fakturácie napíšeš si poznámku, čoho sa časť dobropisovanej sumy týka, potom zapíšeš tak ako je na fa, najskôr mínusové položky, potom plusové, celkový súčet bude plusom. Dátum zdanit.plnenia podľa toho, kedy ti prišla, ukončíš zápis faktúry a nastavíš sa v knihe DF na položku, cez "CTRL D"označíš to, čo potrebuješ, teda, že sa jedná o dobropis a pridáš dátum zdanit.plnenia.
bianca
17.04.06,17:19
Bianca, ak je to problém, ktorý sme spolu riešili, napísala si mi, že na jednej faktúre, resp.dobropise bola aj sumu dobropisovaná aj fakturovaná a celková suma bola plusom. V tomto prípade túto fa do MRP DOS zapíšeš ako fa, kým začneš vypisovať text fakturácie napíšeš si poznámku, čoho sa časť dobropisovanej sumy týka, potom zapíšeš tak ako je na fa, najskôr mínusové položky, potom plusové, celkový súčet bude plusom. Dátum zdanit.plnenia podľa toho, kedy ti prišla, ukončíš zápis faktúry a nastavíš sa v knihe DF na položku, cez "CTRL D"označíš to, čo potrebuješ, teda, že sa jedná o dobropis a pridáš dátum zdanit.plnenia.

Nie Vlasti, to som len potrebovala vedieť, či v MRP DOS zadať dobropis potvrdený alebo nepotvrdený.
Tento prípad som našla práve keď som zadala otázku, ešte som sa s tým nestretla- Fa je označený riadne ako DOBROPIS, ale suma je s "+".
ondrejvla
17.04.06,18:16
ale suma je s "+"

???????? suma s plus sa ti zapíše ako fa, aj keď ho označíš ako dobropis, musíš si dobropisovanú sumu napísať mínusom.
bianca
17.04.06,18:39
ale suma je s "+"

???????? suma s plus sa ti zapíše ako fa, aj keď ho označíš ako dobropis, musíš si dobropisovanú sumu napísať mínusom.

Tak som to aj urobila, len som si to chcela overiť
ondrejvla
17.04.06,18:48
Tak som to aj urobila, len som si to chcela overiť

Bianca som rada, že sme sa pochopili! Želám ti pekný večer.